sadsad x
asdasd
Emziren Köpek Nasıl Beslenir?
19 Nisan 2024

Emziren Köpek Nasıl Beslenir?

Doğum sonrası her canlıda olduğu gibi köpeklerde de emzirme süreci vardır. Annelik içgüdüsü ile her canlı bebeğini doyurmak ve ona bakmak ister. Köpeğinizin emzirme sürecinde en büyük yardımcısı siz olacaksınız. Yeni anne köpeklerde emzirme sürecinde yavrunun sağlığı için beslenme süreci çok önemlidir. Bu yüzden emziren köpek nasıl beslenir bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Anne köpeğin aldığı besinler süt yoluyla bebeğe geçer. Bu nedenle annenin süt yapan yiyeceklerle beslenmesi gerekir. Anne köpekler doğum sonrası ortalama 5-7 hafta emzirirler. Bu süreçte köpeğin sağlık durumu ve ırkına özel beslenme programı hazırlanması gerekir. Doğru beslenme programı, ek besin ve vitaminler ile doğru şekilde emziren köpek beslenmesi gerçekleştirilebilir.

Anne Köpeğe Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Emziren köpeklerde sütün artması için beslenme iyi olmalıdır ve bol su içilmelidir. Anne köpeğe süt yapan yiyecekler arasında tavuk suyu bulunur. Tavuk suyu süt üretimini arttıran en iyi yiyecekler arasındadır. Tavuk suyu sıvıdır ve yüksek besleyici içeriğe sahiptir. Kasaplar veya kesimhanelerden bütçenizi zorlamadan tavuk parçaları temin edebilirsiniz. Tavuk parçalarını kaynatarak suyunu çıkarabilir, kuru yiyeceklere ekleyerek emziren köpeğinize verebilirsiniz.

Balık ve balık artıkları da emziren köpeklerin sütünü arttırır. Balık ve balık artıklarını kaynatarak su şeklinde köpeğinize içirirseniz sütü artabilir. Çiğ et de anne köpeğin sütünü arttırabilir. Balık, tavuk ve sakatat gibi taze çiğ et ürünlerini bol tüketmesini sağlayabilirsiniz. Köpeklerde sütün artması için bol su tüketmesi önemlidir. Sıvı çıkışı fazla olduğu için normalden daha fazla su içmesini sağlayabilirsiniz.

Anne Köpeğin Sütü Nasıl Artar?

Köpeğiniz yeni doğum yaptıysa emzirme sürecinde ona en büyük yardımcı sizsiniz. Yavrularını emzirmesi ve emziren köpeğinizin sağlıklı olması için iyi beslenmesi gerekiyor. Özellikle köpeklere süt yapan yiyecekler tüketmesine özen göstermelisiniz.

Emziren bir köpek yavrularına yetecek sütü üretebilmek için normal şartlardan 3-4 kat daha fazla yiyecek tüketmelidir. Yeterli kaloriyi alabilmesi için günde 4-5 öğün beslenmesi gerekir. Anne köpeğin sütünün artması için kuru mamalar yerine performans için üretilen yüksek kaliteli kalori içeriği bulunan yaş mamalar kullanabilirsiniz.

Köpeğinizi çiğ gıdalar ile besliyorsanız sindirimi kolay besinler verdiğinizden emin olun. Köpeğiniz emzirme sürecinde kilo kaybı yaşayacaktır. Ancak çok ani kilo kayıpları yeterli beslenmediğini gösterir. Bu nedenle bir veteriner hekim gözetiminde kilosunu yakından takip etmelisiniz.

Anne köpeklerde emzirme sürecinde vücutta normalden çok daha fazla sıvı çıkışı olacaktır. Bu nedenle suyunu düzenli olarak değiştirerek olması gerekenden daha fazla su tüketmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz susuz kalırsa süt üretimi düşebilir. Su her zaman yemek kabına yakın olmalı ve su kabının temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bol sıvı tüketimi ile anne köpeğin sütü artacaktır.

Anne Köpeğin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni doğum yapan anne köpeklerin düzensiz ve sağlıksız beslenmesi süt üretimini olumsuz etkiler.  Köpeğinizin bu dönemde doğru beslenmesi için yeterli oranda kalori miktarına sahip bir beslenme programı olmalıdır. Köpeğinizin ağırlığı, yavru sayısı ve ağırlığı, annenin aktiflik durumu ve metabolizması beslenme düzenini etkiler. Bu yüzden emzirme döneminde anne köpek için bir uzmandan beslenme süreci konusunda yardım alınabilir.

Emziren köpeklerin yeterli gıda takviyelerini alması gerekir. Uygun içeriklere sahip mamalar ve ek gıda takviyeleri ile beslenmesi bu nedenle önemlidir. Yeterli ve kaliteli süt, yavru köpeklerin kemik gelişimi için çok önemlidir. Annenin kaliteli süt üretimi için fiziksel olarak da rahat olması gerekir. Köpeklerde süt yapan besinler tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda köpek vitaminleri ve ek besinleri kullanabilirsiniz.

Emziren köpeğinizin kaliteli ve yeterli süt üretimi için Markamama tarafından satışa sunulan köpek vitaminleri ve ek besinleri  hemen satın alabilirsiniz.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.