sadsad x
asdasd
Kedi Terapisi
28 Temmuz 2022

Kedi Terapisi

Kediler bağımsızlıklarına düşkün aynı zamanda sevilme hakkını sonuna kadar kullanan canlılardır.  Çoğu zaman kararsız gibi görünseler de bazı hareketleri ve davranışları insanlarla benzerlik göstermektedir. İnsan tarihin bakıldığında kediler duygusal ve psikolojik olarak ruh sağlığının düzeltilmesinde insanlara yardımcı olmuşlardır.

Benlik saygısı problemleri, otizm, serebral palsi gibi hastalıklara sahip çocukların tedavisinde hayvanlardan yararlanılmıştır. Bilimsel bir kanıt sunulmasa da atların özel çocuklar üzerinde tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılmasının motor ve duygusal becerilerini geliştirileceği ortaya çıkmıştır.

Kedilerinde insan hayatında fiziksel ve psikolojik iyileşme sağladığı saptanmıştır.  Kedi terapisi ve bir kedinin arkadaşlığının anksiyete, depresyon ve stres için bir tedavi olarak görülmektedir. İnsan ve kedi arasında görünmez bir bağ oluşmaktadır, yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kalp hastası olan kişilerin kediyle yaşamaya başlamasından sonra yavaş yavaş iyileşmeye başladıkları görülmektedir.

Özellikle demans ve Alzheimer hastası olan ve yalnız yaşayan insanların kedi beslemesi tavsiye edilir.  Kedilerin mırlaması ve çıkardığı seslerin sinir uçlarını uyardığı ve geçmiş hatıraların ortaya çıkmayı sağladığı iddia edilmektedir.

Otizm, Alzheimer ve ADHD gibi hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uzmanlar kedilerin terapi olarak kullanılmasını tavsiye etmektedir.  Ayrıca çocukların sorumluluk bilinci kazanmasını sağlayan kedi bakımı, hayvan sevgisini de aşılamaktadır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.