sadsad x
asdasd
French Bulldog Bakımı ve Özellikleri
16 Nisan 2024

French Bulldog Bakımı ve Özellikleri

French Bulldog ırkı, dost canlısı ve neşeli köpektir. Çoğunlukla insanlarla arası iyi olan bu ırk aileler için doğru tercih olabilir. French Bulldog ırkının yüz hatları, bazı sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden, düzenli olarak veteriner kontrolü, köpek bakım ve sağlık ürünleri  kullanımı önemlidir.

French Bulldog Özellikleri:

Ağırlık ve Boyut: Genel olarak 16 ile 28 kilogram arasında farklılık gösterebilir ve güçlü yapıları vardır. Yaklaşık olarak 11-12 cm boyutlarında olabilirler. Daha küçük boyda olan French Bulldog ırkları apartman daireleri için ideal seçenektir.

Renk: Fransız Bulldog ırkı, açık kahverengiden benekli ve göz kamaştırıcı renklere sahiptir. Her bir türün kişiliğini simgeleyen bir rengi vardır. French Bulldog siyah renkte olması mümkündür. Hatta siyah, onların tüylerinde oldukça yaygındır. Siyah Bulldog rengi standart renkler arasında yer alır. French Bulldog beyaz renkte de olabilir. Lakin tamamen beyaz renk tüy yapısına sahip Bulldog ırkı nadir olur. Çoğunlukla renk geçişleri vardır.

Kulak ve Yüz: Her zaman tetikte ve uzun duran kulakları tam bir yarasayı andırıyor. Kara gözleri ile insanları oldukça etkileyen Bulldoglar sevimli görüntüye sahiptirler.

Vücut Yapısı: Fransız Bulldog, pürüzsüz ve kısa vücut yapısına sahiptir. Kuyruk yapıları ise kimi ırkın düz kimi ırkın kıvrımlı yapıdadır.

French Bulldog Fiziksel Özellikleri:

Burun: French Bulldog ırkının daha çok basık düz burun yapısı ve içe doğru itilmiş yüzü vardır. Bu nedenle solunum bakımına özen göstermeniz gerekir.

Kas Yapısı: French Bulldoglar oldukça atletik ve güçlü kas yapıları vardır.

Yüz: Buruşuk yüz hatlarına sahip olan bu ırk karakterine farklı bir hava katar.

French Bulldog bir patili dosttan daha fazlasıdır. Cazibesi ve karizmaları ile hayatınıza sevgi katarlar.

French Bulldog Bakımı ve Eğitimi:

*Fransız Bulldog ırkının minimum bakıma ihtiyacı vardır. Pürüzsüz tüy yapısı olan bu ırk, düzenli tarandığında tüyleri daha parlak olur.

*French Bulldog ırkınızın iyi hissetmesi için düzenli olarak tırnak kesimi ve banyosunu yaptırın. Özellikle yüzünde bulunan kırışıklıkların arasının temizlenmesi önemlidir.

*French Bulldog, düzenli diş kontrolleri ve diş fırçalaması gerektiren ırktır. Bu nedenle ağız sağlığının korunmasına dikkat edin.

* French Bulldog eğitimi, tutarlılık ve sabır gerektirir. Oldukça inatçı olan bu ırk doğru eğitimle sosyalleştirilebilir. Kısa süreli eğitimler ile daha faydalı olabilir.

French Bulldog Beslenme

French Bulldog maması konusunda bazı önemli detaylar vardır. Bu mamalar çok fazla yağ içeriğine sahip olmamalıdır. French Bulldoglar için özel olarak üretilen köpek mamaları tercih etmeniz daha sağlıklı olabilir. Aynı zamanda Bulldogların aşırı kilolu ya da obez olmamaları için porsiyon miktarına dikkat etmelisiniz. French Bulldog mama önerisi olarak, yüksek kaliteli içeriklere sahip olan gıdalar seçilmelidir. Yetişkin bir Bulldog için daha çok protein değerleri zengin olan mama doğru olabilir. Veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda mama seçimi yapmanız önemlidir.

French Bulldog Egzersiz İhtiyaçları:

French Bulldoglar diğer ırklar kadar çok aktif olmayabilirler fakat düzenli olarak egzersize gerek duyarlar. Günlük aktiviteler, yürüyüşler ve oyunlar onların daha mutlu olmasını sağlayabilir. Her gün birkaç saat dışarıda beraber yürüyüş yapmanız köpeğinizin tuvalet ihtiyacının giderilmesine de destek olur. Kilo almaya meyilli olan bu ırkın egzersizleri oldukça önemlidir.

