sadsad x
asdasd

Toplam 36 Ürün Bulundu
Görünüm :

Kedi Tuvaletleri

Hayatı bir kedi ile paylaşma hazırlıkları içinde kedi tuvaleti alışveriş listesinde öncelikle yerini alır. Kedi eve gelmeden önce tuvaleti alınmış ve yerine konmuş olursa, evcil dostunuz eve daha çabuk alışabilir.

Kedi tuvaletleri modellerine göre farklı özelliklerde tasarlanır. Kedi tuvaleti tasarımı ve boyutları kedinizin ihtiyaçlarına uygun olmalı, beklentilerini karşılamalıdır. Kediler için tuvalet alanı özel bir konfor noktası olarak görülür ve ilk seçim tarafınızca yapılsa da son kararı kediniz verir.

Kedi Tuvaleti Modelleri Nelerdir?

Kedi tuvaletleri açık, kapalı ve yarı açık olarak 3 farklı modelde üretilir.

Açık Kedi Tuvaletleri

Klasik kedi tuvaleti olarak adlandırılabilir, kenar çerçeveli plastik bir kutu görünümündedir.  Modeline göre en, boy ve yükseklik ölçüleri farklılık gösterir. Bazı üstü açık kedi tuvaleti modellerinde bir kısa kenar kaba giriş noktası olarak diğerine göre daha alçak bırakılır.

Elekli açık kedi tuvaleti modellerinde ana parça olan kutunun içine sığacak ölçüde delikli ayrı bir bölüm bulunur, topaklanan kum süzgeç vazifesi gören bu bölüm temizlenerek atılır. Kirli kumun elekli kısım aracılığıyla atılabilir olması kolaylık sağlar, alt kısımda temiz kum korunduğu için daha uzun ömürlü olur.

Kapalı Kedi Tuvaletleri 

Hareketli bir kapısı olan dikdörtgenler prizması şeklindedir. Kabın kum konan alt bölümü ve üst kapak bölümü birleştirilebilir parçalardan oluşur ve giriş-çıkış için kapı bulunur. Kapalı kedi tuvaletleri özellikle kötü kokunun önlenmesini amaçlar. Açık modellere kıyasla daha hijyeniktir. Kapalı modeller arasından tercih yapılması durumunda kabın konacağı yerin ölçüsü önem taşır. Kapalı tuvalet kutuları yerleşimi için açık tuvalet kaplarına göre daha fazla alana ihtiyaç duyulur.

Elekli modellerinde kum konan gövde kısmı üzerinde süzgeç vazifesi gören ayrı bir kutucuk bulunur. Delikli yapıya sahip parça vasıtasıyla kirli kumun ayrıştırılması sağlanır. Elek sistemi sayesinde kirli kumun uzaklaştırılması kolaylaşır, rahat kullanım imkanı yakalanır.

Yarı Açık Kedi Tuvaletleri

Açık tuvalet modeli ile kapalı olanların birleşimidir. 3 kenarı yüksek olarak tasarlanmıştır. Kapalı tuvalette rahatsız hisseden ancak kumu eşelerken çok hareketli olan kediler için uygun bir tercih olur.

Tüm kedi tuvaleti modellerinde çeşitli renk seçenekleri bulunur. Bazı modellerde pati ve kedi figürlerinden oluşan desenler de olur. Zevkinize uygun olarak renk ve desen tercihinizi yaparsınız.

Kedi Tuvaleti Nasıl Seçilir?

Kedinin özellikleri kedi tuvalet seçimini etkiler. Kedinin vücut ölçüsü temel kriter kabul edilir, kabın boyutları kedinin rahat kullanımına imkan vermelidir. Henüz bir yaşına gelmemiş yavru kedi için küçük, yetişkin kedi için büyük ve yetişkin iri kedi için daha büyük boyutlarda seçim yapılır. Yavru kedi için tuvalet kabı seçilirken yüksekliğine dikkat edilmesi faydalı olur, bebek kediler için özel tasarım başlangıç setleri önerilir. 

Kedi tuvaleti kedinin bedenini hareket ettirebileceği ölçülerde olduğunda rahat kullanılır. Kediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermeden önce kumu eşelediklerinden bu alana ihtiyaç duyarlar. Eşelenebilir miktarda kum kullanımı için kabın yüksekliğine de bakılır. Yeterince derin olmayan kap içinde eşeleme hareketi fazla miktarda kumun kabın dışına çıkmasına sebep olur.

