sadsad x
asdasd
Köpek Kulubesi
08 Ağustos 2022

Köpek Kulubesi

Köpek kulübeleri genellikle tahtadan ve plastikten yapılmış içerlerinde köpeklerin rahatlıkla yaşayabileceği, köpeğin girebileceği ebatlarda girişi bulunan evlere denir.  Bazı özel zevkleri olan köpek sahipleri bu doğrultuda kulübelere köpeğin isminin yada cinsinin yazılı olduğu bir tabelada yaptırırlar. Burada bulunan amaç gören kişinin niyetine göre kötü niyetli kişileri korkutmak iyi niyetli kişileride uyarmak amaçlı olabilir.

Piyasada bir çok köpek kulübesi bulunmaktadır. Küçük, orta ve ya büyük ebatlarda, kulübenin çatısının kaplı olacağı malzemelerin cinslerine göre, parazit bulundurup bulundurmamasına göre, veteriner desteğinin olup olmadığına göre ve boya kullanılıp kullanılmamasına göre çeşitleri bulunmaktadır. Eğer siz sadece köpeğinizin başını sokabileceği basit bir şey istiyor iseniz basit tahtalardan veya plastikten yapılmış ürünler satın alabilirsiniz. Ama köpeğinizin daha rahat olmasını istiyorsanız çatısının kaliteli malzemelerden üretildiği büyüklüğü köpeğinize uygun sağlam bir kulübe tercih edebilirsiniz.

Köpek kulübelerinin fiyatları malzemesine büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Basit ürünlerden yapılmış kulübeleri 300- 700 TL arasında bulabilirken iyi ve kaliteli ürünleri 700-900 TL arasında bulabilirsiniz. Bunlara ek parazit bulundurmasın ve veteriner hekimlerce onaylı olsun derseniz 1000 TL’nin üstünde bir miktarı gözden çıkarmanız gerekecektir.

Köpek kulübesinin seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Köpek kulübeleri tahtadan yapılmış ise, boyanmış ve yıkanabilir olması gerekir. Kulübenin içinde ince kıvrımlar delikler ve çıkıntılar bulunmamalıdır. Köpek kulübesinin içinde bit pire gibi haşerelerin barınmaması çok önemlidir. Eğer köpek süs köpeği ise kulübenin ebatları küçük ebatta olmalıdır. Köpeğin boyutuna cinsine göre ebatı ayarlanmalıdır. Köpek kulübesinin içi köpek kulübedeyken ayağa kalkıp dönebileceği büyüklükte olmalıdır. Köpek kulübesinin çatısından yada herhangi bir yerinden içine su damlamamalıdır. Kulübenin yerle temas ettiği bölüm direk kulübenin tabanı olmamalıdır. Zeminle yer arasında mutlaka bir şey olmalıdır.

Köpek kulübesine alışmada sıkıntı çekmemesini sağlamak için köpeğin kulübenin içine girmesini sağlamak gerekir . Köpeğin yatacağı yatağı, paspası kulübenin içerisine koyunuz. Daha sonra köpeğin sevdiği oyuncakları kemikleri köpeğe koklatıp kulübenin içine koyunuz. Köpek kulübeye girdiği zaman çeşitli ödüller vererek onu destekleyebilirsiniz.

Özellikle kış ayları bizim için olduğu kadar köpekler içinde oldukça zor geçer. Buda özellikle kış aylarında daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir. Soğuk kış aylarında özellikle köpeğinizin sağlıklı iyi bir kulübede vakit geçirmesini sağlamanız onun piskolojisi açısından çok iyidir.

Köpeğinizin kulübesinin giriş yerlerini alüminyum bantlarla kaplamanız kulübenin uzun süre kullanımı için size yardımcı olur. Bu tarz korumalar ile köpeğinizin kulübesini dişlemesini engelleyemezsiniz ama kulübenin ömrünü uzatabilirsiniz. Kulübenin çatısının da istendiği zaman açılabilir olması çok önemlidir. Üstü açılan bir kulübenin temizliğini çok daha fazla kolaylaştıracağı gibi sıcak yaz aylarında da üstünü açarak onun daha serin bir ortamda yaşamasını sağlamış olursunuz.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.