sadsad x
asdasd
Tavşanlar Hakkında İlginç Bilgiler
04 Nisan 2024

Tavşanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Sizler için, tavşanlar hakkında bilgilere ve duyduğunuzda şaşıracağınız ilginç özelliklerine değineceğiz.

Tavşanlar Hakkında Kısa Bilgiler

• Tavşanlar hakkında bilgilere, memeli grubuna ait bir tür olduğunu belirterek giriş yapalım. Tavşanlar bilinenin aksine kemirgen grubu üyesi değildir. 1912 yılında tavşanlar, kemirgen grubundan ayrılmış ve memeliler grubuna dahil edilmiştir.

• Tavşanlar, gözleri kapalı ve tüysüz şekilde doğarlar. Tüylerini ve görme fonksiyonlarını doğumdan sonra kazanırlar. Bu özelliği taşımayan tek tür, kır tavşanlarıdır. Kır tavşanları tüylü ve gözleri açık şekilde dünyaya gelirler.

• Evcil tüylü dostlarınızın, uygun ortamları sağlandığında 10 yıldan fazla yaşayabildiklerini söyleyebiliriz. Vahşi doğada bu süre 8 yıldır.

• Tavşanların ağızlarında 28 tane dişleri vardır. Dişleri de tıpkı tırnak gibi sürekli uzar. Tavşanlar hakkında bilgilere, uzun dişlerinin olması beslenme ve ağız yapısı ile ilgili sağlık problemlerine yol açabileceğine değinerek devam edelim. Vahşi doğada yaşayan tavşanlar, dişlerini sert nesneleri kemirerek kısaltırlar ve kullanımlarına uygun hale getirirler.

• Tavşanların görüş açısı 360 derecedir. Bu nedenle her yeri görebilirler.

• Dünya üzerinde bilinen 50 tavşan türü vardır.

• Tavşanlar otçuldur. Bu nedenle tüm diyeti bu yönde şekillenmiştir. Yedikleri gıdaların sindirimi sırasında kaliteli içeriğe sahip olan bir kısmını dışkı ile atarlar. Bu nedenle dışkılarını tekrar yiyerek kalan takviye gıdalarının emilimini sağlarlar.

• Bilinenin aksine tavşanlar kök sebzeleri çok sevmezler. Bu nedenle en sevdiği yiyecek havuç değildir.

• Üzücü de olsa, tüm ürün testlerinde genellikle tavşanlar kullanılır.

• Tavşanlar hakkında bilgilere ek olarak, en çok bulunduğu bölgenin Kuzey Amerika olmasını belirtelim.

• Tavşanlar gruplar halinde yaşamayı severler. Etkileşim kurmak onlar için önemlidir. Siz de tavşan sahiplenmek istiyorsanız yanına arkadaş almayı ihmal etmemelisiniz.

• Tavşanlar hakkında bilgilere ek olarak, arka bacaklarının daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde daha uzağa zıplayabilirler.

• Vahşi doğada sürekli tetik halinde bulunurlar. Kulakları çok hassastır. Bu nedenle sesli ve çocukların olduğu ortamlarda strese girip mutsuz olma ihtimalleri çok yüksektir.

• Tavşanların üst dudağı derin bir yarığa sahiptir. Üst dudaklarında 20 ila 25 adet duyu iplikçiği vardır. Bu nedenle tavşanların üst dudağı sürekli aşağı yukarı hareket halindedir.

• Burunları çok hassastır. Ayrıca iyi bir koku alıcıdır.

• Tavşanlar hakkında bilgilere ek olarak, kusamadıklarını belirterek devam edelim. Tavşanların sindirim sistemleri tek yönlü çalışır. Bu nedenle kusmazlar.

• Tavşanlar hakkında bilgilere, mutlu olduklarında sürekli zıplayıp havada döndüklerini belirterek devam edelim. Bu hareketleri, binky (hoplama) olarak bilinir ve küçük dostunuzun mutlu olduğunun göstergesidir.

Evcil Tavşanlar Hakkında Bilgiler

Tavşanlar hakkında bilgilere, vahşi doğada kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirken, evde küçük dostunuz için uygun ortamı sizin yaratmanız gerektiğini belirterek devam edelim.

Tavşanlar eğitilmeye açık canlılardır. Uygun yönlendirmeler sayesinde tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Meraklı oldukları için her şeyi koklama ve kemirme gibi davranışları sergileyebilirler. Bu nedenle evde tavşan beslemeyi düşünüyorsanız, fiziksel koşulları ayarlamalısınız. Minik dostunuza, zarar verebilme potansiyeli olan tüm etkenleri ortadan kaldırmanız önemlidir.

Tavşanlar hakkında bilgilere, yaşam alanlarına değinerek devam edelim. Tavşanınız için en uygun kafesi seçmelisiniz. Karton kutu tercih etmemelisiniz. Karton kutu tercihiniz evcil dostunuzu potansiyel sağlık sorunlarına itebilir.

Beslenmesinde taze gıdalar olmasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz gıda ürünlerinin tavşanınız için uygunluğunu veteriner hekiminize danışarak öğrenmelisiniz. Ayrıca tavşanlar için uygun içerik ve kaloride tasarlanmış, tavşan mamalarını da kullanabilirsiniz.

Yavru Tavşanlar Hakkında Bilgiler

Tavşanlar hakkında bilgiler kısmında doğduklarında tüysüz ve gözleri kapalı olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle bakımı çok önemlidir. Doğum sonrası tüm ihtiyacını anneleri tarafından karşılanır. Size düşen sorumluluk ise uygun koşulları sağlamaktır.

Yavru tavşanların ilk 30 ila 45 gün anne sütü almalarını sağlamalısınız.

