sadsad x
asdasd
Kediler ve Köpekler Birlikte Yaşayabilir mi?
06 Nisan 2024

Kediler ve Köpekler Birlikte Yaşayabilir mi?

Kediler ve köpekler çok fazla farklı davranış özellikleri bulunan canlılardır. Her iki ırkında birbirine alışması için zaman gerekir. Yeni bir patili dost sahiplenmeden önce, evcil hayvanınızla iyi geçinebilecek mi yoksa tehlikeli durumlar mı olacak? sorularını iyi düşünmelisiniz. Evet, kedi ve köpekler birlikte yaşayabilir. Doğru bir geçiş sorunsuz şekilde gerçekleştiğinde, mükemmel arkadaş olacaklardır.

Köpekler ve kediler arasında oyuncaklar köprü görevi kurar. Ortak bir noktada buluşmalarını sağlar. Örneğin, kedi oyuncakları olarak en çok tercih edilen lazerler, kedinin avcılık içgüdüsünü tatmin ederken, köpeğin ise takip etme arzunu pekiştirir. Ortak bir etkileşimde bulunmasına fayda sağlayan oyuncaklar, iki patili dostun birbirileri arasında olan sosyal hiyerarşi kurallarını anlamasına yardımcı olur.

Kediler ve Köpekler Neden Anlaşamaz?

Köpekler ve kediler arasında benzersiz ilişkiler vardır. Köpekler, kedileri genellikle daha küçük olduğu için av olarak görebilirler. Bu durumda köpekler, kedilerle oyun oynamak istese bile, kedi için çok stresli bir hale gelebilir. Bir diğer sebebi ise, kediler oldukça bölgesel canlılar. Şayet herhangi bir köpek kendi bölgesine yaklaşırsa saldırabilirler.

Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Sabırlı Olun ve Acele Etmeyin: Bir köpek ve kediyi tanıştırırken yaptığınız en büyük hatalardan birisi aceleci davranmaktadır. Yeni bir patili dost aile üyesine katıldığında, kendini stresli ve endişeli hisseder. Tanışmalarını olumsuz hale getirmemek için kedinizi ve köpeğinizi birkaç gün ayrı tutmaya özen gösterin. Bu süreçte birbirini görmemeleri en doğrusudur. Bunun yanı sıra, aynı kıyafetlerinizi giyerek hem kediniz hem köpeğiniz ile ayrı ayrı vakit geçirin. Koku değişimi sayesinde, her iki evcil hayvanınız da başka bir canlının olduğunu anlayacaktır.

Güvenli Bir Alan Oluşturun: Birkaç gün süre geçtikten sonra, iki dostunuzu birbirine yakınlaştırmanın vakti gelmiştir. Köpek kafesleri, taşıma çantaları gibi ürünler bu tanışma sırasında faydalı olabilir. Çünkü, köpeğinizi veya kedinizi kapalı tutmanız gerekebilir. Bu noktada önemli olan, her iki canlının da sakin kalmasını sağlamaktır. Şayet köpeğiniz, kediyi gördüğü anda heyecan yapıyorsa, dikkatini dağıtmak için köpek ödülleri ya da köpek oyuncakları tercih edebilirsiniz. Bu sayede aradaki gerilim azalacak ve köpeğiniz de olumlu davranışlar meydana gelecektir.

İlk Tanışmayı Titizlikle Yönetin: Bir köpek ve kediyi tanıştırırken olumsuz durumlar olması muhtemeldir. Kedinizi ve köpeğinizi ilk defa tanıştıracağınız zaman, ortamı olabildiğince rahat hale getirin. İlk olarak köpeğinizin enerjisini atması için gezdirin. Daha sonra köpeğinize tasma takın, bir kapıdan birbirlerini izlemeye izin verin. Köpeğiniz bu süreçte sakin kalırsa eğer onu ödüllendirin ve övün.

