sadsad x
asdasd
Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemelidir?
10 Mayıs 2024

Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemelidir?

Kedinizin sağlıklı gelişimi için mama seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da porsiyon miktarının ayarlanmasıdır. Kedilerin günlük kalori ihtiyacı, yaşı, ırkı ve sağlık durumları gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle kedilerin günde ne kadar mama yiyeceğinin en doğru yanıtını veteriner hekim verebilir.

Örneğin, yavru kedilerin beslenmesinde kullanılan yavru kedi maması  kalorisi yüksek düzeyde tasarlanmıştır. Bunun sebebi gelişme çağında olan yavru kedilerin daha fazla enerjiye ihtiyaç duymasından kaynaklıdır. Kedinizin yaşına ve özelliklerine göre mama seçimi yapmanız durumunda, kedinizin ne kadar mama yemesi gerektiğini daha kolay belirleyebilirsiniz. Fazla kilo alımı küçük dostlarınızın da sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre ideal kiloya sahip kedilerin daha uzun yaşadığı ve ek hastalıklara yakalanma oranının daha düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Kediler Günde Ne Kadar Mama Yer?

Kedilerin ihtiyaçları bireysel olarak değişmektedir. Bu nedenle beslenme rutinini oluştururken veteriner hekiminizin onayı çok önemlidir.

Kedilerin mama miktarını belirlerken kalori ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kalori ihtiyacına göre mama miktarı belirlenmelidir.

Kedilerin, mama miktarını belirlemede etkili olan unsurlar;

• Kedinizin yaşı

• Kilosu

• Özel durumları (hamilelik, kısırlaştırılması ve sağlık sorunları)

• Aktivite seviyesi

• Beslenmesinde kullanılan kuru ve yaş mama oranı

• Kedinin ev ya da dışarıda yaşıyor olması

• Kedinizin beslenme ihtiyaçları gibi etkenlere göre farklılık göstermektedir.

Yazımızın devamına kedilerin ne kadar mama yemesi gerektiğine değinerek devam edelim.

Kedilere Günde Kaç Öğün Mama Verilmeli?

Yavru kedilerin öğün sayısını fazla tutmak ilk aşamada önemlidir. Porsiyon miktarını bölerek günde 4 ila 5 öğün mama verebilirsiniz. Kediniz yaş aldıkça öğün sayısını düşürmeniz önerilmektedir. Kediniz 24 haftalık olduğunda porsiyon sayısını 3’e düşürebilirsiniz. Kediniz 1 yaşında olduğunda porsiyon sayısını 2’ye düşürebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken, kedilerin günlük mama tüketim miktarı, sağlık sorunları ve özel durumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yavru Kediler Günde Ne Kadar Mama Yer?

Yavru kediler büyüme ve gelişme çağında olduğu için, enerji gereksinimleri fazladır. Bu nedenle kalorisi yüksek yavru kedi maması ile beslenmesi önerilir. Sağlıklı bir yaşamın temeli doğumda atılır. Beslenme rutinleri ile süreç devam ettirilir. Yavru kedilerin enerji ihtiyacı fazla olduğu için kilo başına alması gereken kalori miktarı da fazladır.

Mama paketlerinin arkasında grama göre kalori miktarı belirtilmektedir. Siz de kedinizin kalori ihtiyacına göre, alması gereken mamanın gram cinsinden miktarını hesaplayabilirsiniz.

Yavru kedi maması ile beslenen bir kedinin haftalara göre alması gereken porsiyon miktarı şu şekildedir.

8 ila 16 hafta arasında günde 25 ila 35 gram arasında mama tüketimi önerilmektedir.

Yavru kediniz büyüdükçe ihtiyaçlarının da artacağını göz önünde bulundurmalısınız. Yavru kediler yaş aldıkça porsiyon miktarları da artmaktadır.

16 ila 24 haftalık olduğunda alması gereken mama miktarı 35 ila 45 gram arasındadır.

Kediniz 24 haftalık olduğunda günlük alması gereken mama miktarı ortalama olarak 60 ila 90 gram arasında değişmektedir.

Yetişkin Kediler Günde Ne Kadar Mama Yer?

Yetişkin kedilerin beslenmesinde ana amaç, mevcut sağlığını ve kilosunu korumaktır. Bu nedenle kalori ihtiyacı, yavru kediye göre daha azdır.

Yetişkin kedilerin günlük alması gereken kalori miktarı kg başına 60 ila 80 Kcal(kalori) arasında olacak şekilde değişmektedir. Kedinizin aktivite düzeyi, cinsi, ırkı, kilosu ve boyutuna göre bu oranlar farklılık gösterebilir. Bu nedenle sık aralıklarla tartı kontrolü yapmanız sağlıklı olacaktır.

Kedinizin kilo başına alması gereken kalori miktarını basit bir hesaplama ile grama çevirebilirsiniz.

Öncelikle mama paketinin arkasında yazan gram başına kaç kalori olduğunu kontrol etmelisiniz.

Ulaşmış olduğunuz sonucu öğün sayısına bölerek, günlük porsiyon miktarını belirleyebilirsiniz.

Yetişkin kedilerin ortalama olarak alması gereken mama miktarı aşağıdaki gibidir;

1 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 15 ila 20 gram

2 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 25 ila 35 gram

3 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 40 ila 50 gram

4 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 55 ila 65 gram

5 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 70 ila 80 gram

6 kg ağırlığına sahip yetişkin kedi, 85 ila 100 gram

7 kg+ ağırlığına sahip yetişkin kedi, 105 ila 125 gram arasında kuru mama tüketebilir. Burada belirleyici etken tercih ettiğiniz mamanın kalori yoğunluğudur. Kalori yoğunluğuna göre mama miktarı azaltılıp arttırılabilir.

Kısırlaştırılmış Kedi Günde Ne Kadar Mama Yemeli?

Kısırlaştırılmış kedilerin enerji gereksinimi az olduğu için kalori ihtiyacı da düşmektedir. Kısırlaştırılmış kedi kilo almaya yatkındır. Bu nedenle ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış kısırlaştırılmış kedi maması  kullanmanız önerilmektedir.

Kısırlaştırılmış kedinin mama ihtiyacı, aktivite düzeyi ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Kısır kedilerin, ortalama günlük kalori ihtiyacı kg başına 60 Kcal(kalori) civarındadır.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kedi Nasıl Görünür?

• İpeksi ve parlak tüylere sahiptir.

• Karın yağı azdır.

• Bel bölgesi dikkat çekicidir.

• Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı vardır. Diş etleri pembe renktedir.

• Parlak ve sağlıklı gözlere sahiptir.

• Düzenli defekasyon (kaka) alışkanlığı vardır.

• Düzenli idrara çıkar.

• Enerjik bir yapıya sahiptir.

Yazımızda da belirtmiş olduğumuz mama gram değerleri geneldir. Kedinizin özel durum ve gereksinimlerine göre bu değerler değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle en doğru bilgiyi veteriner hekiminizden alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.