Açık ya da kapalı model için son kararı kediniz verir. Kapalı alanda tedirgin hisseden kediler kapalı kedi tuvaletini kullanmak istemez. Enerjisi yüksek, hareketli kediler için de açık model uygun olmaz, eşeleme anında etrafa fazla miktarda kum dağıtırlar. İmkan var ise, deneme yanılma metodu model seçiminde en doğru sonuca ulaştırır. Deneme için indirimli kedi tuvaletleri arasından seçim yapılırsa bütçeniz de olumsuz etkilenmez.

Kedi tuvaletlerinde elekli sistemin tercih edilmesi kullanım rahatlığı sağlar. Kirli, topaklanmış kum parçaları süzgeçli parça ile kolaylıkla çöpe atılabilir. Kedi tuvaleti temizliği kısa sürede tamamlanır, temiz kum daha uzun süre kullanılır ve hijyen korunur.

Kedi Tuvaleti Nereye Yerleştirilmeli?

Kediler kişilik sahibidir ve gizliliğe önem verirler. Tuvalet ihtiyaçlarını karşılarken yalnız olmak isterler. Gizlilik seçimleri olsa da ihtiyaçlarını giderirken savunmasız hissettiklerinden tedirgin olurlar ve güvenli bir alana ihtiyaç duyarlar.

Kedi tuvaletinin yerleştirileceği yer kedinin:

  • Güvende hissedeceği bir nokta olmalı,
  • Mahremiyetini korumasına imkan vermeli,
  • 7 gün 24 saat rahatça ulaşabileceği bir alan olmalı.

Kedi tuvaleti yerleşimi için banyo uygun alan olabilir ya da kış bahçesi formunda kapalı bir balkon tercih edilebilir. Tuvalet kabının konduğu yerin evin diğer üyelerinin sık kullanmadığı bir alan olması önerilir. Ayrıca kediler kumunun yerinin sabit kalmasını ister, yer değişikliği kedi davranışını olumsuz etkiler.

Tuvalet kabının konduğu yerde temiz hava sirkülasyonu gerekir, banyolarda hava boşluğuna açılan küçük pencere işe yarar. Kapalı balkonlarda ise kedi güvenliğini riske etmeden cam açılması suretiyle havalandırma yeterli olur.

Kedilere Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kediler kolayca tuvalet alışkanlığı kazanır, özel bir çaba harcamanıza gerek kalmaz. Yaşam alanını koklayarak keşfeder ve bu yöntemle kumunu bulmayı da başarır. İstisna durumlar yavru kedilerde yaşanabilir. Mama yedikten kısa bir süre sonra etrafında bir arayış içinde olduğunu fark edersiniz. Bu arayışa tuvalet kabının yanına kadar eşlik ederek destek vermeniz yeterli olur. Böylece kediniz hafifçe kumu koklayarak kum yerini tanır.

Yaşamlarında bir rutine bağlı olan kediler evde kurdukları düzeni değiştirmeyi sevmezler. Alışkanlıklarına bağlılık sayesinde kumun kokusunu ve yerini unutmazlar. 

Kedi Tuvaletlerinde Kum Kullanımı Nasıl Olmalı?

Seçilen kedi tuvalet modeli kadar kullanılan kum türü de sonuca etki eder. Doğal, yüksek emiş kapasiteli, kolay topaklanır, tozlanma yapmayan kum türleri önerilir. Kötü kokunun önlenmesi adına sabun, lavanta gibi kokulu kumlar da değerlendirilebilir.

Kedi kumu yaklaşık 8 cm-10 cm yüksekliğe ulaşıncaya kadar tuvalet kabına dökülür. Küçük ölçekli yavru kedi kullanımı için olan tuvaletlerde bu seviye daha düşük tutulur.

Kullanım sonrası topaklanan kum parçaları kürek yardımı ile alınır ve atılır. Kedi tuvaleti temizliği için hazneli olarak tasarlanmış kum kürekleri kullanımı tavsiye edilir. Kum küreği seçiminde hazne genişliğine bakılır, ince- kalın kum kullanımına uygunluk aranır. Aralıklı şekillendirilmiş kürek sayesinde temiz kum kirlenmiş kumdan ayrılarak kaba dökülür.

Temizlik hassasiyeti sahibi kediler kirli kum kullanmak istemez, tuvalet ihtiyacı için bekler, zor durumda kalırsa farklı bir noktada ihtiyacını giderir. İstenmeyen durumların yaşanmaması için sabah ve akşam saatlerinde, günde iki kez kum temizliği yapılması uygun olur. Haftalık veya 10 günlük süreler içinde de kumun tamamının değiştirilmesi hijyenik ortamın devamını sağlar. Kum değişiminde kabın sabunlu su ile yıkanması ve kurulanması gerekir.

