sadsad x
asdasd
Köpekler Neden Üzgün Bakar?
28 Temmuz 2022

Köpekler Neden Üzgün Bakar?

Köpekler çok uzun zaman önce evcilleştirildi, yüzyıllardır bizimle birlikte yaşamaya devam ediyorlar.  Varlıklarıyla aile fertlerimizden biri olan köpekler, sadıklığı ve oyun arkadaşlığıyla tanınıyor.  Peki onların üzgün bakışlarına ne demeli, yemeğiniz ortak olmak istediklerinde yatağa yanınıza gelmek istediğinde o bakışlara gafil avlanıyor musunuz?

Yapılan araştırmalara göre  köpeklerin üzgün bir surata benzeyen bakışlarına neden olan şey göz çevresindeki kaslar. Göz çevresindeki kasların evrim geçirmesiyle tıpkı insanlar gibi sevimli ve üzgün bir görünüme sahip olabiliyorlar.  Araştırmalar, köpeklerin ataları olan kurtlarda bu özelliğin olmadığını belirtiyor.  ABD Bilim Akademisinin araştırmalarına göre köpekler tıpkı insanlar gibi kaşlarını kaldırabiliyor.

Amerikalı ve İngiliz bilim insanları köpeklerin yüzlerindeki anatomik değişikliğin uzun süre insanlarla yaşamaktan kaynaklandığını belirtiyor. Evcil köpeklerin, yavru köpek bakışları insanlarla olan etkileşimine ve bağ kurmasına yardımcı oluyor.

Araştırmada yer alan Juliane Kaminski ;

“Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyandırıyorlar. Kanıtlar, köpeklerin kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiklerini gösteriyor” dedi.

33 bin yıl önce kurtlardan ayrı bir tür olarak evrimleşen köpekler, bu bakışları sadece insanlar onlara baktığı zamanda yapıyor.  Buda kasıtlı olarak bu hareketi yaptıklarını kanıtlıyor.  Köpekler ve insanların bakışmalarının oksitosini (sevgi hormonunu) arttırdığı da kanıtlanmış durumda.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.