French Bulldog Çiftleşmesi:

French Bulldogların çiftleşme süreci, kızgınlık döneminde iki yetişkin köpeğin aynı ortamda bulunması ile geçekleşir. French Buldogların çiftleşme süreci, titizlik gerektiren bir konudur. Bilinçli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi bu nedenle önemlidir. Çiftleştirme eylemini gerçekleştirilmeden önce köpeklerinizin sağlık kontrollerini yaptırmalısınız. Uygun ortam ve şartlar oluştuğu taktirde bu eylemi gerçekleştirmelisiniz. Şimdi sizler için bu dönemi sağlıklı ve rahat atlatmanızı sağlayacak adımlardan bahsedeceğiz:

Doğru Partner Seçimi: İlk olarak gerekli sağlık ve genetik testleri tamamlanan çiftler bir araya getirilmelidir. Fransız Bulldog gibi özel ırklar için, partnerinin genetik testlerden geçirilmesi ve ırk standartlarına uygunluk taşıması önemlidir. Köpeklerde çiftleşme süreci doğal akışında devam eden bir süreçtir. Köpek dostlarınız yardımsız şekilde de bu dönemi atlatabilirler. Çiftleşme eyleminde sorun yaşayan köpeğiniz için veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz.

Doğru Zamanı Belirleme:

Çiftleşme döneminin, dişi köpeğin doğurganlık döngüsüne denk gelmesi önemlidir. Genellikle bu dönem dişiler için şu aşamalarda gerçekleşir:

• Kızgınlık öncesi dönem: Bu dönemde dişi erkeğine cazip gelir. Dişi köpeğin bu dönemde üreme organı şişer ve kanlı vajinal akıntı gelir. Yaklaşık olarak 9 gün süren bu dönemde dişi köpek çiftleşme eylemi için erkeğe izin vermez.

• Kızgınlık dönemi: Bu dönemde yaklaşık olarak 9 gün sürmektedir. Dişi bu dönemde çiftleşme için daha uyumlu bir tavır sergiler. Yumurtlamanın 48 saat içinde oluştuğunu söyleyebiliriz. Döllenme bu dönem için de gerçekleşmektedir. Eğer yavru istemiyorsanız bu dönemde erkeği ayrı tutmanız gerekmektedir.

• Ara dönem: Kızgınlık belirtilerini takip eden 60 ila 90 günlük dönemi kapsar. Dişi köpeğin hormonlarından kaynaklı yalancı hamilelik gösterebildiği dönemdir.

• Sakin dönem: Cinsel eylemin gerçekleşmediği bir dönemdir. Ara dönemi takip eden, 3 ila 4 aylık bir dönemi ifade eder.

Belirtmiş olduğumuz dönemler yardımı ile siz de uygun zamanı belirleyebilirsiniz.

Gebelik ve Doğum Süreci:

Başarılı bir çiftleşme sonucu, dişi köpeğiniz gebelik dönemine girer. Gebelik yaklaşık olarak 63 gün sürmektedir. Gebelik doğal bir süreç olmasına rağmen bazen riskli hale gelebilir. Bu nedenlerle düzenli olarak veteriner kontrollerine götürmeniz önemlidir. Ayrıca gebelik süreci boyunca, dişi köpeğin beslenmesine dikkat edilmelidir.

Yavru Bakımı:

Frenc Bulldog yavrusunun, doğumundan sonra iyi bir bakıma ve özveriye ihtiyacı vardır. Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Düzenli veteriner hekim kontrolleri ve aşı bağışıklamasının sayesinde sağlıklı bir yetişkin olmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

Fransız Bulldog Çeşitleri:

French Bulldoglar, ceket renkleri ve desenleri açısından çeşitli görsellere sahiptir. Örnek olarak, siyah, beyaz, krem, kahverengi, mavi ve gri renkte olabilirler. Ayrıca ceketlerinde farklı desenleri görmeniz de mümkündür.

French Bulldoglar, küçük yapıları, iri kulakları ve küçük burunları ile tanınan sevimli canlılardır. Karakter olarak, sevgi dolu ve cana yakın varlıklardır. Bu nedenle evde ve apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilirler. Bu ırk için düzenli egzersiz ve bakım çok önemlidir. Bu nedenle apartman dairesinde yaşıyorsanız, sık aralıklarla parka çıkmanızı veya evde hareketlerini artırarak desteklemelisiniz.

Fransız Bulldog Tuvalet Eğitimi:

Frenc Bulldog gibi küçük ırkların tuvalet eğitimi, tüm ırklarda olduğu gibi zaman, sabır ve olumlu yönlendirme gerektiren bir süreçtir.

Etkili tuvalet eğitimi için ipuçlarımız şu şekilde;

• Öncelikle tuvalet alanı belirleyerek sürece başlamalısınız. Belirlediğiniz bu alanı, köpeğinizin benimsemesi için zaman tanımalısınız.

• Köpeğinizin özellikle sabah uyandığında ve yemek yedikten sonra sık aralıklarla tuvalet molası için süre tanımalısınız.

