sadsad x
asdasd
Köpek Temel Komut Eğitimi
05 Ağustos 2022

Köpek Temel Komut Eğitimi

Hayır:

Bu  eğitim diğer eğitimlerin temelini oluşturmaktadır. Bu komut köpeğe küçük yaşta sözlü olarak öğretilir. Köpek komutu sahibinin sesi ve mimiklerinden anlar. Komutla birlikte işaret parmağı köpeğe gösterilerek ikaz edilir, böylece köpek işaret olarak komutu öğrenmiş olur. Köpek büyüdüğü zaman bu sözlü komut yanında eğitim veya boğma zinciri kullanarak fiziksel olarak da desteklenmiş olur . Ancak bu tasmaların kullanımı sırasında dikkat edilecek nokta tasmanın çekme şiddetini ayarlayarak bir anda çekilip bırakılmasıdır. Ayrıca bu komutu fazla kullanmamaya özen gstermek lazım aksi takdirde önemini kaybeder.

İzle:

Genellikle küçük yaştan itibaren köpekler ışarıya çıktıklarında sahiplerini takip ederler. Bu tür alışkanlığı olan köpeklerin eğitimleri daha rahat olur. Bu amaçla küçük yaşta dışarı çıkarıldığında köpeğin adı ve izle komutu birlikte söylenerek köpeğin dikkatini toplaması ve sahibinin peişinden gitmesi sağlanır. Köpek yaşı ilerledikçe bu sözlü komutun yanında tasmadan yararlanılarak bu eğitimin tam yapılması sağlanır. Bunun için köpeğin üzerine eğitim veya boğma tasması takılarak köpek sol tarafta yedeğe alınır ve yürüyüşe başlanır. Köpeğin yürüyüş sırasında başı eğitmenin dizi hizasında olmalıdır. Yürüyüş esnasında komut tekrarlanarak köpeğin alışması sağlanır. Köpek istenmeyen bir harekette bulunuyorsa tasma çekilerek “ Hayır “ komutu yanında  “ İzle” komutu tekrarlanır. Köpek yaptığı doğru hareketler için ödüllendirilmelidir. Tasmanın gevşek olmasına dikkat edilmelidir. Bu tasmalı eğitimde başarı sağlandıktan sonra ara sıra tasma köpeğe farkettirilmeden açılarak köpek serbest olarak izle komutuna alıştırılır.

Dur:

Yavru köpeklerin bu eğitimi almaları için en etkin yol karşıdan avuç içinin köpeğe dönük olarak “ Dur “ komutunun tekrarlanmasıdır. Kimi köpek bu komutu anlamayarak eğiticiye doğru hareket etmektedir. Bunu engellemek amacıyla işaret parmağı gösterilerek “ HAYIR “ komutu ile birlikte “Dur” komutu verilir. Zamanla “Dur” komutu fiziksel olarak desteklenmelidir. Bu amaçla “ İzle “ komutundayken ara ara eğitici duraksar, sol elin avuç içi köpeğin burnuna doğru uzatılarak köpeğin ilerlemesi engellenir ve “DUR” komutu bu hareketle birlikte verilerek köpeğin bu komuta alışması sağlanır. Köpek ilerlemek isterse “ Hayır “ komutuyla birlikte “Dur” komutu tekrarlanarak  köpeğin durması sağlanır. Serbest olarak bu komuta alıştırmak için köpek durduktan sonra avuç içi köpeğe doğru dönük olarak ve komut tekrarlanarak köpekten bir iki adım uzaklaşılır ve geri dönülür. Köpek hareket etmezse ödüllendirilir. Bu durum da köpek ilerlemek isterse “ Hayır-Dur “ komutu tekrarlanarak köpeğin durması sağlanır. Daha sonra köpeğe doğru dönük olarak sağ elin avuç içi köpeğe doğru uzatılır ve dur komutu verilerek köpekten uzaklaşılır. Dikkat edilmesi gereken bir konu, bu mesafenin yavaş yavaş açılması ve her defasında geri gelinmesidir.

Woman with boxer dog

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.