sadsad x
asdasd
Köpeklerde Görülen Kanser Türleri ve Belirtileri
11 Şubat 2023

Köpeklerde Görülen Kanser Türleri ve Belirtileri

Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren urlara kanser adı verilir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde görülebilen kanser hastalığının 100’den fazla grubu bulunur. İnsanlar ve diğer canlılar açısından da ölümcül sonuçlara neden olabilecek ciddi bir hastalıktır.  

Kanser hücrelerinin birikmesiyle oluşan tümörler iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır.  İyi huylu tümürler cerrahi müdahaleyle alınırlar ve tekrardan oluşmazlar ancak kötü huylu tümörler üremeye ve başka dokulara saldırmaya devam eder. 

Kanser hastalığının sadece insanlarda görüldüğünü düşünmek tamamen yanılgıdır. Evcil dostlarımızda kanser hastalığına yakalanabilir ve en az insanlarda ki kadar yıkıcı rahatsızlıklara sahip olabilirler.  

Ne yazık ki her yıl 6 milyon köpeğe kanser teşhisi koyulduğu belirlenmiş durumda. Hayvanlarda oluşan kanserleri inceleyen ve araştıran Veteriner Kanser Derneği, 4 köpekten 1’inin bir noktadan sonra kansere yakalandığını belirtiyor.

Özellikle 10 yaşından büyük köpeklerin %50’sinde kanser görülme sıklığı vardır. 

Erken teşhisle birlikte kanser tedavi seçenekleri modern tıpla birlikte sürekli olarak gelişmektedir.  Kanserin tedavisi erken teşhisle mümkündür ancak evcil hayvan sahiplerinin dikkatli olması ve belirtileri gözden kaçırmaması gerekmektedir.

Köpeklerde Kanser Nedenleri

 *Genetik faktörler

*Yaş

*Çevresel faktörler

*Virüsler

*Kanserojenler

*Ağızda gelişen siğiller

*Cinsel ilişki

*Ciddi travmatik yaralanmalar

*Köpeklerdeki az hareket etmeyle birlikte gelen aşırı kilo alımı, maruz kaldığı sigara dumanı, katkı maddesi içeren mamalar da köpeklerde kansere davetiye çıkartıyor. Bu gibi durumda köpeğinizin kilo alımını azaltmak için, hareket etmesine yardımcı köpek oyuncağı  verebilirsiniz veya light köpek maması tercih edebilirsiniz.

Köpeklerde Kanser Belirtileri 

*Şişlikler

*İyileşmeyen yaralar

*Kanama

*Hareket etmede zorlanma

*Yemek yerken zorlanma

*Kilo kaybı

*İştahsızlık

*Topallama

*Vücudun herhangi bir bölgesinden yayılan kokular

*Ağrı

*Öksürme

*Depresyon

*Ağızdan, kulaklardan ve rektumdan gelen anormal akıntılar

Köpeklerde Görülen Kanser Türleri 

-Lenfoma

-Osteosarkom

-Melanom

-Beyin tümörleri

-Mesane kanserleri

-Testis kanserleri

-Malign Histiyositoz

-Meme karsinomu

-Hemanjiyosarkom

-Mast hücreli tümörler

Evcil hayvanınızda kanser olduğuna dair şüpheleriniz varsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize götürerek muayene ettirmelisiniz.  Daha önce de belirttiğimiz gibi kanser hastalığının tedavisinde erken teşhisin önemi büyüktür. 

Kanser teşhisi için veteriner hekimiz sitoloji, röntgen, ultrason, biyopsi ve laboratuvar çalışması yöntemlerine başvurabilir. İdeal tedaviyi bulabilmek ve kanserin yeri tespiti adına veterineriniz bilgisayarlı tomografi de isteyebilir.

Köpeklerdeki kanser tedavisini belirleyen faktörler; köpeğin yaşı, genel sağlık durumu, kanser türü ve kanserin evresidir. 

Kanserli evcil dostlarımızın genel sağlık durumu oldukça önemlidir. Kanser tedavisinin tolere edebileceğinin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir.  Köpeklerde kanser tedavisin uygulanan yöntemler Kemoterapi, cerrahi müdahale radyoterapi tedavilerinin kombinasyonları uygulanır. Etkili tedavi yöntemine veteriner hekim karar vermekle birlikte köpeğiniz 7 yaşını geçtiğinde mutlaka rutin kontrollere götürmelisiniz. Bu sayede kanser riskini başladığı evrede tespit ederek tedavinin olumlu sonuçlar vermesine büyük katkılarda bulunmuş olursunuz…

 

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.