sadsad x
asdasd
Kediler Yaşlandıkça Davranışları Değişebilir
24 Ağustos 2022

Kediler Yaşlandıkça Davranışları Değişebilir

Doğmak büyümek gibi yaşlanmakta doğanın bir kanunudur. Evcil hayvanınız kediniz de bu doğa kanunu gereğince giderek yaşlanacaktır.  Yavruluk dönemine kıyasla yaşlanan kedilerin davranışlarında çeşitli değişimler görülebilir. Her kedide farklı değişimler görülse bile yavru kedilerde görülen aşırı hareketlilik yaşlanmaya başlayan kedilerde görülmez.  Yaşlanan kediler de görülen davranışsal değişimlerin iki temel sebebi vardır.  Bunlardan ilki bilişsel anlamda gerileme diğeriyse ortaya çıkan sağlık sorunlarıdır.

Kedilerin yaş aldıkça sergilemesi muhtemel davranış değişikliklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlk olarak değinmek istediğimiz konu ise yaşlı sınıflandırmasına dahil olan kedilerin daha çok konuşmaya meyilli olduklarıdır.  Kediniz yaşlandıkça daha fazla miyavlamaya başlayabilir. Bununsa birçok nedeni olabilir özellikle de sağlık anlamında yaşanan gerileme kedinizin daha çok miyavlamasına yol açabilir.

Sağlık sorunları yaşamasıyla eş olarak kediniz normalden daha fazla agresif olabilir.  Duyu fonksiyonlarını yitirmesi, ağrısı olması, görüşlerinin eskisi kadar net olmaması huzurunu kaçıran sebepler arasındadır. Keza bir uzvunun ağrıması yüzünden kucaklamak istediğinizde size karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir.

Genel anlamda bakıldığında yaşlı kediler daha dingin bir ruh haline bürünebilirler, eski enerjilerini bulamadıkları için daha fazla uyurlar. Hareket yetilerinin azalması, sağırlık ihtimali ve görüş mesafelerindeki kısalma kendilerini mutsuz ve savunmasız hissetmelerine neden olabilir. Bazı kediler bu gibi durumlarda çok uyurken bazı kediler ise strese girerek daha az uyabilir, iştah kaybı görülebilir ve kendilerini daha çok yalayabilirler. 

Kediniz yaşlı sınıfına dahil ise rutin veteriner ziyaretlerini aksatmamalı, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamak adına sürekli gözlem altında tutmalısınız….

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.