sadsad x
asdasd
Köpekler Soğan Yer mi?
23 Şubat 2024

Köpekler Soğan Yer mi?

Köpeklerin sağlıklı beslenmesi konusunda pür dikkat gerektiren bazı önemli hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi de tüketeceği gıda türleridir. Soğanın, hem pişmiş hem de çiğ olması köpekler için oldukça zararlıdır. Bu blog yazımız da, köpekler soğan tükettiği takdirde olası yan etkileri, neden zararlı olduğu hakkında bazı bilgileri sizlere sunmuş olacağız.

Soğan Köpeklere Zararlı mı?

Köpekler tüketeceği gıdalar konusunda pekte seçici davranmayabilirler kimi zaman ise sahiplerinin yemeklerinden yemek isteyebilirler. Fakat, içerisinde soğan bulunan yemeklerin köpeklere verilmesi ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Soğanın, toz, çiğ, pişmiş kısacası her formu köpekler için zehir kaynağıdır.

Soğan, köpeklerin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye sebep olabilir. Bunun nedeni ise, soğanın içerisinde yer alan ‘’tiyosülfat’’ isimli bir maddeden kaynaklıdır. Köpekler, tiyosülfatı sindiremezler böylelikle bağışıklık sistemi zayıflayarak kanında oksijen taşıyan hücrelerin zarar görmesine sebep olur.

Yavru köpekler yetişkin köpeklere nazaran daha hassas yapıya sahiptir. Bu nedenle yavru köpek mamasına soğan eklemek ya da patili dostunuzu soğan ile temas ettirmeniz asla önerilmez. Köpekler için özel olarak üretilen, besleyici ve dengeli yavru köpek maması kullanmanız, gelişimi için daha sağlıklı olacaktır.

Köpek Soğan Yerse Ne Olur?

Köpeğiniz minik bir parça soğan tüketmişse bile, zehirlenme semptomları gösterebilir. Bu semptomlar arasında, halsizlik, kusma, iştahsızlık, ishal ve nefes almada güçlük gibi problemler yer alabilir. Şayet köpeğiniz, soğanı oldukça büyük bir parça tüketmişse, bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden derhal veteriner müdahalesi şarttır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Pişmiş Soğan Köpeğe Zararlı mı? Köpekler Pişmiş Soğan Yer mi?

-Pişmiş, sotelenmiş, çiğ, granül ya da buharda pişirilmiş her türlü soğan formları köpekler için ciddi sağlık riskleri oluşturur. Kesinlikle bu tür gıdaları, köpeğinizin beslenme programından uzak tutmalısınız. Pişmiş soğan, solunum rahatsızlıkları, hemolitik anemi, gastrointestinal problemler gibi sağlık sorunları oluşturabilir.

Köpeğim Soğan Yedi Ne Yapmalıyım?

-Şayet köpeğiniz soğan tükettiyse ve bu durumu fark ettiyseniz ilk yapmanız gereken sakin kalmak olacaktır. Daha sonrasında ise hemen bir veteriner hekim ile iletişime geçmelisiniz. Veterineriniz, köpeğinizin genel sağlık durumunu ve tükettiği soğan miktarını değerlendirerek en doğru tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Özetle;

Patili dostunuz için soğanın her formu oldukça tehlike ve ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden soğanı uzak tutmaya özen göstermelisiniz. Unutmamalısınız ki, köpeğinizin mutlu yaşam sürdürebilmesinin ana temeli, sağlıklı beslenmesine bağlıdır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.