sadsad x
asdasd
Kediler Neden Gece Miyavlar?
20 Nisan 2024

Kediler Neden Gece Miyavlar?

Kediler gece uykusunu seven canlılardır. Ancak her zaman derin uykuya dalamazlar. Bu durumda aktif olabilir ve gece miyavlayabilirler. Kedilerde gece miyavlaması çeşitli nedenlerle çok yaygın görülür. Gündüz çok duymadığımız bu durum, gece duyduğumuzda ‘’kediler neden gece miyavlar?’’sorusunu ortaya çıkarıyor.

Kediler geceleri aktif olduklarında veya düzenleri bozulduğunda miyavlayabilirler. Gece kedi miyavlaması durumunun ortadan kalkması için kedinin rahat etmesi sağlanabilir. Aynı zamanda kendini rahat hissedeceği bir ortam oluşturabilirsiniz. Minik dostunuzun kullanımına uygun tasarlanan kedi yatakları  inceleyebilir ve rahatlık düzeyini maximum seviyeye çıkarabilirsiniz. Rahatlık düzeyi artan kediniz daha az miyavlayacaktır.

Kedileriniz gece canı sıkıldığında, oyun oynamak istediğinde, acıkma veya uyuma durumlarında da miyavlayabilir. Kedilerin gece hareketlenmesi çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Yavru Kediler Gece Neden Miyavlar?

Gece bir kedi miyavlaması duyduğunuzda yavru kedi olması olasıdır. Özellikle genç kediler geceleri daha aktif oldukları için miyavlayabilirler. ‘’Yavru kediler gece neden miyavlar?'' kısaca bakalım;

* Bulundukları ortam değiştiğinde yavru kediler geceleri miyavlayabilirler.

* Yavru kedi gece miyavlaması aynı zamanda oynamak istediği için olabilir. Çünkü yavru kediler geceleri de hareketli olur ve sürekli oyun oynamak isteyebilirler.

* Yavru bir kedi gece korktuğunda veya kendini rahat hissetmediği bir ortamda bulunduğunda da miyavlayabilir.

Yavru kedilerde gece miyavlamasının önüne geçmek için uykuya alıştırılmalı ve daha sakin bir ortam yaratılmalıdır. Bazı ırklarda gece miyavlamasına çok rastlanmaz. British Shorthair gece miyavlaması çok yaygın görülmez. Çünkü bu cinste kediler çok sakin hayvanlardır. Bu nedenle gece sürekli miyavlamaları halinde problemin kaynağını bularak ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Hamile Kedi Gece Neden Miyavlar?

Hamile kediler özellikle hamilelik dönemlerinin sonuna doğru gece miyavlamaya başlarlar. Bu durum sizleri tedirgin edebilir ve sürekli olarak kedinizin doğurmaya yakın olduğunu düşünebilirsiniz. Hamile kedi gece neden miyavlar hemen bakalım;

* Hamile kedilerde gece miyavlaması hamilelik sancısına bağlı olabilir. Bir rahatsızlık yaşadığında gece miyavlamaya başlayabilir.

* Doğum başlıyor olabilir. Hamile bir kedi doğum sürecinin yaklaştığını bu şekilde sizlere haber veriyor olabilir.

* Gece rahatsız olduğu ve uykusunu bölen bir durum veya onunla ilgilenmenize ihtiyacı olabilir.

* Hamile kediler geceleri acıktığında veya susadıklarında da ihtiyaçlarının giderilmesi için miyavlıyor olabilirler.

Yaşlı Kediler Gece Neden Miyavlar?

İlerleyen yaşlarda bulunan kediler diğer kedilere nazaran daha sakin ve dingin görünürler. Ancak bazı durumlarda yaşlı kedilerde gece miyavlaması görülebilir.  Yaşlı kedilerin gece miyavlama sebepleri arasında demans hastalığı da olabilir. Bunama hastalığına yakalanan kedilerin gece kafası karışabilir ve gündüz sanarak miyavlayabilirler. Aynı zamanda yaşlı kediler yaşa bağlı bazı rahatsızlıklar dolayısıyla gece acı çekebilir ve bu durumda miyavlayabilirler.

Ev Kedisi Gece Neden Miyavlar?

Ev kedileri her zaman sokaktaki kedilere göre konfor alanı daha yüksek canlılardır. Bu nedenle geceleri konfor alanları bozulduğunda veya belirli ihtiyaçları olduğunda miyavlayabilirler. Ev kedisi gece neden miyavlardetaylı olarak ele alalım;

* Ev kedilerinin miyavlamasında en önemli neden gece düzenlerinin bozulması olabilir. Yeni bir eve taşındıysanız buraya alışana kadar anksiyete görülebilir ve gece miyavlayabilirler.

* Ev kedileri sık sık yemek yedikleri için acıktıklarında ve susadıklarında miyavlayarak yemek veya su isteyebilirler. Mama kabını kontrol ederek miyavlamaların önüne geçebilirsiniz.

Dişi Kediler Gece Neden Miyavlar?

Dişi kedi gece miyavlaması çok yaygın bir durumdur.  Buraya kadar kedilerin gece miyavlaması durumunu genel olarak ele aldık. Dişi kedilerde bu durum çok yaygındır. Dişi kediler geceleri sürekli miyavlayabilirler. Özellikle üreme dönemlerinde erkek kedilerin dikkatlerini çekmek için bunu yapabilirler.

Dişi kediler aynı zamanda eş arama davranışı da sergileyebilir. Kedilerin gece miyavlaması eş arama davranışı ile de ilgilidir. Ek olarak dişi kediler de açlık ve susuzluk yaşayabilirler. Aynı zamanda stres ve yalnızlık durumlarında da bu problemi yaşayabilirler. Ek olarak bir sağlık sorunları olup olmadığına da bakılmalıdır.

Kediler gece neden miyavlar? detaylı olarak ele aldık. Tüm bu sebepler dışında gece kediniz yoğun olarak miyavlıyorsa mutlaka bir veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir. İlk etapta kedilerde gece miyavlaması yaşanması halinde mama ve su kaplarını takip etmelisiniz. Kediniz için kedi mama ve su kapları  arıyorsanız hemen Markamama ürünlerini inceleyebilir ve çok özel fiyatlarla ürün satın alabilirsiniz.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.