Yavru tavşanlar ortalama 4 ila 6 hafta sonra yumuşak besinleri tüketmeye başlayabilirler.

Cinsiyetleri 6 haftalık olduklarında fark edilir hale gelir. Ergenliğe çok erken girdikleri için bunun ayrımını yapmanız sağlıklı olacaktır.

Tavşanların Özellikleri ve Bakımı

Tavşanlar hakkında bilgiler kısmında yaşam alanı seçiminin öneminden bahsetmiştik. Bu nedenle karton kutu seçiminin tavşanınızın üzerinde oluşturabileceği sağlık sorunlarına kısaca değinmek istiyoruz.

Yaşam alanı olarak karton kutu kullanımı, evcil dostunuzun sürekli nemli ve ıslak bir ortamda kalmasına sebep olur. Buna bağlı olarak sağlık sorunları oluşması muhtemeldir. İdrarı ile sürekli temas halinde olması nedeni ile koku problemi yaşayabilirsiniz. Ayrıca dış parazitler için de uygun ortamı yaratmış olursunuz. Bu nedenle karton kutu yerine uygun kafes seçimi daha sağlıklıdır.

Ayrıca tavşanınıza ait özel alanının olması, eve alışma sürecinde olumlu etkilere sahiptir. Bu şekilde evi daha rahat benimseyebilirler.

Tavşanların Hakkında Merak Edilen Konular?

Tavşanlar hakkında bilgilere, merak edilen sorulara yanıt vererek devam edelim.

• Tavşanlar regl olur mu? Bu soru tavşan sahipleri veya tavşan sahibi olmayı düşünen hayvanseverler tarafından merak edilen bir konudur. Tavşanlar regl/adet olmazlar. Onların döngüleri insanlardan daha farklı ilerleyen bir süreçtir.

• Tavşanlar kaç tane yavru doğurur? Tavşanlar ortalama olarak 4 ila 10 yavru doğurabilirler.

• Tavşanlar kaç ayda doğurur? Bu sorunun yanıtı 30 gündür. Böylelikle tavşanlar hakkında bilgilerde, tavşan kaç günde doğurur sorusuna da yanıt vermiş olduk.

• Tavşanlar ne zaman ergenliğe girer? Yavru dişi tavşanlar için bu süre 4 ila 5 aydır. Erkek yavru tavşanlar için ise yaklaşık olarak 6 ila 7 aydır.

• Tavşanların kaç ayağı vardır? Tavşanlar hakkında bilgilere ek olarak 4 tane ayaklarının olduğunu belirtelim. Ön ayakları kolları olarak düşünülse de aslında ayaktır.

• Tavşan kış uykusuna yatar mı? Bu sorunun yanıtını hayır olarak belirtmek isteriz.

• Tavşanlar su içer mi? Evet tavşanlar su içer ve diyetlerinde önemli bir yere sahiptir.

• Tavşanlar ısırır mı? Tavşanlar kendilerini tehdit altına hissederlerse ısırabilirler. Bu tamamen kendini savunma içgüdüsü ile yapılan bir tepkidir.

• Tavşanlar yıkanır mı? Tavşanlar da kediler gibi temizlik ihtiyaçlarını yalanarak sağlarlar. Islak tüyler tavşanların strese girmesine ve hasta olmasına sebep olabilir. Bu nedenle tavşanlar yıkanmaz.

• Tavşanlar havuç yer mi? Tavşanlar hakkında bilgiler kısmında bahsettiğimiz gibi tavşanlar havuç yerler. Fakat en sevdikleri ve tek beslenme kaynaklarının havuç olduğu söylenemez.

• Tavşanlar karanlıktan korkar mı? Tavşanlar hakkında bilgilere, gece aktif olmayı sevdiklerinden bahsederek devam edelim. Tavşanlar gece ve alacakaranlıkta daha aktiftir. Bu nedenle tavşanlar karanlıktan korkmazlar.

• Tavşanlar nasıl ses çıkarır? Tavşanlar genel olarak sesle alakası olan varlıklar değildirler. Onları sadece ara sıra homurdanırken bulabilirsiniz.

Tavşanların Vücut Dilleri:

Tavşanlar hakkında bilgiler konulu içeriğimizi, küçük dostlarınızın vücut dilinin ne anlama geldiğine değinerek bitirmek istiyoruz.

Yalamak: Tavşanlar arasında bir sevgi göstergesidir. Eğer sizi yalıyorsa bu sizi sevdiğini işaret eder.

Diş gıcırdatma: Eğer tavşanınızla ilgilenirken, böyle bir ses duyarsanız sevgi ifadesi olarak yorumlayabilirsiniz. Durduk yere bu hareketi yapıyorsa canı yanıyor olabilir.

Yere dümdüz yatma: Bu davranış küçük dostunuzun keyfinin yerinde olduğunun bir göstergesidir.

Ayaklarını yere vurma: Bu hareket onların sinirli olduğunu ifade edebilir ya da arkadaşlarına ulaşma çabası olarak değerlendirilebilir.

Bazen kulak hareketleri ile de size bir şeyler ifade etmeye çalışırlar. Arkaya doğru eğik kulaklar rahatsız ve stres altında olduğunun belirtisidir. Kulaklarını dik olarak gördüğünüzde bir şeye odaklandığını ve tehdit unsuru algıladığını söyleyebiliriz.

Bağırmak: Tavşanları ses çıkarırken çok göremezsiniz. Tavşanlar sadece hayata veda ederken tiz tonda bağırırlar.

Tavşanlar hakkında bilgiler içeriğimizi burada noktalıyoruz. Umarım sizler için de keyifli bir içerik olmuştur.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.