Kediler tuvalete giriş ve çıkış yaparken patileri ile kumu taşırlar, kumların etrafa yayılmasının önüne geçilmesi için paspaslar bulunur. Kedinin patisine yapışan kumlar kum kabının önüne yerleştirilen paspas üzerinde toplanır, diğer alanlara yayılmaz.

Kedi tuvaletleri için özel üretilen hijyenik poşetler de satılır, kum koymadan önce kabın içine yerleştirilir. Kum doğrudan temasta olmayacağı için kedi tuvaleti temiz kalır. Periyodik kum değişiminde kirli kumun el ile temasının önüne geçilir, hijyen ve kolay kullanım fırsatı sunar.

Kedi Tuvaleti Fiyatları

Kedi tuvaleti fiyatları ürünün markasına, modeline ve özelliklerine göre belirlenir. Farklı özelliklere sahip açık ve kapalı modellerde fiyat skalası değişir.

Hammadde kalitesi de kedi tuvaletleri fiyatı için etkilidir; yıkanabilir, kokusuz, sağlığa zarar vermeyen plastikten üretilmiş olanların seçilmesi önerilir.

Ürün için bütçe belirlenmesi aşamasında fiyat-performans dengesine bakılması doğru olur. Kedinizin ihtiyaçlarına en uygun, yüksek kaliteli ürün için sezon ve marka indirim dönemleri takip edilerek ekonomik koşullardan yararlanılabilir.

Kampanya dönemlerinde kedi tuvaleti en ucuz seçeneklerine ulaşabilir, promosyonlardan yararlanabilirsiniz. Kedi tuvaleti yanında genellikle kum küreği hediye edilir ya da alternatif bir kedi aksesuarı için özel iskonto uygulanır.

İndirimli Kedi Tuvaletleri

Yeni tuvalet kabı araştırmaya başlamadan önce kediniz için ihtiyaç listesi oluşturmanız büyük kolaylık sağlar. Tek seferde kedinizin tüm ihtiyacını satın alır, zamandan tasarruf edersiniz. Toplu alışveriş ile kazandığınız zaman kediniz ile size kalır. Ayrıca toplam alışveriş tutarı üzerinden indirim avantajı yakalayabilirsiniz.

Sevimli dostunuz için tüm ürünler Markamama’da size özel avantajlarla sunulur. Yüksek kaliteli, özel tasarım ürünler, kuru ve yaş mama çeşitleri, oyuncaklar ve daha pek çok evcil hayvan ürününü kolayca bulabilmeniz mümkün olur.

Markamama ile seçkin markaların kedi tuvalet modellerine ve aksesuarlarına kolaylıkla ulaşırsınız. Kedinizin ihtiyacına uygun, en kaliteli ürünleri seçer ve indirimli özel fiyatla satın alırsınız. Listeniz hazır ise Markamama dünyasına adımınızı atarak, evcil dostunuzun ihtiyaçları için hemen alışverişe başlayabilirsiniz.


Hangi Kedi Tuvaleti Kedinize Uygun?

-Patili dostunuz için kedi tuvaleti seçimi yaparken, kedinizin boyutuna, ağırlığına ve özelliklerine göre seçmeniz daha doğru olacaktır. İdeal bir kedi tuvaleti kedinin rahatlıkla tuvaletini yapabileceği ölçülerdeki tuvaletlerdir. Kedinizin boyutuna ve kilosuna göre en uygun tuvaleti siz daha doğru seçmiş olacaksınız.

Evde Kedi Tuvaleti Nerede Olmalı?

-Kedi tuvaletinin bulunduğu ortamda onun dikkatini dağıtacak şeyler olmamalı. Sessiz ve sakin bir bölge belirlenmeli. Kolay ulaşabileceği bir yer seçmeye özen gösterilmeli. Tuvaletini yerleştirecek bir nokta ararken ayak altında olmayan, ev halkının sürekli kullanmadığı bir yer tercih edilmeli.

Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir?

-Islak topakları ve kedi kakasını elekle bir poşete toplayabiliriz. Temizlik sırasında eldiven kullanırsak daha rahat hareket ederiz. Eğer kabın içindeki kum azaldıysa temiz kum ilave edebiliriz. Tuvalet kabını en az ayda bir defa tamamen döküp, kabı da çamaşır suyuyla yıkamalıyız. İyice duruladıktan sonra tamamen kurumasını beklemeliyiz. Tamamen kuruduktan sonra kedi kumunuzu koyabilirsiniz.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN!

Marka mama mobil uygulama ile hızlı alışverişin keyfini çıkarın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.