sadsad x
asdasd
Dünyanın En Tatlı Kedi Cinsleri
21 Mayıs 2024

Dünyanın En Tatlı Kedi Cinsleri

Her hayvansever sevimli bir kedi sahiplenmek ister. Bu nedenle dünyanın en tatlı kedisi hakkında çeşitli araştırmalar yapar. Her kedi kendi ırkına özel bazı özellikler taşır ve dış görünüşünde bazı farklılıklar bulunur.

Kedinin göz yapısı, göz rengi, kulakları, patileri ve daha birçok özelliği cinsine göre değişiklik gösterir. İlk kez kedi sahiplenecek olanlar veya bu işte tecrübeli hayvanseverler kedi seçerken dış görünüş, kişilik özelliği, sağlık durumu, fiziki durumu gibi özelliklere dikkat eder.

Ne kadar titiz yaklaşsanız da dünyanın en tatlı kedileri arasından seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kedi sahiplenmek istiyorsunuz ve karar vermekte zorlanıyorsanız sizin için en sevimli ve tatlı olan kedi ırklarını listeleyeceğiz. Her kedi benzersiz, tatlı ve özel olsa da sizin için en popüler olan ve en tatlı olduğu düşünülen kedi türlerini aktaralım.

Ragdoll Kedisi

Yenidoğan bir çocuk gibi tatlı olan bu kediler, sevimli yapıları ile dikkat çeker. Amerika’da ilk olarak ortaya çıkan bu kedileri Ann Baker keşfeder. Kabarık tüyleri sayesinde çok estetik görünürler. Aynı zamanda sahiplerine en bağlı kedi  türleri arasında bulunurlar.

Sfenks Kedisi

Dünyanın en tatlı kedi türü arasında Sfenks kedisi bulunur. Görüntü olarak sevimli görünmese de davranışları ile dikkat çeker. Bu kedinin anavatanı Kanada’dır. Biraz zaman geçirdiğinizde hemen seveceğiniz bir kedi türüdür. Diğer cinslere göre uysal bir kedidir.

Bengal Kedisi

Efsanelere konu olan Bengal kedisi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygındır. Bu kedinin uysallık ve vahşiliği bir arada barındırdığı rivayet edilir. Bengal kedileri çok sevimli olurlar ve sahiplerine yüksek bağlılık gösterirler.

İran Kedisi

Uzun tüyleri, asil duruşu ile dünyanın en tatlı kedi cinsiarasında İran kedisi de bulunur. Bu kediler, tüyleri hızlı uzadığından bakımı zor hayvanlardır. Ancak sevimli yapısı ile her zaman kendini sevdirecek bir türdür. Birlikte vakit geçirebileceğiniz ve bundan zevk duyabileceğiniz bir kedidir.

Siyam Kedisi

Siyam kedisinin el, ayak, kulak ve yüzünün belirli bir kısmı sadece siyah renktedir. Aynı zamanda tüyleri de açık renkli olur. Çok estetik yapıya sahip bu kediler dünyanın en tatlı kedisi listesinde yer alır. Anavatanı Tayland olan siyam kedileri sahibine düşkünlüğü ile bilinir. Aynı zamanda en uysal kedi türleri arasında yer alır.

Scottish Fold Kedisi

Bu kedi türü dış görünüş olarak kulaklarının öne doğru kıvrılması ile diğer kedilerden ayrılır. Anavatanı İskoçya olan bu kediler, Türkiye’de de çok popülerdir. Sevimlilikleri ile birçok hayvansever tarafından sahiplenilirler. Bu kediler kısa süre içinde kilo alır ve tombul hale gelir. Ancak tombul yapıları onlara farklı bir tatlılık katar.

British Shorthair Kedisi

Dünyanın en tatlı kedisilistesinde British Shorthair kedisi de bulunur. Bu kediler sahipleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanır. 2. Dünya Savaşı sırasında dünyadaki sayıları azaldı. Fakat günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Bu kedi türünün kendine has bir hayran kitlesi bulunur.

Chinchilla Kedisi

İngiltere’ye özgü bir kedi türü olan bu kediler, gölgeli İran kedisi veya gümüş İran kedisi olarak da isimlendirilir. Çok tatlı ve sevimli bir dış görünüşleri vardır. Bir kedi sahiplenmek isteyenler için ilk bakışta hemen ilgi çekerler.

Van Kedisi

Türkiye’de Van Gölü ve çevresinde yaşayan Van kedisi, ülkemizde ve dünyada çok popülerdir. Farklı göz renkleri olması onları daha ilgi çekici ve tatlı yapar. Kuyruklarının kabarık oluşu, zeki yapıları, sıcak kanlı olmaları ve iyi bir yüzücü olmaları da dünyanın en tatlı kedisi listesinde yer almalarını sağlar.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.