sadsad x
asdasd
Toplam 54 Ürün Bulundu
Görünüm :
1 2

Kedi Vitaminleri ve Ek Besinleri

Kedinizin temel besin maddelerinin çoğunu mamasından alabilir ancak bazen kedi vitaminleri ve ek besinler yardımıyla evcil dostunuzun genel sağlığında iyileşme sağlayabilirsiniz. Eklem sağlığından gıda takviyesine kadar çeşitli amaçlarla hazırlanan kedi vitaminleri ve ek besinleri, kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Kedi ek besinleri; sağlıklı yağları, bitkisel besinleri ve diyet lifini içeren toz formunda ya da macun şeklinde sıkılabilir bir tüp şeklinde de sunulabilir. Bununla birlikte, kedi için vitamin ve ek gıda seçimi, evcil hayvanınızın en çok hangi takviyelerden fayda sağlayacağını bilmeyi gerektirir. Kedinizin diyetine dahil edeceğiniz vitaminleri belirlerken veterinerinize danışabilir, takviye gerektiren ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz.

Kediler etoburdur, sadece hayvansal ürünlerde bulunan gıdalara dayalı beslenirler. Yüksek miktarda protein, orta seviyede yağ ve minimum miktarda karbonhidrat içeren avlarla beslenen avcılar olarak evrimleşmiştir. Beslenmeleri bugün de hala bu genel oranlara bağlıdır.  Kediler, aynı zamanda, vitaminler, mineraller, yağ asitleri ve amino asitler dahil olmak üzere birçok farklı besine ihtiyaç duyar. Evcil kediler temelde etobur olsa da beslenme rejimleri tahıl ve sebzelerde bulunan vitamin, mineral ve lifleri de içerebilir. Kedinizin besin kayıpları olduğunu düşünüyorsanız, her yaşa, ağırlığa ve ihtiyaca uygun farklı kedi vitaminleri ve takviye seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Kediler için takviye gıda alımı, mamalarından aldıkları proteine ​​ek olarak uygun mikro besinleri almalarına yardım edebilir.

Kedi Vitaminleri ve Takviyeleri Neden Kullanılır?

Birçok nedenden dolayı kedi vitaminleri ve ek besinleri desteğinden yararlanabilirsiniz. Belirli bir rahatsızlığını tedavi etmek ya da genel sağlığını ileriye dönük güçlendirmek amacıyla kedi vitaminlerinden yararlanabilirsiniz. Kedi vitaminleri sayesinde onlar için ideal besin dengesini kurmanın yanı sıra yaşlandıkça ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına hazırlıklı olmalarını da sağlayabilirsiniz. Kedilerin tedavi gerektiren yaygın sorunları arasında; tüy yumağı, besin eksikleri, artrit, diyabet, idrar yolu rahatsızlıkları bulunur. Bu yaygın sorunların ötesinde, yaşlanma süreci, kedi sağlığını etkileyen önemli bir diğer faktördür. Kedinizin yaşı ilerlediğinde göz ve eklem sağlığının, sindirim ve bağışıklık sisteminin, deri ve tüylerinin iyi durumda olmasını istersiniz.

Yavru kedinizin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterince aldığından emin olmak isteyebilir ya da yeni yavrulayan kedinizin biraz daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Birçok kedi maması, kedinize ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar, ancak bazen kedinizin kendilerini mükemmel hissetmelerini sağlamak için biraz daha fazlasına ihtiyacı vardır. Kediler için en popüler takviyeler arasında; kedi ek besinler, doğal takviyeler, glukozamin ve tüy yumağı takviyeleri yer alır.

