sadsad x
asdasd
Siyam Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı
15 Mayıs 2023

Siyam Kedisi Karakteristik Özellikleri ve Bakımı

Siyam kedisi, doğu Asya kökenli bir kedi ırkıdır ve ince, uzun vücut yapısına sahiptir. Karakteristik siyam kedisi özellikleri olarak, üçgen yapıda büyük kulakları, badem şeklinde gözleri ve ince, uzun bir kuyruğu olmaktadır. Siyam kedileri çoğunlukla mavi, kahverengi, lila ya da mavi noktalı tüyleri bulunun canlılardır.

Siyam kedisi, oldukça sevecen ve sosyal bir kişiliği vardır bununla birlikte sahiplerine bağlılık seviyesi fazladır. Genel olarak zeki ve meraklı olan bu ırk için, evde yeni kedi oyuncakları ya da zeka oyunları bulundurmak zihinsel yapısını güçlendirmek için önemlidir. Siyam kedisi, yüksek sesle miyavlama özelliğine sahiptir ve sahiplerine isteklerini iletmek için miyavlarlar. Siyam kedisi, tüy yapısının sağlığı ve parlaklığı için düzenli olarak taranması tavsiye edilir. Kaliteli bir beslenme programı, egzersiz ve düzenli olarak veteriner kontrolü Siyam kedisinin sağlıklı yaşamı için önemlidir.

Siyam Kedisi Nedir?

Siyam kedisi, bir kedi ırkı olarak bilinir. Siyam kedisi, güzel ve zarif canlılardır. Bu ırkın özgün özellikleri olarak mavi gözleri, ince bir vücut yapısı, koyu renkli kulaklara sahip vücut yapısı vardır. Siyam kedisinin en belirgin özelliği arasında, renklerinin vücutlarının çevresine odaklı bir şekilde olmasıdır. Genel olarak gövde kısmı daha açık renkli olmasıyla birlikte kulaklar, yüz, ayaklar ve kuyruk kısımları koyu renklidir. Bu renk farkı, Siyam kedisini diğer kedi ırklarından ayıran en belirgin özelliklerdendir.

Siyam kedisi çoğunlukla oyuncu, sosyal zeki olarak tanınırlar. Sahipleriyle güçlü bir bağ yapısı olan Siyam kedisi aileler için doğru bir seçenektirler. Bununla beraberinde, Siyam kedisi sıkça konuşur ve çeşitli tıslama, miyavlama ve farklı sesler çıkarmaya meyillidirler. Siyam kedisi, uzun bir tarih ve eski bir kökene sahip ırktır.

Siyam kedisi, Tayland (eski adıyla Siyam) olarak bilinen bölgeden gelmektedir ve Batı dünyasında 19. yüzyılın sonlarında popülerlik kazanan kedi ırkıdır. Siyam kedisi tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Tayland'da köken aldıkları düşünülen bu ırk eski Siam Krallığı'nda yetiştirildikleri bilinmektedir. Bu yüzden "Siyam" adını almışlardır. Siyam kedisinin Tayland'da tarihi ve kültürel öneme değer verdikleri bilinir ve hatta Tayland'da tapıldıkları gibi söylentiler yer almaktadır.

Siyam Kedisi Sağlık Sorunları

Siyam kedisi, diğer kedilere nazaran daha sağlıklı ve bağışıklık sistemi güçlüdür. Fakat, her kedi türünde olduğu gibi, bazı sağlık problemleri ortaya çıkması mümkündür. Siyam kedisinin karşılaşabileceği bazı sağlık sorunları;

Kronik böbrek hastalığı: Siyam kedisi, kronik böbrek hastalığına yatkın kedi ırkıdır. Bu durum, böbrek fonksiyonlarının zamanla düşüşüne ve böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Sık sık tuvalet ihtiyacı, kilo ve iştah kaybı, halsizlik gibi semptomlar gözlemlediğinizde veteriner hekiminize başvurmanız önemlidir.

