sadsad x
asdasd
Kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Görünüm :

Boyun Tasması

Tüylü dostunuzun tasmaya alıştırılması yavruluk döneminde başlar. Özellikle yavru köpeklerin tasmaya alıştırılmasında öncelikle boyun tasmaları kullanılması önerilmektedir. Tasma seçimi yaparken dostunuzun baş ve boyun ölçülerini göz önünde bulundurmalı, aynı zamanda tasmanın üretildiği materyalin sağlık için risk yaratıp yaratmadığından emin olmalısınız.

Çoğunlukla tasmalar, köpeklerin boyun çevresi kalınlaştıkça kalınlaşır, boyun çevresi inceldikçe incelir. Bu nedenle küçük, orta ve büyük ırktakiler için boyun tasması seçileceğinde tasmanın kalınlığı, uzunluğu ve aynı zamanda dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır.
Sevimli dostunuzun direk boyun bölgesine takılarak kullanılan tasmalardır. Uzun süre boyunda takılı kalmaya uygundur. Yürüyüşlerde çok çeken köpekler için uygun değildir. Çünkü boyuna yapacakları baskılar sakatlanmalara neden olmaktadır.
Avantajı ise kolay takılması ve iyi bir aksesuar olmasıdır. Köpeklerin sürekli kullanımı için çok elverişlidir ve her yerde kullanılabilir. Köpeğinizin kafasından çıkacak kadar da serbest bırakılmamalıdır. Dostunuz kafasını tasmadan kurtarabiliyorsa hiçbir anlamı yoktur.

Yürüyüş yaparken çok hızlı davranıp tasmayı çekiştirebilen köpekler için çok da uygun değildir. Ama ev içinde ve yaşam alanlarında köpeğin daima boynunda olması tasmayı vücudunun bir parçası gibi görmesini sağlayacağı için son derece faydalı olacaktır.
Köpek boyun tasmalarının bir tercih sebebi ise kullanımının pratik olması ile köpeğinizin dişleriyle erişemeyeceği bir yer olan boyuna takılmasıdır. Aynı zamanda köpeklerimizi eğitmeye çalışırken kullanırız, fakat bunun çok fazla negatif sonuçları olabilir.
Eğer köpeğiniz sizi çok fazla çekiştiriyorsa ve dışarıda fazla hareketliyse bu ani hareketler köpeğinizin boyun kaslarına zarar verebilir ve sinirsel hastalıklar oluşturabilir.
Yaptığınız veya yapmaya çalıştığınız eğitimler sırasında bu tarz çekişler köpeğinize ilerde fazlaca zarar verebilir. Bu yüzden öncelikle bu gibi eğitimler için profesyonellerden destek almanızı tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak, köpeğinizin ırkını, yaşını, ihtiyaçlarını, davranışlarını, alışkanlıklarını ve sağlık durumunu göz önünde bulundurmalısınız.

Köpeklere Boyun Tasması Nasıl Takılır?

Dostunuz boyun tasmasına alışırken başlarda zorluk çıkartabilir. Bu bilmedikleri bir aksesuarı kendisine zarar verecekmiş hissine kapılarak ve kimi insanların köpeklere bu tasmalar ile çekiştirerek ceza verme yönteminden dolayı kaynaklıdır.
İlk yapmanız gereken boyun tasmasının korkulacak bir yanı olmadığını köpeğinize hissettirmeniz gerekiyor. Bu noktada köpek sahiplerine önemli bir rol düşmektedir. Tasma kullanmanın asıl amaçlarından birisi hem dostunuzun güvenliği hem de kontrolü açısından doğru bir aksesuar olacaktır.
Kullandığının tasmanın, köpeğinizin boynunu çok sıkmaması, rahat hareket ettirebilmesi gerekir.
Bir köpek tasma tarafından kısıtlandığını hissettiğinde ve canı yandığında, boynundaki tasma onun için korku veren bir malzeme olarak algılayacaktır.

Bu nedenle köpeğinize bir boyun tasması takarken ilk önce güvenli bir aksesuar olduğunu hissettirmelisiniz. Ve ödüllendirmelisiniz.

Köpek Boyun Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bir tasma satın almak istediğinizde, dostunuzun boyun ölçüsünü bilmeniz oldukça önemlidir.
Örneğin, köpeğinizin boyun kısmı 23 cm ise, 20 ile 26 cm arası, ayarlanabilir tasma tercih etmelisiniz.

*Köpeğinizin boyunu ölçebilmek için, elinize bir terzi mezurası alın ve köpeğinizin boynuna sarın. Kürek kemikleri göğsünün üst bölgesine yerleştirin. Mezurayı tam dolayın fakat çok sıkı olmayacak şekilde ölçüm yaparak, köpeğinizin boyun ölçülerine ulaşabilirsiniz. Şayet bir mezuranız yok ise bunu ip ile yapabilirsiniz.

Fakat dikkat etmeniz gereken konu ise, köpeğiniz yattığında veya oturduğunda, vücut yağlarının yer değiştirdiğini bilmelisiniz. Ayaktayken boyun kısmına olan bir tasma, yattığı zaman çok sıkı olabilir. Bu nedenle ölçünün ortasını bulabilmek için, farklı açılarda birkaç ölçüm yapabilirsiniz.
Boyun tasmaları köpeğinizi çok sıkmamalıdır. İki parmak kuralını bu noktada unutmamalısınız. Tasmayı taktıktan sonra iki parmağınızın boyun tasmasının altına rahatlıkla girip girmediğini kontrol etmelisiniz.

Köpeğinizin Boyun Tasmasına İhtiyaç Duymasının Nedenleri Nelerdir?

  • Dostlarınız genel olarak boyun tasmasının özgürlüğünü, diğer tasmalara tercih ederler. Köpeğiniz sizi dinliyor ve çekiştirme alışkanlığı yok ise, boyun tasması kullanmamanız için bir sebep yoktur. Sizi çekiştirmeden, yürüyüş esnasında kontrol sizin elinizdeyse, köpeklerin boyunlarını tasma yüzünden germeleri pek olası değildir. Sizi dinleyen ve yürüyüşün tadını çıkaran bir köpeğiniz var ise, boyun tasması kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Köpek sahiplerinin, boyun tasmalarını tercih etmelerinin diğer nedeni ise boyun kısmına takmanın ve ayarlamanın göğüs tasmasına göre daha kolay olabilmesidir. Tasmayı her daim dostunuzun vücudunda tutmayı düşünüyorsanız, bu durumda boyun tasması kullanmanız daha uygun olacaktır.
  • Boyun tasmaları, çok sık yürüyüşe çıkmayan ya da uzaklaşmayan köpekler için ideal bir seçenek olacaktır. Çoğunlukla küçük ırklar daha kısa yürüyüşlere çıkarlar ve bazı ırklar dışında çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle, dışarıda çok fazla zaman geçirmeyen ev köpeği için boyun tasması doğru bir seçimdir.

Yanlış tasma seçimi yapıldığında kan dolaşımında azalma ve boyun sakatlanmaları oluşabilmesi mümkündür. Hareketleri kısıtlanacağından dolayı, köpeğiniz psikolojik olarak strese girecektir, bu durum davranış bozukluklarına sebep olabilir. Bir köpek sahibinin isteyeceği son şey, dostunun canının yanmasıdır. Bu sebeple doğru tasma seçiminde detaylı bir şekilde düşünmek en sağlıklı olacaktır.
Dostunuz için en kaliteli ve uygun fiyatlı boyun tasmalarını Markamama.com’da bulabilirsiniz.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN!

Marka mama mobil uygulama ile hızlı alışverişin keyfini çıkarın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.