Kediler için Vitamin Takviyeleri

Kedi vitaminleri genellikle B-kompleks vitaminleri, D, E, A vitamini ve bir amino asit olan taurini içerir. Bu besinler doğal olarak çeşitli gıdalarda bulunur, ancak bazı kediler aşırı idrara çıkma, beslenme kayıpları veya gıda emilim sorunları nedeniyle takviyeye ihtiyaç duyabilir. Kedilerin diyetlerinde ihtiyaç duydukları bazı temel kedi vitaminleri ve minerallerin sağlıkları üzerindeki etkileri şöyle sıralanabilir:

  • Taurin: Doğal olarak üretemediği bir amino asit olsa da, kediniz, sağlıklı göz, sindirim, kalp kası fonksiyonunu ve bağışıklık sistemini için taurine ihtiyaç duyar.
  • Tiamin: Kedinizin metabolizması için gerekli olan tiamin aynı zamanda B1 vitamini olarak da bilinir ve çoğu kedi mamasında bulunur.
  • Niasin: Enerji metabolizmasının anahtarı olan suda çözünen bir vitamindir. Kedinizin, sağlıklı cilt bakımı ve sindirim dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle niasine ihtiyacı vardır.
  • D vitamini: Kedilerin kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyacı vardır, ancak, kediler, tüyleri nedeniyle güneşten D vitamini sentezleyemez. Bununla birlikte, D vitamini yüksek dozlarda kediler için toksik olduğundan kedinize çok fazla D vitamini vermediğinizden emin olmanız önemlidir.
  • A Vitamini: Kedinizin deri, tüy, kas ve sinir gelişimi gerekli bir vitamindir. Yağda çözünen bu vitamininin fazlası kediniz için toksik etki oluşturabilir.

Her kedi farklı yapı, yaş, ağırlık ve sağlık durumunda olduğundan farklı besin maddelerine ihtiyaç duyabilir. Kedinizin ihtiyacına göre sindirim sistemine yardımcı probiyotikler, idrar yolu veya bağışıklık desteği sunan kedi vitaminleri, besin eksikliklerini tamamlamak için balık yağları gibi çeşitli ek gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Kediler için Glukozamin Takviyeleri

Kedi sahiplenenlerin yaygın olarak tercih ettiği glukozamin takviyeleri eklem ve hareket sorunlarını hafifletmeye yardımcı olduğundan glukozamin, kediler için en popüler takviyelerden biridir. Kedilerin vücutlarında bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasal olan glukozamin, kedinizin kemik ve kıkırdakları arasındaki kauçuk benzeri maddenin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kediler için glukozamin takviyesi, evcil dostunuzun kıkırdağının yapı taşlarından olan proteoglikanların üretimini artırır. Kediler yaşlandıkça, yaralandıkça veya kilo sorunu yaşarken, glukozamin kendilerini tekrar rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Glukozamin içeren takviyeler genellikle, kedinizin genel eklem sağlığını desteklemek ve kıkırdak oluşumuna yardımcı farklı bileşikleri de içerir. Bunlar arasında; kıkırdak aşınmasını önleyici kondroitin, eklem iltihaplarını azaltan MSM, bağ dokusunu güçlendiren hyaluronik asit bulunabilir. Kedinizin glukozamin takviyesini onun alışkanlıklarına göre draje veya çiğnenebilir tablet, toz veya jel formunda satın alabilirsiniz.

Kediler için Tüy Yumağı Önleyici Takviyeler

Çoğu kediyi hayatını bir döneminde etkileyen muhtemel sorun, tüy yumağı oluşmasıdır. Kedininin bakım rutinini takip eden dönemde ortaya çıkan tüy yumağı sorunu, tüyler midesinden dışarı çıkmayıp tüm sindirim sisteminden geçtiğinde meydana gelir. Tüy yumağı, tüylerini aşırı derecede düzelten kedilerde veya İran, Maine Coons gibi nispeten uzun tüylü bazı kedi ırklarında daha yaygın görülür. Kedinizin mümkün olduğunca tüy yumağı sorunu yaşamasını önlemek için çeşitli gıda takviyesi seçenekleri bulunur. Kediler için tüy yumağı takviyeleri, kaygan karaağaç kabuğu, pisilyum tohumu ve hatmi kökü gibi maddeler içerir. Anti hairball malt kullanarak kedinizin tüy yumağının hem önlenmesine hem de yok edilmesine yardım edebilirsiniz. Kedinizde tüy yumağı takviyelerinin yanı sıra tüy yumağı oluşumunu önlemek için gerekli kayganlığı sağlayan özel formüllü mamaları da deneyebilirsiniz. Tüy yumağı sorunu yaşayan kediler için doğal liflerle formüle edilmiş özel mamalar, tüy yumağının sindirim sisteminde hareket etmeye devam etmesini sağlar.

