sadsad x
asdasd
Kediler Tatlı Yer mi?
15 Nisan 2024

Kediler Tatlı Yer mi?

Minik dostunuzun, sağlıklı bir ömür sürebilmesi için elinizden geleni yaptığınıza eminiz. Bazen küçük kaçamaklarla kedinizi mutlu etmek isteyebilirsiniz. Ama yapmayı planladığınız eylemin, küçük dostunuzun üzerinde olumsuz etkiler bırakabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle tüm insan gıdalarını kedinize vermeden önce, veteriner hekiminizin görüşünü almalısınız.

Kediler meraklı varlıklardır. Bazen merak duygusundan kaynaklı farklı davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle farklı gıda türlerinin, sağlıklarına ne gibi etkileri olacağını bilmezler. Sizler bu aşamada kedinizin sağlığı için uygun olmayan gıda türlerini ortamdan uzaklaştırmalısınız. Kediniz için uygun, kedi yaş maması  kullanarak farklı gıda eğilimlerinin önüne geçebilirsiniz.

Gelelim kediler tatlı yer mi konusuna, minik dostlarınızın tatlı gıdaları algılayan duyu reseptörlerinin olmadığından daha önceki blog içeriklerimizde bahsetmiştik.

Kedilerin yalnızca 500 tat tomurcuğu vardır. Bu insanlarda 9000 iken köpeklerde 1700 civarındadır. Kedilerin ağızlarındaki tat alma tomurcuklarında tatlı gıdaları algılayan reseptörleri maalesef yoktur. Durum böyle iken, "Kediler tatlı yiyeceklere karşı neden ilgilidirler?" bunun altında yatan sebeplerden biri de tatlı gıda maddesinin içeriğindeki yağ veya kokusu olabilir.

Küçük dostunuzun, meraklı olduğundan bahsetmiştik. Merak duygusundan kaynaklı bu eylemi gerçekleştirmesi de muhtemeldir.

Kediler Tatlı Yerse Ne olur?

Kediler zorunlu etobur varlıklardır. Bu nedenle sindirim sistemleri de bu yönde gelişmiştir. Şeker ve tatlandırıcı gibi gıdalar, kedilerin sağlığı açısından uygun değildir. Küçük dostunuz, şekeri tam olarak sindiremez. Bu nedenle sindirim sorunları yaşayabilir.

Ayrıca uzun vadede şeker tüketimi;

- Diş sorunları

- Aşırı kilo alımına bağlı obezite

- Diyabet gibi hastalıklara sebep olabilir.

Siz de bu sağlık problemlerini yaşamamak için kedinizi, tatlı yiyeceklerden uzak tutmalısınız.

Hangi Tatlılar Kediler İçin Zehirlidir?

Tatlıların içeriğinde bulunan bazı gıda maddeleri kediniz için toksiktir. Hiçbir koşulda küçük dostunuzla bir araya gelmemelidir. Bu gıda gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Ksilitol ve yapay tatlandırıcılar: Ksilitol genellikle şekersiz sakızlarda ve nane şekerlerinde bulunur ancak diğer tatlılarda ve içeriklerinde de bulunabilir. Bu tatlandırıcı maddelerini içeren gıdaların, kediler üzerinde yan etkileri şu şekildedir;

- Mide rahatsızlığı

- Karaciğer hasarı

- Kan şekerinin ani düşmesine bağlı geçici ve daimî körlük

- İleri derece vakalarda nöbet ve ölüm görülebilir.

Bu nedenle kedilerinize asla bu içerikteki ürünleri vermemelisiniz. "Kediler tatlı yerse kör olur mu?" sorusuna da yanıt vermiş olduk.

Çikolata: Çikolata evcil hayvanlar için zehirlidir. Çikolatanın rengi ne kadar koyu ise zarar düzeyi de o kadar çoktur. Kedilerde çikolatalı tatlı tüketiminin olası yan etkileri;

- Mide rahatsızlığı

- Kas titremesi

- Nöbet bulguları

- Aritmi gibi ciddi kalp rahatsızlıkları

- Daha ciddi boyutlarda ölüm ile de sonuçlanabilir.

Siz de kedinizin bu içeriklere sahip tatlı yediğini düşünürseniz, acilen veteriner hekimden destek almalısınız.

Kediler Sütlü Tatlı Yer mi?

İnsanlarda da olduğu gibi, küçük dostunuz da inek sütünün içerdiği laktozun sindiriminde sıkıntı yaşayabilir. Buna bağlı olarak potansiyel sağlık sorunlarını yaşama ihtimali vardır.

Kedinizin süt tüketiminin, olası yan etkileri şu şekildedir;

- Laktoz intoleransı

- İshal

- Karın ağrısı

- Bulantı ve kusma

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı süt, bilinenin aksine kediler için zararlıdır. Bu nedenle süt ürünleri ile yapılan tatlıları kedinize vermemenizi tavsiye ederiz.

Minik dostlarınızın, sağlığı sizlere emanettir. Bu nedenle onlar için en doğru olanı bulmak sizin görevinizdir. Kediniz için, uygun içerik ve koşullarda hazırlanan kedi mamaları ile süreci devam ettirmeniz en doğrusudur. Bu şekilde kedinizde oluşabilecek potansiyel sağlık sorunlarının önlemini almış olursunuz.

Yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi, kedinizin diyetine dışarıdan ürün eklemeden önce, mutlaka veteriner hekim görüşü almalısınız.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.