sadsad x
asdasd
Toplam 167 Ürün Bulundu
Görünüm :
1 2 3 4 5

Yetişkin Kedi Mamaları

Kedinizin düzenli olarak tükettiği maması, sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Mama çeşitleri yaş ve özel durumlara göre değişiklik gösterir. Yetişkin kedi mamaları ve yavru kedi mamaları arasında özellikleri bakımından farklılıklar vardır. Yetişkin kedi mamalarının yavru kedi mamalarından farkı, yavru kedi mamalarının daha yüksek besin değeri içermesidir. Kediniz, 12 aydan sonra yetişkin evresine girer. Bu dönemden 7 yaşına kadar yetişkin maması tüketmelidir. Yetişkin kediler için birçok farklı mama çeşidi vardır. Bunlardan kedinize en uygun olanını seçmek için kedinizin ihtiyaçlarını bilmeniz gerekir. Bu seçimleriniz, kedinizin kilosuna, varsa sağlık sorununa, tüylerinin yapısına bağlı olarak değişir. Eğer kedinizin bu tür ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi değilseniz, veterinerinize danışmalısınız.

Yetişkin Kediler İçin Kuru Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Birçok kedinin siz fark etmeseniz bile, yediği mamadaki herhangi bir maddeye alerjisi olabilir. Eğer çok kaşınıyor ve tüyleri çok dökülüyorsa alerjisi olabilir. Örneğin, bazı veterinerler kedilere tavuklu mamaları önermez. Bunun sebebi kedilerin çoğunun, tavukta bulunan proteine karşı alerji geliştirebilmeleridir. Ancak bazı kedilerde ise bu durum farklıdır. Balıklı kuru mama yerine tavuklu veya sebze karışımlı mamalar tercih etmek gerekebilir. Yüksek proteinli ve az tahıllı mamalar kediler için en çok tercih edilenler arasındadır. Mamaların içindeki maddeleri inceleyerek, içerisindeki yüksek protein ve tahıl oranlarını anlayabilir ve böylece kediniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Kediniz İçin Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Birçok kedi sahibi için en çok tercih edilen başlıca markalar vardır. Bunlar genellikle birinci sınıf olarak nitelenen mamalardır. Yüksek protein oranına sahiptirler ve kediler için en kaliteli mama sınıfına girerler. Kedinize mama seçerken mamanın içerdiği karbonhidrat, protein oranına dikkat etmelisiniz. Ayrıca içerdiği diğer mineral ve vitaminler de oldukça önemlidir. Ancak yüksek protein içeren mamaların fiyatları diğer mamalara göre daha yüksektir. Bu markalarda birçok alt çeşit vardır. Kısırlaştırılmış kediler için mamalar, tüy sağlığına katkıda bulunan mamalar, hassas sindirim sistemine sahip mamalar veya alerjik bir bünyeye sahip kediler için olan mamalar gibi çeşitler bulunur. Bazı mamalar da kedilerin cinslerine göre ayrılmaktadır. Bunları, kedinizin özelliğine ve ihtiyaçlarına göre seçebilir ve veterinerinize danışarak hangisini alacağınıza karar verebilirsiniz.

Mamaların seçiminde en büyük rol oynayan özellik, protein miktarlarıdır. Proteini yüksek ancak karbonhidratı az olan mamaları tercih etmeniz kedinizin hem kilo kontrolü hem de sağlığı bakımından en önemlisidir. Kedinizin sağlığı için yüksek protein içeren markaların mamalarını tercih etmenizde fayda vardır.

Kedinize Verdiğiniz Mama Miktarını Neye Göre Belirlemelisiniz?

Mama seçiminden sonra en önemli konu kedinize günde ne kadar mama vermeniz gerektiğidir.  Kedinize vereceğiniz mamanın miktarını kedinizin kilosuna göre belirlemeniz sağlıklı olacaktır. Önerilen besleme miktarı, kedinizin ağırlığına göre değişir. Ağırlığı 1.5-2.5 kg arasında kediniz için 20-30 gr mama verilmelidir. Ağırlığı 2.5-4.5 kg arasında kediniz için 30-50 gr, ağırlığı 4.5-6.5 kg arasında kediniz için 50-70 gr mama verilmelidir.

Kedinizin enerji ihtiyacını karşılamak için günlük mama miktarına dikkat etmelisiniz. Kilosuna göre mama ölçüsünü belirlemeli ve aşırıya kaçmamalısınız. Eğer mama miktarını gereğinden fazla ayarlarsanız bu kedinizde obeziteye ve başka rahatsızlıklara sebep olabilir. Çeşitli markaların mama ölçü kaplarını satın alarak kedinizin ihtiyacı olan mama ölçüsünü kolayca ayarlayabilirsiniz.

Kedinize genelde kuru mama vermeyi tercih etmelisiniz. Ancak yaş mamayı da özelliğine göre seçerek haftada bir kere veya iki haftada bir verebilirsiniz.

Kedinizi Saatli mi Yoksa Serbest mi Beslemelisiniz?

Saatli besleme, gün içerisinde kedinize belirli saatlerde mama verdiğinizde gerçekleşir. Saatli beslemenin faydaları, tüketilen mama miktarını yakından takip edebilecek olmanızdır ve bu da kedinizin iştahında değişiklik olup olmadığını fark etmenizi kolaylaştırır. Çoğu kedi sahibi saatli beslemeyi tercih etmektedir. Bu sayede kedilerinin yediği mama miktarını daha rahat gözlemleyebilmektedir.

Serbest besleme, mamaları sadece belirli saatlerde koymayarak, serbest zamanlı mama verme yöntemidir. Bu yöntemde sadece kuru mama verilebilir çünkü yaş mama gün boyu verilmemelidir, ayrıca yaş mamalar dışarıda uzun süre durduğunda bozulabilir ve kedinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Kuru mama da bir günden fazla kaldığında tazeliğini yitirebilir. Bu sebeple serbest besleme daha az tercih edilir. Ancak serbest beslemenin avantajı, kedinizin gün içerisinde kendi istediği düzende az ve sık yemesini sağlar. Bunun sağlıklı yanları olsa da, kedinizin iştahını gözlemlemeniz açısından size zorluk getirebilir.

Unutmayın, kedilerin çoğu mama konusunda seçicidir. Bu yüzden satın aldığınız bir mamayı sevmediyse onu yemeyecektir. Farklı markaların mamalarını kedinizin özelliklerine göre satın alarak kedinizin denemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bir mamayı, başka bir mamayla karıştırarak vermeniz çok tercih edilmez. Farklı bir mamadan yeni bir mamaya geçiş döneminde, yeni aldığınız mamayı, kedinizin önceki mamasının içine ekleyerek onu yavaş yavaş yeni mamasına alıştırabilirsiniz.

Kedinize en uygun mamayı bulmak için Markamama’nın yetişkin kedi mamaları kategorisine göz atabilir, patili dostunuz için besin değeri yüksek en sağlıklı mamayı kolayca bulabilirsiniz.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN!

Marka mama mobil uygulama ile hızlı alışverişin keyfini çıkarın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.