Kedilere Özel Multivitamin Destekleri

Kediler için özel olarak geliştirilmiş multivitamin içerikleri markadan markaya değişiklik gösterse de hemen hepsi temel birkaç bileşeni içerir. Birçoğunda kedilerin kalp fonksiyonu için gerekli amino asit olan çeşitli taurin karışımları bulunur. Kedi vitaminleri ayrıca sıklıkla B vitaminleri, probiyotikler, elektrolitler, omega-3 yağ asitleri ve demir içerebilir. Sağlıklı bakterileriler olarak kabul edilen probiyotikler, kedinizin bağırsaklarını ve sindirim sistemini uçtan uca sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kediler için B vitaminleri, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde, ayrıca sindirim, sinir sistemi ve deri sağlığında önemli bir rol oynar. Elektrolitler, sinir ve kas fonksiyonlarını düzenler, hidrasyonun ve kanın pH değerinin dengelenmesine yardımcı olur. Demir, eksikliği anemiye yol açabilen kırmızı kan hücrelerinin gelişimi için hayati önem taşır. Kedi multivitamin takviyeleri, evcil dostunuzun özellikle taurin, omega yağ asitleri ve probiyotikleri almadığı durumlarda, uygun miktarda temel besin alması için hızlı ve kolay bir çözüm sunabilir. Ayrıca, kedinizin günlük öğünlerinde aldığı besin maddelerini desteklemek üzere ek gıda işlevi görür.

Kediler için Omega-3 ve Probiyotik Takviyeleri

Kedinize balık ve kril yağı da dahil olmak üzere hayvansal kaynaklardan üretilen omega-3 yağ takviyesi verebilirsiniz. Balık ve kril yağı, vücut tarafından kullanılan omega-3 yağ asitleri olan DHA ve EPA'yı içerir. Omega-3 takviyeleri vücuttaki iltihabı azaltabilir, sağlıklı deri ve tüy oluşumunu teşvik edebilir. Probiyotikler, taşıyıcısına fayda sağlayan canlı, aktif mikroorganizmalardır. Probiyotik takviyeleri, kedinizin sisteminde zaten var olan faydalı bakterileri destekleyerek onu kuvvetlendirir. Sağlıklı bir mikrobiyom, bağışıklığı ve sindirim sağlığını destekler, iltihabı azaltabilir. Bir diğer takviye türü olan sindirim enzimleri probiyotikler gibi çalışarak kedinizin sindirim sisteminin yiyecekleri parçalamasına yardımcı olur. Takviye sindirim enzimleri, özellikle pankreas işlevi azalmış kedilere yardımcı olur.

En İyi Kedi Vitaminleri

Vitamin veya ek besin vermeden önce kedinizin geçmişini ve sağlığını takip eden bir veterinere danışmanız önemlidir. Veterinerinizle görüşüp kediniz için almanız gereken vitamin ve mineralleri belirledikten sonra, onun seveceği lezzette, aromalı ve kokulu seçeneklere öncelik verebilirsiniz. Kedi vitaminleri, kedinizin yemesini kolaylaştırmak amacıyla sürebilir ton balığı aromalı jel biçiminde, içeriği zenginleştirilmiş tablet olarak, tavuklu macun kıvamında veya ödül maması şeklinde bulunabilir. Kediniz çiğnenebilir tabletleri tercih ediyorsa nefis tavuk aromalı çiğnenebilir tabletlerden oluşan kedi vitaminleri ve gıda takviyeleri bulabilirsiniz. Kedi vitamin fiyatları, takviyenin içeriğine, formuna ve miktarına bağlı olarak değişiklikler gösterse de ister yavru kedi ister yetişkin yaşlı olsun, kedinize destek olabilecek bir ek gıda mevcuttur.

Kedinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini istiyor veya bir zamanlar sahip olduğu enerjiyi kaybettiğini düşünüyorsanız, Markamama ile indirimli kedi vitaminleri seçeneklerine ulaşabilir, tüylü dostunuza iyi gelebilecek birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca kedi sağlık ve bakım ürünleriyle de kedinizin sağlığını korumasına destek olabilirsiniz.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN!

Marka mama mobil uygulama ile hızlı alışverişin keyfini çıkarın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.