sadsad x
asdasd
Büyümeyen Kedi Cinsleri
10 Haziran 2024

Büyümeyen Kedi Cinsleri

Bazı kedi ırkları genetik yapısı gereği büyümezler. Hiç büyümeyen kedi cinsleri arasında Munchkin, American Curl, Singapura, Devon Rex, Cornish Rex gibi türler yer alabilir. Munchkin kedisi, kısa bacakları ile bilinir ve oyuncu yapıya sahiptir. American Curl kedisi ise, kıvrık kulak yapısıyla dikkat çekerken, Singapura kedisi küçük yapısıyla tanınır. Devon Rex ve Cornish Rex kedilerini ön planda tutan kıvırcık tüy yapılarıdır. Aynı zamanda büyümeyen kedi cinsleri zarif bir görünüme sahiptirler. Hiç büyümeyen kedi türü olan bu ırklar, küçük boyutları nedeniyle aile üyelerinin tercihi olabilir. Tüm bunların yanı sıra bakımı oldukça kolaydır ve oldukça oyunculardır. Bu kediler adeta evinize eğlence katabilir.

Çok Büyümeyen Kedi Cinsleri

Yetişkinlik dönemine geldiklerinde bile evde beslenebilecek büyümeyen kedi cinsleri vardır. Küçük kalabilen bazı kedi türlerini sizler için listeledik:

Siyam Kedisi: Sosyal ve oldukça zeki olan Siyam kedileri, sahibi ile arasında güçlü bağ oluşturur. Aynı zamanda büyümeyen kedi cinsleri ince yapısıyla ön plana çıkar ve zarifliğiyle bilinir.

Scottish Fold: Aile üyelerine uyum sağlayan, oyuncu bir kedi türüdür. Kıvrık kulak yapısı ve küçük yapısıyla tanınmaktadır. Sevimli bir görüntüsü olan Scottish Fold kedileri dost canlısıdır.

Habeş(Abyssinian) Kedisi: Tüyleri ipeksi yumuşaklığa sahip olan Habeş kedileri, bedeni kıvrak bir yapıya sahiptir. Devamlı olarak sevilmekten pek hoşlanmazlar.

Birman (Burmese) Kedisi: Meraklı ve yaramazlıklarıyla tanınan bu kediler, evde aktif yaşam içerisinde olmaktan keyif alırlar. Oyuncu yapısı olan Birmanlar, kedi tırmalamaları  ile enerjisini atabilirler. Onunla vakit geçirmediğiniz zamanlar bu tırmalamalar ideal seçenek olabilir.

Fazla büyümeyen kedi cinsleri olarak bilinen bu kediler, küçük yaşam alanlarında rahat bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

Munchkin Büyümeyen Kedi Cinsleri

Sevimli görünüme sahip olan Munchkin kedileri kısa bacakları ile tanınır. Amerika’da farkına varılan bu cins büyümeyen kedi türü, 1980 yılında genetil bir mutasyon sonucunda meydana gelmiştir. Büyümeyen kedi cinsleri enerjik ve küçük yapılı olması sebebiyle evde bakılabilecek kediler arasında yer alır. Munchkin kedisi, yüksek bölgelere zıplarken zorlansa da, hareketliliğini kısıtlamaz. Tam tersine, oldukça oyuncu yapıları vardır. Doğru bir sosyalleşme sağlandığında diğer hayvanlarla da uyum içerisinde olurlar. Bu yüzden ailelerin rahatlıkla sahiplenebileceği kedi türüdür.

Küçük Büyümeyen Kedi Cinsleri

Sevgi dolu ve zarif canlı olan kediler, kimi zaman küçük boyutta olabilirler. Hatta boyu büyümeyen kedi cinsleri olarak farklı bir dikkat çekerler. Küçük kalmayı başaran bu türler arasında, beyaz kediler de yer alır. Büyümeyen kedi beyaz görünümüyle, ayrı bir güzellikte olur. Kimi zaman küçük boyutları ile ön planda olurken kimi zaman ise minyatür olabilirler. Bu beyaz kediler arasında, Ankara kedisi ve Van kedisi gibi sevimli kediler bulunmaktadır. Genel olarak göz rengi mavi ya da kehribar olan bu kediler, parlak tüy yapısına sahiptir.

Boyu Büyümeyen Kedi Cinsleri

Oriental Shorthair: İnce ve küçük yapısına sahip olan bu kedi türü, zarif görünümüyle dikkat çeker. Farklı desenler ve renklerde olabilir. Genellikle kısa tüylüdür. Aynı zamanda büyü büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Oriental Shorthair sahibine çok bağlı kedidir.

Korat Kedisi: Yeşil gözleriyle hayranlık uyandıran dost canlısı Korat kedisi, Tayland’dan gelen kaslı vücut yapısıyla bilinir. Bunların yanı sıra zeki kedi ırkları arasında yer alır. İnsanlarla arasında güç bağ kuran bu kedi oldukça enerjiktir.

Toyger Kedisi: Küçük bir kaplanı anımsatan Toygar kedisi, 3 ila 7 kilogram arasında olabilir. Dikkat çekici tüy yapısına sahiptir ve hareketli karakterleriyle bilinirler.

Büyümeyen Yavru Kedi Cinsleri

Minyatür kalmaya yatkın olan bazı kedi cinsleri, yavruluk döneminden itibaren hem küçük hem de sevimli görünüme sahiptirler. Genellikle küçük yaşam alanları olan ya da apartman dairelerinde yaşayan insanlar için uygun olabilir. Aynı zamanda büyümeyen kedi cinsleri bakım ve taşıma yönünden oldukça rahattır. Bu kedi türleri arasında, Toybob ve Laperm yer alabilir.

Toybob Kedisi: Yetişkinlik dönemine ulaştıklarında dahi 1-2 kilogram ağırlığı olabilen bu kedi türü kısa kuyruğu ile tanınır. Aynı zamanda minik yapıya sahiptir ve kökeni Rusya’ya dayanmaktadır. Enerjik ve hareketli doğası vardır.

Laperm Kedisi: Küçük boyutlu olmasının yanı sıra kıvırcık tüy yapısıyla dikkat çeker. 2 ila 4 kilogram ağırlığında olabilir. Laperm kedisi aynı zamanda hipoalerjenik özelliğe sahiptir. Bu yüzden alerjen olan insanlar için ideal olabilir.

Küçük boyutta yaşamlarına devam eden büyümeyen kedi cinsleri bakımları genel olarak daha az yorucudur ve aşırı miktarda mama tüketmeyebilirler. Fakat yine de doğru beslenme programları oluşturulmalıdır. Büyümeyen kedi cinsleri için, sağlık durumlarına yönelik kedi mamaları ve ek besin maddeleri kullanmalısınız. Mama kullanımının yanı sıra, doğası gereği enerjik yapıya sahip büyümeyen kedi cinsleri, kedi oyuncaklarıyla aktif zaman geçirmelidir. Unutmamalısınız ki, sahipleneceğiniz büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan patili dostunuzun sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.