Kediniz yaklaştığında, köpeğiniz gayet yakın yaklaşıyorsa, kapıyı açın ve tasma biraz gevşek bırakın. Köpeğinizin kediyi koklamasına müsaade edin. Bu noktada kedi, köpeğin davranışlarından memnunsa, tanışmanın devam etmesin de bir sorun yoktur. Fakat, her iki patili dostunuz da stresliyse, onları sakince odalara koyun. Köpeğinize ve kedinize bağırmayın, bu durum olumsuz deneyim oluşturabilir.

Kediniz ve köpeğinizin ilk tanışması olumluysa, bunu birkaç kez tekrarlamanız doğru olabilir. Tanışma bittiğinde ise onlara lezzetli atıştırmalıklar verin. İlk tanışmayı kısa tutmanız da fayda vardır. Her gün bu süreç birkaç kez yapılmalıdır. Köpeğinizin asla kediyi kovalamasına izin vermemelisiniz. Şayet, kovalama içgüdüsü olan köpekler, kedinin kovalamak için olmadığının farkına varana kadar onu kovalayacaktır.

Geri Adım: Kimi zaman köpekler ve kediler iyi geçiniyor olarak görünebilir. Bazen ise birbirlerini görmezden gelmeleri de mümkündür. İlk tanışma seansın da patili dostlarınız stresli hissettiyse, koku değişimi esnasında onları ayırın ve ertesi gün devam edin. Aceleci davranmadığını ve sabırlı olduğunu sürece, kedinizin güveninde ve köpeğinizin heyecanlanmasında düzelmeler olduğunun farkına varacaksınız.

Mama ve Su Kabını Ayrı Tutun: Köpeğiniz, bir kase dolusu kedi mamasını muhtemelen görmezden gelmeyebilir. Bir köpeğe, siz yanındayken mamayı tüketmemesini öğretebilirsiniz fakat kedinin mamasına çok rahat erişimi varsa bu durum ona cazip gelebilir. Köpeğinize eğitim vermekten ziyade, kedinizin mamasını köpeğinizin ulaşamayacağı ayrı bir odada tutmanız daha iyi olabilir. Aynı zamanda, köpeğinize yemek vereceğiniz zamanlar da kedinizin yanınız da olmamasına özen gösterin. Çünkü çoğu köpek, besinlerini tehdit altında olduğunu hissettiğinde savunmaya geçebilir.

Yavru Kedinize Hassas Davranın: Yavru kediniz, yetişkin kedilere kıyasla daha oyuncu olurlar. Bu davranış biçimi de köpeğinizin cesaretini düşürebilir. Oldukça küçük olan yavru kediniz, daha savunmasızdır. Bu yüzden köpeğinizle tanıştırırken ekstra özen göstermelisiniz. Birbirlerine alışana kadar, yavru kedinizin yanındayken köpeğinizi tasmalı tutmanız önemlidir.

Kedi ve Köpeğinizin Güvenliğini Koruyun: Kedi ve köpeğinizin tanışma sonrasında iyi anlaşıyor olması, evde özgür bir şekilde etkileşim halinde bulunacakları anlamına gelmeyebilir. İkisinin arasındaki etkileşimi kademeli olarak yapmakta fayda vardır. Patili dostlarınız aynı alanda oldukça rahat görünüyorsa, köpeğinizin tasmasını biraz daha uzun tutabilirsiniz. Zaman geçtikçe artık köpeğinizin tasmasını çıkartabilirsiniz. Fakat gerektiğin durumlar da müdahale edebileceğinizden eminseniz bunu yapmalısınız. Köpek ve kedinizi rahat bir şekilde yalnız bırakmanız, haftalar kimi zamanda aylar sürebilir. Bu yüzden sabırlı olun ve acele etmeyin.

Sonuç olarak, kedi ve köpek beraber yaşar mı? sorusunun cevabını, mutlu şekilde yaşayabileceklerini bu blog yazımızda sizlere sunduk. Fakat kötü tanışmaların aralarındaki ilişkiyi bozabileceğini ve riskler oluşabileceğini unutmamalısınız. Bu sebeple, kedi ve köpeğinizin doğru bir şekilde tanıştırılması oldukça önemlidir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.