sadsad x
asdasd
Köpekler Ceviz Yer mi?
07 Haziran 2024

Köpekler Ceviz Yer mi?

İnsanların hayatında sağlıklı bir kuruyemiş olan ceviz, patili dostlarınız için pekte öyle değildir. Bu atıştırmalıklar, içeriğinde yüksek yağ bulunması ve zehirli olması sebebiyle köpekler için tehlike oluşturabilir. Patili dost sahipleri için iyi olan gıdaların, köpekler için her zaman iyi olmadığını göz ardı etmemelisiniz. Ceviz insanlar için faydalı besin deposudur fakat köpekler de mide ve bağırsak sorunlarına veya tıkanmasına yol açabilir. Köpekler ceviz yiyebilir mi? Sorusunun cevabı kısa ve net olarak hayırdır.

Köpekler sağlıklı bir yaşam geçirmek için kaliteli köpek maması yemelidir. Köpek maması 15 kg ürünleri patili dostlarınız için en iyi ekonomik seçenek olabilir. Bu mamalar, köpeğinizin alması gereken besin değerlerini içeriğinde bulundurur aynı zamanda 15 kg paketler bütçe dostu olarak ideal seçenektir. Doğru saklama koşulları sayesinde köpeğiniz için uzun vadede tercih edebilirsiniz.

Köpeklere Ceviz Verilir mi?

Cevizin pek çok türü vardır fakat genellikle siyah ceviz ve İngiliz cevizi olarak daha çok yaygındır. İngiliz cevizleri daha çok insanlar için sağlıklı kuruyemiştir. Siyah ceviz patili dostlarınız için tam bir zehir içerir. Çünkü siyah ceviz içeriğinde juglon adı verilen zehirli bir kimyasal bulundurabilir. Tüm ceviz türleri neredeyse juglon üretebilir fakat siyah ceviz bunlardan en yüksek orana sahip olanıdır. Bu yüzden köpeğinizin sağlığı için ceviz tüketmemesi önerilir. Her iki çeşitte olan ceviz köpekler için boğulma riski oluşturabilir.

Köpekler için ceviz önerilmeyen atıştırmalıktır. Boğulmanın yanı sıra, sindirim sorunlarına sebep olan ceviz, bazı köpekler de alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Özellikle küflenmiş ceviz köpekleri zehirleyebilir. Kas spazmları, titreme gibi nörolojik semptomlara yol açan ceviz, patili dostlarınız için sağlıklı değildir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız takdirde derhal veteriner hekim müdahalesi gerekir. Ceviz köpeğiniz de ciddi sorunlara yol açabileceğinden, onlara vereceğiniz her yeni gıda için veteriner hekiminize başvurmanız önemlidir.

Ceviz Köpeklere Zararlı mı?

Evet, ceviz köpekler için zararlıdır. Ceviz, köpekler de farklı sağlık problemlerine neden olabilir. Cevizin yüksek yağ içeriği köpekler de pankreatite yol açabilir. Pankreatit, pankreasın iltihaplanması demektir. Sonuç olarak köpeğinizin sindirim sistemi yapısında bozulmaya sebep olabilir. Bu durum da köpeğinizde kusma ve şiddetli karın ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla kendini belli eder.

Köpeklerin cevize karşı alerjik reaksiyon gösterebileceğinden bahsetmiştik. Bu alerjik reaksiyon belirtileri arasında, nefes almada güçlük, deri döküntüsü ve kaşıntı yer almaktadır. Bu alerjenler köpeğinizin yaşamını olumsuz olarak etkiler. Özetle, köpeklere ceviz vermeniz tavsiye edilmeyen bir atıştırmalık türüdür. Farklı sağlık problemleri meydana gelebileceğinden dolayı cevizi köpeğinizin beslenme programına dahil etmemelisiniz. Köpeğinizin sağlığını, veteriner hekiminize danışarak doğru atıştırmalık sayesinde koruyabilirsiniz.

Köpekler Kabuklu Ceviz Yiyebilir mi?

Hayır, köpekler kabuklu ceviz tüketemezler. Özellikle küçük ırk köpeklerin kabuklu ceviz yemesi, boğulma riskinin daha çok yaşanacağını gösterir. Aynı zamanda köpeğinizin bağırsaklarında tıkanmalara neden olabilir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.