sadsad x
asdasd
Kangal Köpeği
08 Ağustos 2022

Kangal Köpeği

Kangal Çoban Köpeği

Bütün dünya üzerinde bir eşi benzeri olmayan bu ırk Türkiye de ve tüm dünyada haklı bir üne sahiptir. Özellikle Amerika ve İngiltere’de bu köpekleri sevenler tarafından dernekler kurulmuş ve yarışmalar yapılmıştır.

Kangal Çoban Köpekleri olabildiğince hızlı, fazlasıyla cesur ve çeviktirler. Kadın ve çocuklara karşı gayet sakin davranışlar sergilerken, Kötü niyetli kişilere karşı son derece caydırıcı bir silahtırlar.  Bu ırk çok zeki, ön sezileri çok fazla kuvvetli ve sahiplerine aşırı bir biçimde bağlıdırlar. Sahipleri tarafından bir çoban köpeği azarlanırsa başlarını bir çocuk gibi öne eğer, sahibinin gözlerine masum masum bakarak af edilmesini bekler. Hislerini sadece hal,hareket,mimik ve jestler ile değilde çıkardıkları çeşitli tonlardaki havlamaları ile belli ederler.

Kangal köpekleri görevlerine yaptıkları işlere çok bağlıdırlar . Kimi zaman dağda sürüden ayrı kalan , geride kalan koyunun başında günlerce aç ve susuz bekledikleri anlatılmaktadır.

Kangal Çoban köpeğine sahip çiftçilerin en büyük gurur kaynağı köpeklerinin kurt boğmalarıdır. Kurt boğan bir köpeğe sahip olmak onlar için bir ayrıcalık ve övünç kaynağıdır.

Yüzyılların geçmesine rağmen ırk vasıflarından yada ruh yapısında en ufak bir değişiklik olmamıştır. Kan asaletine çok bağlıdır. Doğuda serbestken bile başka bir cinsle çiftleşmesi mümkün değildir. 1975 yılında askeri amaçlarla eğitime alınmış ve asırlardır bu türde eğitim gören köpek türlerinden çok daha yetenekli olduğu kanıtlanmıştır.

Kangal Çoban Köpeğinin Özellikleri

Ağız burun yapısı kısa küt çeneleri kuvvetlidir. Dişleri olabildiğince sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Gözleri kafataslarına göre oldukça küçük yuvarlakça olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışları çok canlı ve çok asildir. Kulaklar orta boydan üçgen şeklinde, kafa tasına yapışık uçları yuvarlak ve sarkıktır.Önden bakıldığında bir aslan gibi kafası iri güçlü bir boyun ile desteklidir. Gövdeleri baştan sonra bir kare biçimindedir. Bacakları çok fazla güçlüdür. Vücudunun rengi bozdan çelik rengine kadar değişe bilir göğüste beyaz bir madalyon bulunur.

Beslenmesi

Kangal çoban köpeklerinde beslenme çok önemlidir.

Yavrular 3-4 haftalık olana kadar anneleri tarafından beslenirler bu yüzden bu yaştan önce ilave beslenmeye gerek yoktur. Bu nedenle; inek sütü, krema, yumurta sarısı, kemik unu ve vitamin takviyesi yapılabilir. Fakat bu işlem oldukça zahmetlidir. Zira sütün her öğünde taze olarak hazırlanması gerekir. Bunun yerine ticari yavru köpek mamaları, ılık suda eritilerek verilebilir.Yavrular 3 haftalık olduklarında, ana sütüne veya süt ikamelerine ilaveten çeşitli yiyeceklere alıştırılmaya başlanır. Bu yiyecekler ilk önce lapa halinde olmalıdır. Ve yavaş yavaş et, karaciğer, kaynatılmış yumurta ile desteklenmelidir. Ayrıca, ticari yavru mamaları sütle ıslatılarak verilebilir. Öğle öğününde ise süt verilmeye devam edilir. Yavrular 6 haftalıkken sütten kesilir yada analarından ayrılırlar. Analarından ayrıldıktan sonra bu köpeklere dengeli, enerji düzeyi ve sindirilme derecesi yüksek ve lezzetli bir diyet hazırlanır. Bunun 1/4 ü veya 1/3 ünün işten önce, kalanının işten sonra verilmesi tavsiye edilir. Yine şişmanlamaya yol açmayacak şekilde esas diyete ilaveten bazı hafif yiyecekler vermek yararlı olabilir. Köpeklerde fötüs, uterus, plesanta ve memelerdeki en büyük gelişme toplam 9 hafta süren gebeliğin son üç haftasında meydana gelir. Gebeliğin ilk dört haftasında normal beslenmeye devam edilmeli, 5. ve 60. haftadan itibaren yiyecek miktarı her hafta % 10 düzeyinde arttırılarak doğum esnasında % 50’ye kadar arttırılmalıdır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.