sadsad x
asdasd
Kediler Köpek Maması Yer mi?
15 Mayıs 2024

Kediler Köpek Maması Yer mi?

Evinizde kedi ve köpeğe birlikte bakıyorsanız, kedinizin ve köpeğinizin birbirlerinin mamasını yemeleri söz konusu olabilir. Bu durumu hiç yaşamadıysanız veya ilk kez yaşadıysanız endişe etmeniz çok doğal! Bu durumda “Kediler köpek maması yer mi?” sorusuna cevap ararsınız.

Normal şartlarda kedilerin köpek maması tüketmesi uygun değildir. Çünkü kedilerin ve köpeklerin beslenme ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Kediler zorunlu etobur canlılardır ve hayatlarını devam ettirmeleri için hayvansal protein kaynakları ile beslenmeleri gerekir. Kediler vücutlarında taurin isimli amino asidi üretemezler. Bu nedenle günlük tüketmesi gereken ‘’taurin’’ ve ‘’arginin’’ maddelerini mamalarından temin ederler.

Kediniz çok zor durumda kaldığında köpek maması yiyebilir veya yanlışlıkla bir kez yerse sorun olmaz. Ancak kedinizin, uzun vadede sağlıklı gelişimini sürdürmesi için köpek maması yemesi uygun değildir.

Kediler Köpek Yaş Maması Yer mi?

Kedinizin yaş köpek maması yediği oldu mu? Kedinizi yaş köpek maması ile besleme fikri aklınızı mı kurcalıyor? Bu durumda “Kediler, köpek yaş maması yer mi?” hemen araştırmalısınız.

Kedilerinizin yaş köpek maması yemesi doğru olmaz. Yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi, kedilerin vücudunda amino asit türü olan taurin bulunmaz. Aynı zamanda kediler bu amino asit türünü kendi başına vücudunda üretemez. Bu nedenle diyetlerine dışarıdan eklenmesi gereklidir. Kediler için hazırlanan yaş kedi maması, içeriğinde bu amino asidi barındırır.

Köpeklerde ise durum biraz daha farklıdır. Köpekler kendi başlarına vücutlarında taurin isimli amino asidi üretebilir. Bu nedenle yaş köpek mamaları da dahil tüm köpek mamalarında taurin yer almaz. Tam da bu aşamada kedinizin, köpek maması türlerini tüketmesi doğru olmaz. Kediniz de taurin eksikliğinde, bazı sağlık problemleri oluşma riski vardır. Bu nedenle kedinizin diyetine köpek maması eklemeniz sağlıklı bir durum değildir.

Yavru Kedi Köpek Maması Yer mi?

Yavru kediler, henüz hayatı tam tanıyamaz veya eğitim süreci biraz gecikebilir. Gelişme döneminde yavru kediniz, köpek maması yemeye çalışabilir. Bu durumda “Yavru kedi köpek maması yer mi?” bilmek istersiniz.

Yavru kedilerin büyüme evresinde fiziksel, biyolojik, kemik ve psikolojik gelişimi için doğru içeriğe sahip mamalarla beslenmesi gerekir. Bu nedenle yavru kedinizin sadece besleyici ve kaliteli yavru kedi maması tüketmesi gerekir. Özetle yavru kedinize hiçbir köpek mamasını vermemeniz önerilir.

Kediler Köpek Maması Yerse Ne Olur?

Kedi ve köpek ebeveyni olarak, “Kediler köpek maması yerse ne olur?” merak etmeniz doğaldır. Kediniz nadiren köpek mamasını yemeye çalışıyorsa bir problem yaşamayacağınızı yazımızda belirtmiştik. Ama köpek mamasını ana beslenme ürünü haline getirdiyse mutlaka bir veteriner hekimden destek almalısınız. Kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğuna değinmiştik. Bu nedenle bir kedi, köpek mamasıyla ihtiyacı olan protein miktarını asla karşılayamaz. Ayrıca içerikleri farklı ürünler oldukları için, kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi konusunda olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle sık sık köpek maması tüketen kedilerde önemli sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Peki kediniz, köpek mamasını ne kadar sık aralıklarla tüketirse, karşılaşabileceği olası sağlık problemlerine değinerek yazımıza devam edelim.

Kediler Sık Sık Köpek Maması Yerse Hangi Sağlık Sorunları Yaşanır?

Yazımızda “Kediler köpek maması yer mi?” detaylı olarak açıkladık. Kediniz, sürekli olarak köpek maması tüketmeye başladıysa bazı sağlık sorunları yaşayabileceğini belirttik. Kedinizin sağlıklı gelişimi için ihtiyacı olan beslenme kriterlerini, köpek mamasından karşılaması imkansızdır. Köpek mamasını sık tüketen kedilerin karşılaşabilecekleri olası sağlık problemleri şu şekildedir:

• Sindirim sistemi sorunları

• Hareketlerinde yavaşlama ve uyuşukluk

• Görme problemleri

• Vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle oluşabilecek sağlık problemleri

Sonuç olarak, kedilerin beslenme ihtiyaçlarına uygun ürünler ile karşılanmadığı durumda, kedinizin diyet eksikliğinden kaynaklı fazlasıyla sağlık sorunu yaşama ihtimali söz konusudur. Bu nedenle günlük beslenme rutinine, küçük dostunuzun ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmış kedi maması  ile devam etmeniz en sağlıklı olandır. Siz de kediniz için yüksek kalite ve orijinal marka ürünlere Markamama güvencesi ile ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.