sadsad x
asdasd
Bernese Dağ Köpeği Bakımı ve Özellikleri
11 Mayıs 2023

Bernese Dağ Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Bernese dağ köpeği, sakin, güçlü ve büyük bir ırktır. Çoğunlukla 10 yaşına kadar yaşayabilen Bernese Dağ Köpeği, sıcakkanlı, sadık ve iyi huylu olmalarıyla tanınırlar. Oldukça zeki olan bu ırk kolayca eğitilebilirler. Bernese dağ köpeği bakımı, düzenli tüy bakımı istemektedir. Bernese ırkı, kalın ve uzun tüylere sahip olduklarından, haftada birkaç defa düzenli olarak köpek tarakları ile bakımı yapılmalıdır.

Tüylerinin daha çok parlaklığı ve temizliği için düzenli olarak banyo yapılması tavsiye edilir. Ek olarak, Bernese dağ köpeği, günlük egzersiz ihtiyacı olan canlılardır. Düzenli aktiviteler ve yürüyüşler, sağlıklı bir yaşam geçirmeleri için son derece önemlidir.

Bernese Dağ Köpeği Bakımı Zor Mu?

Bernese dağ köpeği büyük bir ırk olduğu için, diğer köpek ırklarına nazaran daha fazla bakım istemektedirler. Fakat, doğru bakım yapıldığı sürece, Bernese Dağ Köpekleri uzun ve daha sağlıklı bir yaşam geçirebilirler. Bernese Dağ Köpekleri yoğun bir tüy yapısına sahip ırk olması nedeniyle tüy bakımı oldukça önemlidir. Haftada bir kez tüylerinin düğüm düğüm olmaması için fırçalanması önerilir. Sıcak yaz dönemlerinde, köpeklerin tüylerinin daha kısa kesilmesi önerilir. Bernese dağ köpeği yılda bir kez tüy dökmektedirler bu nedenle tüy bakımı daha yoğun olması mümkündür.

Bernese dağ köpeğinin günlük enerjilerini atmasına destek olmak, obezite ya da diğer sağlık sorunlarını önlemeye fayda sağlar. Bernese dağ köpeği sağlık sorunlarına yatkın olan ırktır, bu yüzden düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılması önerilir. Özetle, Bernese dağ köpeği bakımı biraz daha çaba ve zaman gerektirebilir, fakat sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemlidir. Şayet köpek sahibi olmak ve zamanınızı onun bakımı için ayırabilirseniz, Bernese dağ köpeği size harika bir ev arkadaşı olarak eşlik edebilir.

Bernese Dağ Köpeği Bakımı

Bernese dağ köpeğinin, kalın bir kürk yapısı vardır ve düzenli olarak taranması gerekir. Özellikle bahar ve sonbahar ayları dönemlerinde tüy dökümü daha çok artacaktır. Bu nedenle daha sık taranması tavsiye edilir. Bernese dağ köpeğinin kürkünün alt kısmında nem birikmesini engellemek için düzenli olarak köpek şampuanı ile yıkanması gerekmektedir.

Diğer bakım gereksinimleri ise;

*Bernese dağ köpeğinin dişleri düzenli olarak fırçalanması gerekir. Diş eti hastalığı ve diğer ağız problemlerini engelleyebilir. Köpek için özel olarak satışa sunulan diş macunları tercih edilmelidir.

*Bernese dağ köpeğinin tırnak kesimi düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü tırnakları uzun olduğunda yürümekte zorlanacak ve tırnakları kırılacaktır. Fakat tırnak kesimi konusunda endişeniz var ise, veteriner hekiminizden destek almanız tavsiye edilir.

*Kulak temizliği Bernese dağ köpeği için oldukça önemlidir. Kulak içinde biriken enfeksiyona sebep olabilir. Köpeğin kulaklarını temizlerken, kulak pamuğu ya da ıslak mendil kullanmanız önerilir.

Bernese Dağ Köpeği Ne Yer?

Bernese Dağ Köpeği, kaliteli içeriği bulunan kuru köpek maması tüketmelidir. Bununla birlikte, günlük olarak taze suyunun olmasına özen göstermelisiniz. Köpeğin kilosuna, ırkına, yaşına ve sağlık durumuna göre mama miktarını belirleyebilirsiniz.

Gerektiğinde, veteriner hekiminizin tavsiyesi ile taze sebze, et ve meyveler tüketmesi de mümkündür. Oldukça büyük ırk olan bu köpekler, evde yeterli alan ve hareket özgürlüğü kısıtlanmaması önemlidir.

Bernese Dağ Köpeği tüy döker mi?

Bernese dağ köpeği tüy döken bir ırktır. Bu sebeple, düzenli olarak tüy tarama ve bakımı yapılması önerilir. Köpeğinizin, tüylerini taramak sağlıklı olmasına ve fazla tüylerden arınmasına destek olacaktır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.