• Köpeğinizin yanlış alan kullanımında büyük tepkiler vermemeye özen göstermelisiniz. Net bir dil ile uyarmanız yeterli olacaktır. Doğru alan kullanımlarında da aynı şekilde sevdiği bir yiyecek ile ödüllendirmelisiniz. Bu şekilde olumlu yaklaşımınız, sürecin daha sağlıklı ilerlemesinde katkı sağlar.

• Köpeğinizin rutinlerini belirlemek için onu izlemeli ve gözlemlemelisiniz. Bu şekilde gün içinde tuvalet ihtiyacı belirtilerini öğrenmiş olursunuz. Köpeğinizde bu belirtileri gördüğünüzde, tuvaletini yapması için doğru alana yönlendirebilirsiniz.

• Tuvalet eğitim süreci belki de sizi en çok yoran süreç olabilir. Bu nedenle tutarlı ve sabırlı olmanız çok önemlidir.  Köpeğinizin tuvalet eğitimini daha çabuk benimsemesi için bu önemlidir.

• Tuvalet dışında alan kullanımlarında, o alanın hemen temizlenmesi çok önemlidir. Bu şekilde hem hijyenik ortamlar sağlamış olursunuz hem de köpeğinizin dışkısı ile bıraktığı kokuyu temizleyerek o alanın, tuvalet olarak kullanımının önüne geçmiş olursunuz. Çünkü köpekler dışkısını yaptıkları bölgeye kendi kokularını bırakır. Bir nevi bölge işaretlemesi de diyebiliriz.

Sizler için kısaca tuvalet eğitiminde yapmanız gerekenlere değindik. Siz de bu ipuçlarını uygulayarak French Bulldogunuzun tuvalet eğitimine başlayabilir ve olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Her köpeğin eğitime tepkisi farklı olabilir. Eğer siz de herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız profesyonel köpek eğitmeninden destek alabilir ve süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

Fransız Bulldog Kaç Yıl Yaşar?

Fransız Bulldoglar, ortalama olarak 10 ila 12 yıl arasında yaşarlar. Tabii ki bu konuda önemli etkenlerin olduğunu belirtmek isteriz. Köpeğinizin yaşam süresini sağlık durumu, bakım düzeyi ve çevresel etkenlere bağlı olarak değişebilir.

French Bulldog Tüy Döker mi?

French Bulldoglar diğer ırklara göre daha az tür dökerler. Tüylerinin kısa olması bu durumu etkileyen faktörler arasında. Fakat her ırk da olduğu gibi mevsim geçişlerinde tüy dökülmesinde artış gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle düzenli tüy bakımı ve tarama, tüy dökümünün azalmasında size destek olabilir.

French Bulldog Kokar mı?

French Bulldoglar, çok fazla kokmazlar. Çünkü diğer ırklara göre daha az koku üretirler. Siz de genel hijyenine dikkat ederek, köpeğinizin koku sorununun önüne geçebilirsiniz. Düzenli olarak ağız bakımını yapmanız ağzında oluşacak kokuların önüne geçmenin yanında sağlıklı diş yapısına sahip olması konusunda yardımcı olur.

Fransız Bulldog Hakkında Merak Edilenler:

Fransız Bulldog Evde Yalnız Kalır mı?

-Fransız Bulldog ırkı çoğunlukla evde yalnız kalabilir fakat bu süreç çok uzun olacaksa ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. Fransız Bulldog yavrusu eğer eğitim dönemindeyse yalnızlık endişesi oluşabilir.

French Bulldog Eğitimi Zor mu?

-French Bulldoglar inatçı karakteriyle bilinirler. Eğitimde sabırlı olmalısınız. Doğru bir eğitimle, pozitif davranışlarla köpeğinizi iyi bir şekilde eğitebilirsiniz.

French Bulldog Sahibini Korur mu?

-French Bulldog, sahiplerine karşı oldukça sadık olsalar da, koruyucu ırk olarak bilinmezler. Genellikle sosyal olan bu ırk insanlarla iyi geçinir. Fakat olumsuz bir durumla karşı karşıya kalırsa sizi ve yaşadığınız alanı korumak için harekete geçebilir.

Fransız Bulldog Nelerden Hoşlanır?

-Fransız Bulldog, insanlarla vakit geçirmekten ve ilgiden hoşlanan ırktır. Rahatlığı seven Bulldog için konforlu yatak favorileri arasında yer alır.

Fransız Bulldog Apartmanda Beslenir mi?

-Fransız Bulldog, apartmanda beslenebilen bir ırktır. Düzenli egzersizler ve kaliteli beslenme sayesinde mutlu olurlar.

French Bulldog Kedilerle Anlaşır mı?

-Fransız Bulldog, kediler de dahil diğer canlılarla iyi anlaşırlar. Her iki canlı da doğru şekilde tanıştırıldığında uyum içerisinde olurlar.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.