sadsad x
asdasd
Kediler Sahiplerini Neden Yalar?
10 Şubat 2023

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Eşsiz bir dil yapısı olan minik dostlarımızın dikenli dilleri oldukça büyük bir işlev görmektedir. Günün çoğunu kendini yalayarak geçiren kediniz, kimi zaman sizi de yalamak ister. Kediniz neden mi sizi yalıyor? Bunun birçok sebebi vardır. Siz kedi sahipleri için kedinizin yalama sebeplerini listeledik;


1. Kediniz Sizi Oyun Oynamak İçin Yalıyor

Dostunuz ile oyun oynamak paha biçilemez zamanlardan birisidir. Kediler oyun oynarken kardeşlerini veya ailesini ısırarak ya da yalayarak oynarlar. Aslında bu onlar için oyunun bir parçasıdır. Minik dostunuz ile eğlenceli vakit geçirirken kedi oyuncağı kullanabilirsiniz. Kediniz oyun esnasında, sizi ailesinin bir parçası gördüğü için aniden yalayabilir. Lakin bu durum sizi rahatsız etmiyor ise tepki vermemelisiniz. Şayet bu durumdan hoşlanmıyorsanız sakin bir şekilde kedinizi kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

2. Kediniz Size Sevgisini Gösteriyor

Kediler yalama davranışlarını sadece kendini temizlemek için kullanmazlar. Minik dostunuz sizi sevdiğini göstermek için, annesinden olan bir alışkanlık olan yalama özelliğini kullanır. Sizinle kendini güvende ve mutlu hissettiği için.

3.Kediniz Sosyalleşiyor

Harika bir kendilerini temizleme özelliği olan bu canlılar kimi zaman sizi kirli olduğunuz için yalamazlar. Aksine kokuları değiş tokuş ederek sizinle iletişim kurmak isterler. Bu koku sayesinde kediniz ve sizin aranızdaki bağ daha güçlü hale gelir.
3.Kediniz Bölgelerini Netleştiriyor
Kediler sahipleri olduğunu bildikleri için her yerine kokusunu bırakmak isterler. Kendi kokularını bırakırken kimi zamanda yalama davranışından bulunabilirler. Kediniz bu sırada elinizi, yüzünüzü yalamak ister. Ağızlarından gelen salya ile sizin kokunuz birleşmektedir. Ve yalama sonucunda artık işaretlenmiş olursunuz. Bölge açısından oldukça hassas yapıya sahiptirler. Bu sebeple kedinizin sizi yalaması oldukça doğaldır.

4.Kediniz Kaygı ve Stresi Azaltıyor

Oyun oynarken veya kedinizi severken biranda sizi ısırabilirler. Bazen bu ısırma gereğinden fazla can acıtır ve sizi ürkütürse bu stresi azaltmak için kediniz sizi yalayacaktır. Veya kediniz kendini endişeli hissediyor ise sizi yalamak isteyecektir.

5.Kediniz Dikkat Çekmek İstiyor

Bir diğer nedenlerden birisi ise dikkat çekmektir. Kediniz sizinle oynamak isteyeceği zaman ya da tüm dikkati üzerine çekmek istediğinde miyavlarlar. Bunların dışında ise size pati atar ve yalamak isterler. Kediniz sizden ilgi bekliyordur. Aranızdaki bağı güçlendirmenin tam zamanlarından birisidir.

Kedinizin Sizi Yalamasına İzin Vermeli misiniz?

Kedinizin sizi yalamasına tabiki izin verebilirsiniz. Lakin şunu unutmamalısınız kendini sürekli temizleyen minik dostlarımız bakterilerini diline alırlar. Gözlerinizi ve ağzınızı yalamasına müsaade etmemelisiniz.

Kediler Sebepsiz Yere Sizi Yalar mı?

Pek çok kediler sahipleri ile arasındaki bağı güçlendirmek için yalarlar. Çünkü kediler ile yalama davranışı tam bir sevgi göstergesidir.

Kediniz Sizi Yalarken Neden Canınız Acır?

Bu endişelenecek bir konu değildir. Kedilerin dilini üzerinde papilla adında dikenler bulunmaktadır. Dikenli dilleri ile sürekli olarak yalaması canınızı acıtabilir. Bu durumu önlemek için kedinizin dikkatini farklı noktalara çekmelisiniz. Onunla oyun oynayarak veya kucağınızda olmaktan hoşlanıyorsa kucağınıza alarak yalamasını durdurabilirsiniz. Lakin hala bu durum devam ediyorsa kedinizden uzaklaşın ya da siz uzaklaşmalısınız.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.