sadsad x
asdasd
KEDİLER NEDEN PLASTİK YEMEYE ÇALIŞIR?
12 Ocak 2023

KEDİLER NEDEN PLASTİK YEMEYE ÇALIŞIR?

Kedilerde oldukça yaygın davranışlardan biri de kendisine zarar verecek maddeleri yemeye çalışmaktır.  Evcil bir hayvana sahipseniz ve özellikle kediniz var ise ev yaşantısında mama dışında başka şeyleri yemeye çalıştığın veya yaladığını pekala gözlemleyebilirsiniz. 

Her ne kadar beslenmesine dikkat etseniz bile bitki yapraklarına, plastik oyuncak veya cisimlere karşı bir ilgisi olduğunu fark edebilirsiniz.

Neden Plastik?

Doğal bir davranış olmamasına rağmen kedilerde plastiğe olan düşkünlük yaygındır. Kedilerin kendisine ve sağlığına zarar verecek olan bu yanlış davranış, zaman içinde fark edilmezse sağlığını ciddi ölçüde bozabilecek bir durumdur. Bu istenmeyen davranışın kediniz tarafından terk edilmesi için öncelikle bu davranışa sebep olan nedenleri bulmalı ve problemi ortadan kaldırmalısınız.

Kedilerde ve insanlarda da görülen zararlı maddeleri tüketme bir rahatsızlıktır.  İnsanlarda da görülen bu duruma pika adı verilir.  Besin olarak kabul edilmeyen maddelerin bir aydan uzun bir süre devamlı olarak yenmesi pika rahatsızlığı olduğunu göstermektedir.

Pika hastalığında plastik, toprak, bitki yaprağı ve metal cisimlerin yenmeye çalışması, çiğnenmesi görülmektedir.  Bu rahatsızlığın kesin teşhisi olmadığı gibi fizyolojik ve psikolojik nedenleri olabilmektedir.

Kedilerde görülen plastik çiğneme, yutma sık görülen bir davranış tipidir.  Bu davranışın altında yatan nedenler arasında yetersiz beslenme, hastalık, stres, yalnızlık hissi, depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.  Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi kesin bir neden belirtmek şu an için imkansızdır.

Yanlış beslenme veya yetersiz beslenme sonucu kediniz gerekli olan besinleri farklı maddelerden elde etmeye çalışabilir. Ekstra besin ve mineral tüketmek için plastik yemeye veya çiğnemeye çalışıyor olabilir. Buna ek olarak kedinizde görülen bağırsak parazitleri, bağırsak sendromu, diyabet gibi rahatsızlıklar besinlerin emilimini azaltacağı için başka besinlere ve maddelere yönelmesine neden olabilir.  

Kedinizin market poşetlerine düşkünlüğü de bu konudan kaynaklı olduğu gibi aldığınız besinlerin plastik poşete sinmesi onu ayrıca cezp edebilir.

Kedilerde psikolojik sorunlara yol açan sebeplerden biri de can sıkıntısıdır.  Oyuncu ve son derece zeki olan bu canlılar günlerinin çoğunluğunu uyuyarak geçirse de sizden ilgi ve alaka görmek isterler.  Kaygı, stres ve yalnızlık hissi davranış bozukluklarına yol açacağı gibi plastik ve metal gibi kaynaklara olan ilgisini ve merakını uyandırabilir. 

Yapılan araştırmalar bazı ırkların plastik çiğneme ve yemeye olan yatkınlığını göstermiştir. Nitekim Siyam ve Burmese kedilerinin pika rahatsızlığına daha yatkın olduğu ve yabancı cisimleri yutmaya meyilli olduğu gözlemlenmiştir.

Kediniz Plastik Çiğniyorsa Ne Yapmalısınız?

-Kedinizin plasik yemeye çalıştığını gördüğünüz veya fark ettiğiniz anda mutlaka önlemelisiniz.

Veteriner Hekime Götürülmeli mi?

-Öncelikle veteriner hekim muayenesiyle birlikte kedinizin herhangi bir hastalığı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Etobur olan kedilerinizin yediği mamanın yüksek protein içermesi gerekir, seçmiş olduğunuz mamanın protein miktarına dikkat etmeli düşükse hemen değiştirmelisiniz. Mamasına ek ilave olarak kedi vitaminler ve ek besinler ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca kedinizi gözlemlemeli strese girmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırmalısınız…

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.