sadsad x
asdasd
Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?
11 Mayıs 2024

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir?

Hayvanlar arasında koku alma konusunda en nitelikli canlıların köpekler olduğu düşünülür. Ancak kedilerin de koku alma duyuları gelişmiştir. Kedilerin koku alma duyusu bazı özellikleri ile köpeklerden daha fazla dikkat çeker.

Diğer canlılara göre kediler kokuları daha yoğun alırlar. Bu nedenle bizler çok sevsek de bazı kokular kediler tarafından sevilmez. Hatta kedilerin sevmediği kokulardan bazıları, okuduğunuzda sizi şaşırtabilir.“Kedilerin sevmediği kokular nelerdir?”sorusunu bilirseniz ona konforlu bir yaşam alanı sağlayabilirsiniz.

Kediler İçin Caydırıcı Bir Koku: Narenciye

Limon, portakal ve mandalina gibi narenciyelerin kokuları insanlar için ferahlatıcı etkisi ile bilinir. Ancak narenciye kokuları kediler için caydırıcı özelliğe sahiptir. Bazı kültürlerde narenciye kokusunu insanlar kedileri uzak tutmak için kullanırlar.

Narenciye kabukları ile kedileri uzak tutmak istiyorsanız torba ile yerleştirmeye çalışın. Çünkü bu kabuklar kediniz için zehirli etkiye sahip olabilir.

Kedilerin için Tehlikeli ve Zehirli Bir Çiçek Kokusu: Lavanta

Kedilerin hiç sevmediği kokulararasında lavanta kokusu gelir.  Rahatlatıcı etkisi ile bildiğiniz lavantayı kediler hiç sevmez. Bunun yanında lavanta kediler için zehirli bir etkiye sahiptir. Kedinizin lavanta yağı veya bitkisi ile temasını engellemelisiniz. Seyreltilmiş lavanta kokusunu kediler için uzaklaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle koltukları tırmalamaması ve saksıları kazmaması için kullanabileceğiniz bir kokudur.

Kedilerin Korkulu Rüyası: Deterjan ve Sirke Kokuları

Kedilerin sevmediği kokuları merak ediyorsanız onlar için temizlikte kullanılan deterjan kokuları da vardır. Bir kedi deterjan kokusu aldığında ciddi derecede rahatsız olur. Aynı zamanda günlük yaşamda sürekli kullandığınız sirke kokusu da kedilerin sevmediği kokular arasında sayılabilir.

Kediler Sevmeme Nedeni Anlaşılamayan Koku: Kahve Kokusu

Kedilerin sevmediği bir diğer koku ise kahve kokusudur. Kahvenin kokusunun kediler tarafından sevilmemesi çoğu kişiyi şaşırtır. Bu nedenle bu kokuyu sevmemelerinin altında yatan sebep merak edilir.

Bir kedinin kahve kokusunu sevmemesinin kafeinin kedi için zehirli bir madde olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında kedinin evcilleştirildiği süreç içinde kahve yaygın değildir. Bu nedenle de kedinin kahve kokusuna alışmadığı için sevmediği düşünülür.

Kediler İçin Rahatsız Edici Bir Koku: İdrar Kokusu

Kedilerin duyarlı oldukları kokulardan biri de idrar kokusudur. Kediler kendi idrarına dahi duyarlı olabilecek canlılardır. Özellikle uzun süre temizlenmediğinde, idrarında bulunan amonyak ciddi derecede rahatsız olmalarına yol açar. 

Amonyak çok sert ve kuvvetli bir kokuya sahiptir. Bu nedenle kedilerinen sevmediği kokulistesinde idrar üst sıradadır. Uzun süre idrar kokusuna maruz kalırlarsa solunum sistemleri zarar görebilir. Aynı zamanda göz problemleri de yaşayabilirler. Bu nedenle rahatsız olmasın diye kedinizin tuvaletini düzenli olarak temizlemelisiniz.

Kedilerin Bazı Kokuları Sevmeme Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin lavanta, narenciye, kahve gibi bazı kokuları sevmemesinin nedenleri içindeki maddelerdir. Patili dostlarımız içinde zehirli ve zararlı maddeler olan kokuları sevmezler. Aynı zamanda kediler koku alma duyusu çok keskin olan canlılardır. Bu nedenle bazı kokulara yoğun olarak maruz kalırlarsa rahatsız olabilirler.

Kedilerin Sevmediği Kokular İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediler sevmedikleri kokuların bulunduğu ortamlarda durmak istemez ve rahatsızlık duyabilirler. Özellikle kendilerini rahat hissedecekleri yaşam alanlarından uzaklaştırılmalıdır. Kedilerin sevmediği kokular ve uzaklaştırmanın yolubu kokuların kaynağını tespit etmektir. Öncelikle kedinizin bir anda huysuz davranmaya başladığını görürseniz kokunun kaynağını tespit edin. Özellikle kedi kumu ve yatağının çevresinden bu kokuları uzaklaştırın.

Bir kedi  sevmediği kokuya uzun süre maruz kalırsa hırçınlaşabilir ve günlük rutini bozulabilir. Bu nedenle lavanta, narenciye, idrar, kahve ve deterjan gibi kokulardan uzak durmaları sağlanmalıdır.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.