sadsad x
asdasd
Calico Kedisi Bakımı ve Özellikleri
06 Haziran 2024

Calico Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Calico kedileri, dünyanın çoğu yerinde insanların gözdesi olmuştur. Bu kedi türlerinin renk varyasyonu, turuncu, siyah ve beyaz renk olarak oldukça yaygındır. Calico kedisini benzersiz kılan ise bu renklerdir. Çoğunlukla dişi olan bu kedilerin, erkek türleri çok nadir rastlanır. İnsanlar arasında genetik bir mucize olarak bilinir.

Calico kedilerinin tarihi Japonya’da büyük bir anlam taşır. Doğanın eşsiz ve genetik farklılığın bir örneğidir. Patiska kedileri, bazı kültürler de farklı anlamlar ifade eder. Japonya’da uğur ve şansı simgeleyen bu kediler, mitolojide önemli yere sahiptir.

Patiska Kedi Ne Demek?

Calico kedisinin yumuşak ve tüy yapısını simgeleyen kedi terimi Patiska olarak bilinir. Renkli tüylere sahip olan Calico kedileri ‘’ Patiska’’ olarak nitelendirilebilir. Patiska kelimesi, Calico kedilerinin, nazik ve zarif doğasını yansıtır. Yumuşacık tüyleri pati severlere tam anlamıyla huzur verir.

Calico Kedi İsimleri Nelerdir?

Calico kedisi neşeli ve renkli kişiliğe sahiptir. Farklı renk desenlerinden ve genellikle dişi olması nedeniyle en popüler kedi isimlerinden bazıları:

*Zencefil

*Aurora

*Stella

*Mocha

*Karamela

*Winnie

*Rainbow

*Viyola

*Bella olarak adlandırılabilir.

Calico Kedi Yavrusu

Tüy yapısının rengarenk olmasıyla dikkat çeken Calico yavruları, doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmelidir. Sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürmeleri için düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılmalıdır. Meraklı ve enerjik yapısıyla bilinen Patiska kedileri oldukça oyuncu yapıya sahiptir. Şayet Calico türü bir kediyi beslemek istiyorsanız onlar için özel olarak üretilen yavru kedi mamaları tercih etmelisiniz.

Calico Şans Kedisi

Japon kültüründe ‘’Maneki Neko’’ olarak tanınan ve şans getirildiğine inanılan Patiska kedileri, insanlar arasında figürleri oldukça yaygındır. Bu figürlerin şekli patisiyle selam veren Calico kedisi olarak ifade edilir. İş yerlerinde, evlerde ve yaşam alanlarında bulunmasının nedeni ise bereket ve şans getireceğine inanılmasıdır. Bu yüzden Patiska kedisi sadece dış görüşünü ile değil, manevi değer olarak da ön plana çıkar.

Calico Ankara Kedisi

Parlak tüy ve zarif yapıya sahip olan Calico Ankara kedileri çok nadir bulunur. Aynı zamanda çokta değerlidir. İpeksi ve uzun tüyleri ile adeta insanları büyüler. Calico desenli Ankara kedilerinin düzenli olarak bakımı yapılması gerekir. Uzun tüye sahip olan Patikaların kedi tarakları  ile taranması önemlidir. Tüylerinin karışmaması ve sağlıklı uzaması için düzenli taranmalıdır. Calico desenli Ankara kedileri, karakter ve fiziksel özellikleri ile dikkat çeker.

Calico Kedi Tekir mi?

Tekir olarak sınıflandırılmayan Calico kedileri genellikle bu gruba dahil edilmezler. Belirgin desenlere ve çizgilere sahip olan Tekir kediler, çoğunlukla siyah, kahverengi ve gri tüy yapısıyla tanınır. Patiska kedileri ise daha çok turuncu, siyah ve beyaz tüy yapısına sahiptir. Aynı zamanda Calico kedileri benekli ve daha rastgele tüyleri vardır. Bu renk varyasyonu da iki türün birbirinden ayırt edilmesini sağlar.

Calico Kedi Kaç Yıl Yaşar?

Calico türünün genel olarak ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl olarak değişebilir. Sağlıklı ve kaliteli olarak bakılan Patiska kedilerinin yaşam süreleri 20 yıl olarak farklılık gösterebilir. Kedilerin dengeli olarak beslenmeleri ve doğru bir yaşama ortamı sağlanması gerekir. Patili dostlarınızı strese sokan her şeyden uzak tutmalı ve dost canlısı olarak davranmalısınız.

Calico Kedi Karakteri Nasıldır?

Calico kedisinin karakteri benzersiz bir yapıya sahiptir. Bağımsız ve enerjik yapısı olan bu kediler, genel olarak sevecendir. Sahiplerine oldukça sadıktır ve onlarla oyun oynamaktan keyif alırlar. Meraklı yapısıyla etrafında olup biteni keşfetmeyi severler. Bazı Patiska kedileri çekingen iken bazıları ise sosyal karakter de olabilir. Bunun nedeni genellikle yetiştirilme ortamına veya genetik faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Öğrenmeye açık olan bu kedi türleri, zeki karakterleri sayesinde eğitim sürecinde kolayca uyum sağlarlar.

