sadsad x
asdasd
ERKEK KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMA NASIL YAPILIR?
30 Ağustos 2022

ERKEK KEDİLERDE KISIRLAŞTIRMA NASIL YAPILIR?

İnsanlarla en iyi anlaşan hayvanlardan biri kedilerdir.  Eve kattıkları enerji, kolay bakımları ve insanlara vermiş olduklarıyla sevgiyle birlikte harika canlılar olduklarını söyleyebiliriz.  Yüzyıllar önce evcilleştirilen kediler insanların her daim hayatında olan, varlıkları tartışılmaz bir canlıya dönüşmüştür.  Bizler insanlar gibi doğan büyüyen ve üreyen kediler maalesef bizlerden daha kısa bir ömre sahiptirler.

Kötü yaşam şartları ne yazık ki ömürlerinin kısalmasına neden olur.  Bu kısımda kısırlaştırma söz konusu olmaktadır. Kısırlaştırma tıbbi yollarla üremenin engellenmesi demektir. Cerrahi yöntemlerle yapılan kısırlaştırma operasyonu, kedilerin kötü şartlar altında yaşamamasını sağlamaktadır.  Her doğumda en az 4-5 yavrunun dünyaya gelmesi kedi popülasyonunun artmasına ve bakım şartlarının düşmesine neden olur.

Dişi kedilerde yapılan kısırlaştırma operasyonuna kıyasla erkek kedilerde gerçekleştirilen kısırlaştırma daha az risk arz eder. Oldukça kısa süren bu operasyonda kedilerin testisleri alınarak testislere bağlı olan damarlar kanallar bağlanır. Erkek kediler de gerçekleşen kısırlaştırma işlemi sonrası dikiş atılmaz. Operasyon öncesi ve sonrası kedinin bir süre aç kalması gerekmektedir, anestezi etkisinin dağılması sonrasında veterinerin tavsiyesiyle besin vermeye başlayabilirsiniz.

Operasyon sonrası kedinizin sakin bir ortamda dinlenmesini sağlamalısınız.  Antibiyotik tedavisini düzenli olarak devam etmeli, kedinizin yaraya temas etmesini engellemelisiniz. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu testis kanserine, AIDS hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.