sadsad x
asdasd
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?
29 Mayıs 2023

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Birçok diğer memeli hayvanda olduğu gibi küçük dostlarımız olan kedilerin de suratlarında bıyıkları vardır. Kedilerin bıyıkları diğer tüylerine göre daha kalın, daha uzun ve çokça sinir uzantısı bulundurmaktadır. Kökleri ise üç kat daha derin dokulara kadar ulaşabilir. Bu bıyıklar dostlarımız için oldukça önemli olan stratejik bölgelere konumlanmıştır. Sıklıkla gözlerin üstünde, çenede, kulakların yakınlarında ve üst dudağın üst kısmında bulunurlar. Bu yerleşimler ve bıyık sayıları ırka göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Kedilerin bıyıkları ilk bakışta bizlere görsel olarak güzel ve şirin gözükmektedir. Fakat bu görselliğe ek olarak bıyıkların dostlarımız için birçok hayati rol oynadığını da bilmemiz gerekmektedir. Bu yüzden dostlarımızın rutin tüy ve bıyık bakımını sağlamak oldukça önem arz etmektedir. Gerekli bakımı sağlayabilmek için ise kaliteli kedi mamaları ve onlar için üretilen doğru kedi tarakları  kullanılması oldukça önemlidir.

Dostlarımızın bıyıkları görsellik dışında onlar için oldukça önemli olan birçok hayati fonksiyona sahiptir. Bu bıyıklar sayesinde günlük aktivitelerini çok daha rahat ve güvenli şekilde gerçekleştirmektedirler. Bıyıkların fonksiyonlarını ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Denge Görevi: Kedilerin bazı bıyık folikülleri proprioseptif duyu özelliğine sahiptir. Bu sensörler yer çekiminin kedilerin bıyıklarını ne kadar yere çektiğini ölçer. Bu duyu sayesinde kedinin üzerinde bulunduğu zeminle olan oryantasyonu sağlanır. Birçoğumuzun duymuş olduğu ‘Kediler hep dört ayağı üstüne düşer.’ sözünün gerçekleşmesini de bu duyu sağlar.
  2. Sensör Görevi: Kedilerin bıyıklarının en önemli ve temel görevi dokunma ve radar görevidir. Bıyıkların folikülleri bolca sensör hücreleri ile çevirilidir. Bu sensör hücreleri aynı bizim parmak uçlarımızın beynimize gönderdiği iletiler gibi görev yaparlar. Bahsettiğimiz hücreler bıyık üzerinde gözlenen en ufak hareketi bile hissederek bilgiyi beyine gönderirler. Bu özellik sayesinde dostlarımız sadece dokunma değil ortam havasında bile oluşan değişiklikleri de kolaylıkla algılayabilir. Yakın mesafe görme duyusu çok gelişmiş olmayan dostlarımız bıyıkları sayesinde yakın mesafedeyken çevresini daha iyi tanımlayabilir. Yüzlerine yaklaşan tehditlerden kaçınabilir. Geceleri daha rahat avlanabilir ve küçük aralıklardan geçip geçemeyeceklerine karar verebilirler.
  3. İletişim Görevi: Dostlarımızın bıyıklarının sadece fiziksel görevlerde rol almadığı, sosyal hayatlarında da rol aldığı son çalışmalarla birlikte ortaya konmuştur. Bıyık aracılığıyla kurulan iletişim kediler arasında olduğu kadar sahipleriyle de gerçekleştirdikleri iletişimlerde de rol almaktadır. Bıyık köklerinin çevresinde yer alan kaslar tehdit anında bıyıkların tehdit algılanan yöne döndürülmesini, dostumuz rahatken ise gevşeyerek normal pozisyonunu almasını sağlar. Bunun dışında dostumuz sağlık durumu bozulduğunda bıyıklarını geriye doğru yatırıp suratını buruşturur gibi bir görüntüyü bizlere gösterebilir.

Kedilerin Bıyıkları Kesilince Uzar mı?

Evet, dostlarımızın bıyıkları kesilirse zamanla tekrardan uzayabilmektedir. Bu koşulun sağlanabilmesi için en önemli detay bıyık foliküllerinin zarar görmemesidir. Bıyık folikülleri zarar görürse maalesef ki tekrardan bıyık uzamayacaktır. Bazen yanlışlıkla da olsa dostlarımızın bakımlarını gerçekleştirirken bıyıklarına zarar verebilmekteyiz. Bu yüzden dostlarımızın bakımlarını yaparken dikkatli davranmalı ve onlara uygun kaliteli kedi tarakları kullanmalıyız.

Kedilerin Bıyıkları Neden Kırılır?

Dostlarımızın bıyıkları diğer vücut tüyleri gibi elastik yapıdan ziyade daha kaba ve kalın bir yapıya sahiplerdir. Kedilerin çok meraklı ve yaşadıkları ortamı keşfetmeyi sevdiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu keşifler esnasında ufak çaplı kazalar yaşanması ise kaçınılmazdır. Bu keşif kazalarının yanında kavgalarda veya dostlarımızın bakımlarını gerçekleştirirken de bıyıkları kırılabilmektedir. Fakat bu durumda çok fazla endişe etmemize gerek olmadığını bilmemiz gerekir. Eğer dostlarımızı kaliteli kedi maması  ile besliyorsak, bakımlarını iyi gerçekleştiriyorsak ve bıyık foliküllerinde hasar yoksa en kısa zaman da bıyıkları tekrardan eski halini alacaktır.

Kedilerin Bıyıkları Neden Uzun Olur?

Minik dostlarımızın bıyıkları etraftaki olanları algılama, vücut dengesinin sağlanması ve sosyal aktiviteler gibi birçok fonksiyona sahiptir. Bıyıklarının diğer tüylere göre daha uzun olması sayesinde denge mekanizmaları daha hassas çalışır, geçemeyecekleri dar alanlara girmezler ve bu sayede sıkışma riskleri minimuma iner. Bunun yanında ise çevresindeki değişimleri daha iyi analiz etmesine olanak sağlayıp çevresel farkındalıklarını arttırır ve olası tehditlerden uzak durmalarına yardımcı olur. Kedilerin bıyık sayıları ve boyları dostumuzun ırkına ve bireysel özelliklerine göre de değişiklikler gösterebilmektedir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.