Calico Kedisi Türleri

Calico kedilerinin türleri, farklı desenler de olması mümkündür. Belirli genetik yapıyla sınır olmayan bu kedilerin türleri arasında, Maine Coon, Domestic Shorthair ve Persian gibi ırklar da Calico desenine sahiptir. Çeşitli türlerinin olması genetik farklılığının göstergesidir. Bu durum da Patiska kedisinin popülerliğini yükseltir. Tüm bunların yanı sıra Calico kedisi temsili tür rengi kırmızı ve siyah olabilir.

Calico Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli olarak veteriner kontrolleri, tüy bakımı gereklidir. Diğer kediler ile bakımı benzerlik gösteren Patiska kedilerinin, tüy yapısının parlaklığını koruması için kaliteli mamalarla beslenmelidir. Calico kedisi, enerjik yapıya sahip oldukları için düzenli olarak egzersiz gereksinimi vardır. Çeşitli aktiviteler, oyun zamanları oluşturarak onların zihinsel ve fiziksel sağlığını koruyabilirsiniz.

Calico Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Calico kedileri, diğer evcil hayvanlar ile doğru sosyalleştirildiğinde iyi geçinebilirler. Sadık dostlukları onları genellikle sevecen yapar. Renkli tüyleri olan Patiska kedisinin kendine özgü karakteri vardır. Aile ortamında kolay bir şekilde uyum sağlayan sosyal bir kedi türüdür.

Calico Nasıl Okunur?

İngilizce kökenli olan Calico kelimesi ‘’kaliko’’ şeklinde okunmaktadır. Türkçe de kaliko olarak telaffuz edilen bu kelime, üç renk varyasyonuna sahip kediler için ifade edilebilir. Calico kelimesinin anlamı kedilerin eşsiz doğasını yansıtmaktadır. Bu kedilerin adını doğru bir şekilde telaffuz etmek önemlidir.

Calico Kedilerde Sağlık ve Diyet

Calico kedileri, protein yönünden zengin ve kaliteli içeriklerle beslenmelidir. Sağlıklı tüy yapısına sahip olmaları için omega-3 ve omage-6 yağ asitleri yer alan mamalar tercih edilmelidir. Calico kedilerinin aşıları düzenli olarak yaptırılmalı ve parazit önleyiciler ihmal edilmemelidir. Kaliteli bir yaşam kedilerin sağlığı için önemlidir.

Calico Kediler ve Sosyalleşme

Calico kedilerinin sosyalleşmesi yavruluk döneminden itibaren sağlanmalıdır. Aile üyeleri ve diğer hayvanlarla uyum içerisinde olması için yavru kedinizin fiziksel aktivitelerini arttırmalısınız. İlerleyen dönemlerde sosyal bir kedi olması için bu gereklidir. Patiska kedileri, doğru yöntemler sayesinde başarılı olarak sosyalleştirilebilir, fakat sabır ve tutarlı olmanız önemlidir.

Calico Kedilerin Genetiği

Calico kedilerinin genetiğinin farklı olması olmasını benzer tüy desenleri ifade eder. Üç renkli tüy yapısı olan bu kediler, X kromozomunda taşınan renk genleri sayesinde meydana gelmektedir. Dişi kedilerin iki X kromozomuna sahip olması sebebiyle, bu desenin oluşması daha yüksektir. Erkek kedi türleri nadir olan Patiskalar genetik anormallikler sonucu ortaya çıkmaktadır. Benzersiz genetik yapıları, Patiska kedisinin tüy desenlerinin nasıl meydana geldiğini açıklamaktadır.

Calico Kedilerde Sağlık Sorunları Nelerdir?

Patiska kedileri, genellikle genetik sağlık sorunlarına yatkındır. Erkek Patiska kedileri, Klinefelter sendromu sebebiyle sağlık problemi oluşabilir. Bu kedilerin kısır olmasın yanı sıra, gelişimsel ve bilişsel sorunlar, davranış sorunları olabilmektedir. Aynı zamanda obezite gibi sağlık sorunları da meydana gelebilir.

Dişi Calico kedilerinin farklı renk desenlerinde olmasının sağlık problemleri yoktur, fakat kendi cinslerine yönelik sorunlar yaşaması mümkündür. Bu yüzden, veteriner kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Calico Kedilerde Davranış Sorunları Nelerdir?

Her kedi de olabileceği gibi Calico kedileri de kimi zaman davranış sorunları yaşayabilmektedir. Patiskalar, genel olarak sıkıldıklarında aşırı hareketlilik, tırmalama gibi eylemler de bulunabilirler. Patiska kedilerinin bu gibi olumsuz davranışlarını önleyebilmek için düzenli aralıklarla egzersizler yaptırmalı, vakit geçirebileceği oyuncaklar tercih etmelisiniz. Bu kediler öğrenmeye açık oldukları için yeni oyunlar oynamaktan keyif alırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Calico Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Calico cinsine özgüne olmayan çoğu kediler gibi, patiska kedileri de ortalama 12 ila 15 yıla kadar yaşayabilir.

Calico Kedileri Ağırlığı Ne Kadar?

Calico kedilerinin genel olarak ağırlığı 7 ile 12 kilogram arasında değişkenlik gösterebilir.

Patiskaların Hepsi Dişi midir?

Calico kedilerinin neredeyse tamamı dişidir. Calico kedisinin erkek olması çok nadirdir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.