sadsad x
asdasd
Köpeklerde Eşyaları Çiğneme
08 Ağustos 2022

Köpeklerde Eşyaları Çiğneme

Bütün köpek sahipleri bir müddet sonra köpeklerinin eşyaları çiğnemesini engellemek ister. Yavru ya da yetişkin köpeklerde çiğneme davranışı doğal ve onlar için çok normal bir içgüdüsel davranıştır. Problem ise pahalı, uygunsuz ya da tehlikeli eşyalarımızı çiğnedikleri zaman ortaya çıkar. Köpekler ağızlarına sığabilen her şeyi çiğnemeye çok bayılırlar. Bir çok köpek sahibi, Köpeklerinin çorap, terlik, mobilya, kapı hatta duvarları çiğnemesinden , yemesinden , kemirmesinden şikayet ederler.

Köpekleri çiğnemeye iten nedenler nelerdir ?

  • Yalnızlık ve sıkıntı.
  • Ayrılık endişesi, bu tip çiğneme problemi genelde sahipleri uzun saatler çalışan köpeklerde gözlemlenebilir.
  • Dişleri kaşınan yavrular.
  • İlgi çekmek
  • Bir tür fobi, korku.
  • Bazı köpekler sahipleri eve gelmeden önce onları beklerken bu davranışı sergilerler.

Köpeklerin istenmeyen eşyaları çiğnemesini engellemek yalnızca canımızı sıktığı için değil aynı zamanda onlar için de çok tehlikeli olmasından dolayı önemlidir. Eğer köpeğiniz elektrik kablolarını, deterjan kutularını ya da küçük parçaları olan diğer eşyaları çiğniyorsa bu durum ölümcül kazalara yol açabilir. Diğer yandan onlara sunduğunuz köpek oyuncaklarını çiğnemelerinin sayısız faydaları vardır.

Nasıl Engelleyebiliriz ?

Bir çok köpek davranış bozukluğu çiğnemeden daha kolay tedavi edilir ve içgüdüsel bu davranışın önüne geçmek diğer davranış bozukluklarına nazaran daha zordur. Sürekli ve istikrarlı davranırsanız bu davranış bozukluğunun önüne de kolaylıkla geçebilirsiniz.

Köpeğiniz için 400  liralık ayakkabınız ile 3 liralık penyeniz arasında hiçbir fark yoktur. Hiç şüpheniz olmasın köpeğiniz sizin sinirlerinizi bozmak için bunu yapmıyor, çünkü köpekler asla insanlar gibi düşünmezler !

  • Eğer köpeğiniz özellikle bir şeye karşı takıntılı ise, örneğin mobilyanızın ayağına, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Çiğnemeyi sevdiği şeye elma sirkesi sürebilirsiniz. Bu yöntem oldukça etkilidir ama köpeğinize çiğnememesi gerektiğini öğretmez. Yalnızca başka bir şey çiğnemesi için onu yönlendirir. Tabi ki, çiğnemesini istediğiniz şeye de lezzetli onun dikkatini çekecek bir şeyler ( krem peynir, fıstık/fındık ezmesi vs.) sürmeniz onu doğru şeyi çiğnemeye yönlendirecektir.
  • Köpeğinizi iş üstünde yakalarsanız ona kesin bir “Hayır!” deyin ve çiğnemesini istemediğiniz şeyi alın ve onu lezzetli bir köpek çiğneme oyuncağı ile değiştirin. Oyuncağı çiğnemeye başladığında bolca sevin ve ödüllendirin. Uygunsuz eşyayı çiğnerken yakalayamadıysanız kesinlikle kızmayın. Doğrulamayı 2 saniye içinde yapmazsanız bu teknik hiçbir işe yaramaz ve köpeğiniz ona neden kızdığınızı anlamaz. Köpek eğitiminin her aşamasında olduğu gibi bu teknikte de zamanlama oldukça önemlidir.
  • Kesin bir diğer çözüm de itaat eğitimi vermektir. Bu sizi adil, şefkatli ama lider pozisyonuna yükseltir. Bunun yanında aranızdaki ilişkiyi farklı bir boyuta taşıyarak iletişiminizi güçlendirir. Saygı ve güven artar.
  • Köpeğinize “ Bırak “ komutunuda öğretebilirsiniz.

Köpeğinize uygunsuz eşyaları çiğnememesi gerektiğini öğretmenin en kolay yolu yukarıdaki yöntemleri sürekli ve istisnasız uygulamaktır. Empati ve sabırla bu problemin üstesinden çok kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.