sadsad x
asdasd
Toplam 7 Ürün Bulundu
Görünüm :

Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerin her yaşta farklı beslenme gereksinimleri olur. Yavrular gelişim için daha yüksek kalorili, 11 yaşını aşan evcil dostlar ise yüksek sindirilebilirliğe sahip besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bu sebeple de köpek mamaları, evcil hayvanların duyduğu ihtiyaçlara göre farklı formüllerle hazırlanır. Irklarına göre fark etse de genellikle 11 yaşın üstündeki köpekler için hazırlanmış yaşlı köpek maması çeşitleri kolay sindirilebilir gıdalarla birlikte, güçlü protein kaynakları, Omega 3 ve 6 içeren besinlerle güçlendirilir. Bu sayede köpeğinizin yaşlılık dönemi olarak adlandırılan 11 yaş üstü süreci daha enerjik ve sağlıklı geçirmesi hedeflenir.

Yaşlı Köpek Maması Çeşitlerinin Özellikleri

Köpekler yaş aldıkça aktivite seviyelerinde düşüşler görülebilir. Aynı zamanda hem genetik yatkınlığa hem de yaşlılığa bağlı birtakım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Sağlıklı yaşamın temeli, beslenme alışkanlıklarından geçer. Bu sebeple de köpeğiniz 11 yaşına geldiği zaman, veteriner hekime de danışarak yaşlı köpek maması çeşitlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ürünlerin hemen hepsi yavru mamalarına nazaran daha az protein, daha az yağ, enerji için de daha fazla karbonhidrat içerir. Ayrıca, köpekler yaşlandıkça aktivite seviyeleri düştüğü gibi metabolizma hızında da düşüşler yaşanır. Bu da sindirim sistemini yavaşlatabileceği için en iyi yaşlı köpek maması çeşitlerinde sindirimi destekleyen besinlere yer verilir. Aynı zamanda bu ürünlerde aşağıdaki faydalar yer alır.

  • Bağışıklık Desteği: Yaşlanmaya bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Yaşlı köpekler için hazırlanan mamalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek veren vitamin ve mineraller eklenir.
  • Eklem Sağlığına Yardım: Ürünlere eklenen Omega 3 ve 6 yağ asitleri ve glukozamin gibi maddeler hem enerji seviyesine katkıda bulunur hem de eklem sağlığının güçlenmesine yardımcı olur.
  • İdeal Kalori Almaya Teşvik: Köpekler yaşlandıkça enerji seviyeleri düşmeye başlar. Yüksek kalorili besinler, egzersiz seviyesi azalan köpeklerin kilo almasına neden olabilir. Bu sebeple kaliteli mamalar, köpeğinizin yaşına göre alması gerektiği kalori hesaplanarak formülize edilir.
  • Sindirim Sağlığı: Yaşlı köpeklerin mamalarında lifli gıda oranı diğerlerine göre daha yüksek olur. Lifli gıdalar, köpeklerin sindirim sisteminin güçlenmesine destek verir. Aynı zamanda lif kaynağı olarak kullanılan besinler kalori ihtiyaçlarını optimum düzeyde karşılar.

Tüm bu faydalar için yaşlı köpek maması seçeneklerinin her biri hayvansal proteinler, sağlıklı yağlar ve karbonhidratlar birleştirilerek hazırlanır. Seçenekler arasından temel protein ve karbonhidrat kaynaklarını inceleyerek köpeğinizin damak tadına uygun seçimler yapabilirsiniz.

Yaşlı Köpek Maması Seçeneklerinin İçerikleri

Köpek maması çeşitlerinde vitamin ve minerallerle birlikte kullanılan temel bileşenler protein, yağ ve karbonhidrattır. Bu besinlerin her birinin farklı faydaları mevcuttur. Aynı zamanda mama seçeneklerinin her biri kaynak olarak farklı gıdaları kullanır. Bu gıdalar aşağıda detaylarıyla listelenmiştir:

  • Protein: Yaşlı köpek maması çeşitlerinin birçoğunda listelenen ilk bileşenin protein olduğunu görürsünüz. Sığır eti, hindi ve tavuk ve balık bu ürünlerin ilk protein kaynaklarıdır. Ayrıca ürün formüllerinde karaciğer ve yumurta gibi maddelere de yer verilir. Bu maddeler, yardımcı protein kaynakları olarak mamayı lezzetlendirmek için kullanılır. Yaşlı köpeklere özel ürünlerin protein oranı yüzde 18 ile 26 arasında değişiklik gösterir.
  • Yağ: Yağlar, yiyeceklerin tadını güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda enerji verir. Hem lezzet hem de enerji verdiği için yaşlı köpeklerin daha mutlu hissetmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra A, D, K ve E gibi vitaminler, sadece yağda parçalanabilir. Bu sebeple de yaşlı köpeğinizin beslenmesinde yağa da yer vermiş olmanız gerekir. Yaşlı köpek mamaları yüzde 8 ila 18 arasında yağ içerir. Köpeğiniz normalden fazla kiloya sahipse yağ oranı daha küçük olan mamalardan birisini tercih edebilirsiniz.
  • Lif ve Karbonhidratlar: Bitkiler gıdalarda bulunan karbonhidratlar, köpeklerin egzersiz yapmak ve oyun oynamak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Bu nedenle yaşlı köpeklerin diyetinin yüzde 50’sini oluşturabilen bu besinler, sindirim sistemi için gerekli olan lifi de sunar. Yaşlı köpek maması seçeneklerinde pirinç, tahıl, bezelye ve patates en sık kullanılan karbonhidrat kaynağıdır.
  • Vitamin ve Mineraller: Yaş aralığı fark etmeksizin tüm köpeklerin protein, karbonhidrat ve yağlara ek olarak vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Tüm ürünler, köpeğinizin sağlığı için günlük olarak alması gereken vitamin ve mineralleri içerir.

Ayrıca yaşlı köpek mamaları, diğerlerinden farklı olarak daha kolay tüketilebilir tanelerle hazırlanır. Bu taneler, köpeğinizin hassaslaşan diş yapısına destek verir. Ancak seçim yaparken, small ve large seçenekleri arasından köpeğinizin ırkına göre gruplandırılmış olan mamaları tercih etmeyi unutmayın.

En İyi Yaşlı Köpek Maması Hangisi?

Yaşlı köpeğiniz için en iyi mamayı bulmak için işe ürünlerin içeriklerini inceleyerek başlayabilirsiniz. Antioksidan ve sağlıklı yağ asiti takviyelerini içeren mamalar patili dostunuz için doğru tercih olabilir. Ancak tüm vitamin, mineral ve yağ takviyelerinin yanında en önemli etken mamanın lezzeti ve köpeğinizin damak tadına uygun olmasıdır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşlı köpekler de koku ve tat alma duyularını kullanır. Köpeğiniz yaşlanmaya başlandığı zaman duyuları zayıflayacağı için yemekler daha az çekici gelmeye başlayabilir.

Bu sebeple de lezzetlilik özellikle yaşlı köpek mamaları için en önemli konuların başında gelir. Yaşlı köpek maması tavsiye ve kullanıcı geri bildirimlerinde, özellikle yan protein kaynaklarıyla lezzetlendirilen mamaların ön plana çıktığı görülür. Bu sebeple de köpeğiniz için mama seçerken ürünün içeriği ile birlikte protein kaynaklarını da değerlendirebilirsiniz. Kaliteli protein kaynaklarıyla formülize edilmiş yaşlı köpek mamalarının hem yaş hem de kuru çeşitleri mevcuttur. Köpeklerin çoğu, konserve edilmiş taze et içerdiği için yaş mamaları çok sever.

Veteriner hekiminize de danışarak köpeğinizin beslenme programına yaş mamaları da gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. En iyi online petshop mağazamız olan Markamama  prestijli markalar tarafından hazırlanmış lezzetli ve kaliteli yaşlı köpek maması çeşitlerini bir arada sunar. Ürünler arasından seçim yaparak köpeğiniz için en doğru mamayı seçebilirsiniz.

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN!

Marka mama mobil uygulama ile hızlı alışverişin keyfini çıkarın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.