sadsad x
asdasd
Shih Tzu (Şitsu) Köpek Irkı ve Özellikleri
28 Temmuz 2022

Shih Tzu (Şitsu) Köpek Irkı ve Özellikleri

Küçük cins köpekler arasında yer alan Shih Tzu (Şitsu)’ların ana vatanı Çin’dir.  Süs köpeği olarak adlandırılan bu köpekler uzun ve yumuşak tüylere sahiptir.  Shih Tzu ismi Aslan köpeği anlamına gelmektedir.  Çift katmanlı uzun tüy yapısı, kendine özgü yüz ifadesi ve iri siyah gözleriyle göz alıcı bir ırktır.  Kökeni 1600 yıllara dayanan Şitsu’lar  kraliyet köpeği olarak nam salmışlardır.  1969 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmış bir ırk olarak kayıtlar arasına girmiştir.

17. yüzyılda Tibetan Lhasa Apso ile Pekingese cinsi köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen Shih-tzu’ların yaşam ömrü 15 yıla kadar çıkabilmektedir.  Yüksek duruşlu kuyruğu, belirgin stop kafatasıyle oldukça dikkat çeken bir köpektir.  Uzun tüyleri çok fazla dökülmez ancak her gün taranması gerekmektedir.  Asil bir hayvan Şitsu’ların eğitimi biraz zorlayıcı olabilmektedir. Ayrıca uzun tüyleri uzadığında gözlerini kapatabileceği için ayda bir profesyonel bakımla, tüylerinin kesilerek traş edilmesi gerekmektedir.

Shih tzu cinsi bir köpeği sahiplenen kişinin eğitim esnasında sabırlı ve kararlı olması işleri kolaylaştıracaktır. Neşeli ve sosyal bir hayvan olan Şitsu’şar, diğer köpek cinsleri arasında en az havlayanlar kategorisine sahildir.  Oyun oynamayı severler, apartman hayatına kolaylıkla adapte olabilirler.

Egzersizi severler, gezip dolaşmak ve oyun oynamak enerjilerini atmalarına yardımcı olur. Ancak uzun bir tüy yapısına sahip oldukları ve vücut ısılarını düzeleyemedikleri için güneş altında uzun süre geçirmekten hoşlanmazlar.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.