sadsad x
asdasd
Köpekler Mandalina Yer mi?
14 Nisan 2023

Köpekler Mandalina Yer mi?

Patili dostlarınızın mandalina yemesi genel olarak zararlı olmasa da, bazı tedbirler alınması gerekebilir. Mandalina, C vitamini açısından oldukça zengin meyvedir ve köpeklerin tıpkı insanlar gibi C vitamini vücudu için önemlidir. Lakin, köpeklerin mandalina yemeleri esnasında tohumlarını da yutabileceği için bu durum sorun teşkil edebilmektedir.

Köpeklerin Mandalina Yemesi Zararlı Mı?

Mandalina kabukları, köpeklerin sindirim sistemi için zorlayıcı etkiye sahiptir ve yutulduğu takdirde kolayca tıkanıklık olmasına sebep olabilir. Kabuklar, köpeğinizin midesinde tahrişe sebep olabilirken, kusma ve ishal gibi sindirim sorunlarını beraberinde getirecektir. Mandalina tohumları dostunuz için tehlikeli olmasının bir diğer nedeni köpeğinizin sindirim sisteminde tıkanıklığa sebep olacaktır. Bazı kimyasallar tohumlarda bulunduğu için köpeğinizin sağlığı açısından zararlı olabilmektedir.

Bu yüzden, köpeklerin mandalina tüketeceği esnada, mandalina kabuklarının ve tohumlarının mümkün olduğunca verilmemesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, köpeklere mandalina gibi meyvelerin yemesi tavsiye edilirken, köpeklerin beslenme programına ekstra şeker ve kalori sağladığı göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple köpeklerin beslenme öğünlerinde meyve dengeli bir şekilde verilmelidir.

Genel olarak, köpeklerin mandalina yemesi zararlı değildir, fakat dengeli ve kontrollü vermek her zaman önemlidir. Dostunuzun daha sağlıklı ve uzun bir yaşamı için köpek maması tüketmesi en doğru gıdadır. Şayet köpeğiniz mandalina yediğinde herhangi bir olumsuz reaksiyon görüyorsanız, veteriner hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Mandalinanın Köpekler İçin Faydaları Nelerdir?

Mandalina, köpekler için birçok fayda içermektedir. Lakin, mandalinayı köpeğiniz tüketmeden önce, sağlık durumuna ve beslenmesine uygun olup olmadığına dair veteriner hekiminize danışmanız önerilir.

Mandalinanın köpekler için bazı faydaları şunlar:

*Mandalina, köpeklerin diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Mandalina içerisinde barındığı, C vitamini ve antioksidanlar sayesinde köpeklerin dişlerinde oluşan tartar ve plak birikimini azaltmaya yardımcı olur.

*Mandalina, köpeklerin sindirim sistemi sağlığı sistemini düzenler. Lif açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir.

*Köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme yardımcı olur.

*Düşük kalorili bir meyve olduğu için köpeklerin kilo almasını engelleyebilir.

Her şeyin yararı olduğu gibi zararı da olması mümkündür. Mandalina köpekler için yararlı bir meyvedir. Peki köpekler mandalina kabuğu yer mi? Sorusunun cevabı ise hayırdır. Çünkü Kabuk ve tohumlar köpekler için zararlı olabilmektedir. Bu sebeple dostunuza sadece mandalina meyvesi vermeniz tavsiye edilir.

Mandalina yüksek asit içerdiği için dostunuzun midesinde sorun teşkil edebilir. Bu yüzden aşırı miktarda mandalina tüketmemelidir. Köpeğinize mandalina verdikten sonra yakından gözlemlemelisiniz. Alerjik bir durum gösterdiği takdirde derhal en yakın veterinere başvurmalısınız.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.