Glokom: Siyam kedisi glokom adı verilen bir göz hastalığı yaşaması mümkün durumdur. Glokom, göz içi basıncının yükselmesiyle birlikte görme kaybına sebep olabilir. Glokom hastalığı belirtileri arasında, bulanık görme, göz kızarıklığı, ağrı ve genişlemiş öğrenceler gibi semptomlar gözlenebilmektedir.

Diyafram fıtığı: Siyam kedisinde diyafram fıtığına rastlamak mümkündür. Böyle bir durumda, diyafram kası, mide ve bağırsakları karın boşluğundan ayıran kasık boşluğunda, zayıflık ya da yırtık oluşmaktadır. Bu gibi belirtilerin oluşması kedinizde nefes alma zorluğu ve sindirim sorununa neden olmaktadır.

Astım: Bazı Siyam kedisi astım gibi solunum sorunları çekebilen canlılardır. Astım, hava yollarının iltihaplanması nedeniyle nefes alma güçlüğüne yol açmaktadır. Hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlar astımın işaretleri olabilmektedir.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedisi beslenme esnasında, dengeli bir tüketim sağlamak için kaliteli kedi maması kullanmaya özen gösterin ve aşırı beslenmeden uzak durun. Siyam kedisi kilo alma eğilimine yatkın canlılar olabilir, bu sebeple porsiyonları ölçülü şekilde vermek önemlidir.

Siyam kedisi aktif ve enerjik ırklardır. Onlarla günlük egzersiz ihtiyacını gidermek için oyun oynayarak vakit geçirin. Ayrıca siyam kedisi kısa tüylere sahip ırklar olsa da, düzenli olarak tarama ile tüy dökümünü azaltmaya destek olabilirsiniz.

Siyam Kedisi Eğitimi

Siyam kedisi, meraklı ve zeki dostlardır. Siyam kedisi eğitimleri için bazı adımlar ise;

*Pozitif takviye kullanmanız tavsiye edilir. Kedinize bu esnada sevdiği kedi maması ödül maması, ya da sevdiği bir oyuncağı kullanmanız tavsiye edilir. İstenmeyen bir davranış karşısında ise kedinizi cezalandırmak yerine, dikkatini başka yöne çekmeniz çok daha doğru olacaktır.

*Tuvalet eğitimi son derece önemli bir konudur. Bunun için ilk yapmanız gereken kum kabını doğru bir şekilde kullanmasını gerçekleştirmelisiniz. Kedinizi kum kabına götürerek, ön patilerini kumuyla oynatın ve koklamasına izin verin. Kediniz tuvaletini, kumun üzerine yaptığı takdirde onu ödüllendirin. İstenmeyen durum ile karşı karşıya kaldığınızda sakin kalın ve kedinizi kum kabına yönlendirmeye çalışın.

*Bazı temel komutları kedinize öğretebilirsiniz. Bunlar, otur, gel ya da hayır gibi komutlar olarak bilinmektedir. Bu komutları öğretirken, kediniz doğru davranışta bulunduğunda, onu ödüllendirmeyi unutmayın.

*Siyam kedisi sosyal canlılardır ve diğer insanlar, hayvanlarla birlikte güzel ilişkiler kurabilirler. Onları farklı hayvanlarla ve insanlarla bir araya getirmek, sosyal becerilerini geliştirmelerine fayda sağlayacaktır.

*En önemlisi tutarlı ve sabırlı olun. Kedinizi eğitirken sabırlı olmak son derece önemlidir. Kediler, kimi zaman istenilen davranışları hemen öğrenmeyebilirler, bu nedenle tekrarlayan eğitim ve sabır göstermeniz gerekecektir. Her daim olumlu bir şekilde yaklaşarak, kedinizin sizi anlaması için zaman tanıyın. Her kedi bireyseldir bu yüzden eğitim süreci kedinizin kişilik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.