sadsad x
asdasd
Kediler Avokado Yer mi?
01 Şubat 2024

Kediler Avokado Yer mi?

Kedilerin avokado yemesi, genel olarak tavsiye edilmeyen bir meyve türüdür. Avokado içerisinde tehlikeli madde yer almaktadır. Avokado çekirdekleri, kabukları, yaprakları ve meyve etinin içerisinde bulunan ‘’persin’’ adlı madde zehirli etken oluşturmaktadır. Özellikle köpek, kedi ve diğer hayvanlar için persin toksik madde yaratabilir.

Persin, patili dostunuzda ishal, karın ağrısı, solunum sorunları, öğürme, kusma gibi semptomlara sebep olabilir. Aynı zamanda, avokado çekirdeğinin küçük parçaları kedinizin sindirim sistemi yapısında tıkanmalara yol açabilmektedir. Bu yüzden, kedinize avokado vermeniz pek tavsiye edilmemektedir.

Avokado yağı aynı zamanda bazı ticari kedi ürünlerinde yer alabilir. Fakat, bu gıdalar daha çok avokado çekirdeği ya da diğer zararlı maddeleri içermez. Eğer, patili dostunuza yeni bir gıda ya da ürün vermek istiyorsanız, veteriner hekiminize danışmanız en doğru tercihtir. Özetle, kedinize avokado içeren besin gıdalarını tükettirmeden önce veterinerinize danışarak, beslenme programı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Avokado Kedilere Zararlı mı?

Avokado insanların beslenmesinde sağlıklı meyve olsa da kediler için zehirli besin olabilir. Avokado da yer alan persin maddesi, kediler için tam anlamıyla toksik olabilir. Persin çoğunlukla, avokado kabuğunda, çekirdeğinde ve yapraklarında yer alır. Kediniz bu maddeye karşı hassas sindirim yapısına sahip olabilir.

Avokado içerisinde fazla yağ miktarı bulunmasından kaynaklı, kedinizde obezite ya da pankreatit gibi sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, kedinize avokado vermek yerine light kedi maması tercih etmeniz daha sağlıklı olabilir. Light mamalar, düşük kalorili olması nedeniyle, kedinizin fazla kilo alımını kontrol altında tutmaya fayda sağlar. Aynı zamanda patili dostunuzun, fazla enerji alımını dengede tutarak, ana besin kaynağını karşılar. Light kedi mamaları, düşük karbonhidrat içeriği sayesinde, kedinizin diyabet sorununu azaltmaya yardımcı olur.

Kedim Avokado Yedi, Ne Yapmalıyım?

Kediniz aşırı miktarda avokado tükettiyse, gastrointestinal problemler (ishal, kusma gibi) ya da ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Şayet kediniz avokado yediyse ya da endişe duyuyorsunuz, sizler için yapmanız gereken bazı adımları listeledik:

*Veteriner hekiminizi arayarak yaşadığınız sorunu açıklayın. Kedinizin sağlığı için en profesyonel bilgiyi veterineriniz size aktaracaktır.

*Kedinizde avokado zehirlenmesine dair semptomları izleyin. Bu semptomlar arasında ishal, mide ağrısı, halsizlik ve kusma gibi sorunlar yer alabilir.

*Veterinerinizin tavsiye ettiği yönergeleri dikkatli bir şekilde takip edin. Bunun sebebi ise kedinizin durumunu göz önünde bulundurarak, muayene etmelerini talep edecektir.

*Patili dostunuz, normal zamandan daha az gıda tüketiyorsa ya da iştahsızlık mevcutsa veterinerinizin önerdiği beslenme programına geçiş yapın.

*Kedinizin bol miktarda su içmesini sağlayarak hidrasyonunu korumaya dikkat edin. Fakat, kusma durumu yaşıyorsa aşırı miktarda su tüketmesini engellemek için veterinerinizin tavsiyelerini göz ardı etmeyin.

*Eğer kedinizin durumu gittikçe kötüleşirse ya da belirtiler sürekli bir hale gelirse, hemen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

DOSTUNUZUN SAĞLIĞI İÇİN EN DOĞRU TEDAVİYİ VE BİLGİYİ VETERİNER HEKİMİNİZ BELİRLEYECEKTİR.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.