sadsad x
asdasd
Köpekler Kiraz Yer mi?
01 Nisan 2024

Köpekler Kiraz Yer mi?

Kiraz, oldukça iştah acıcı ve görsel olarak cezbedici bir meyve olmasına rağmen, köpek dostlarınız maalesef bu meyveyi tüketemez.

Kiraz, insanlar üzerinde olumlu etkilere sahip olsa da hayvan dostlarınız için durum farklıdır. Köpekler için kiraz, uzak durması gereken gıdaların başında gelir.

Siz de köpeklerinizin beslenmesini, farklı aromalar ile çeşitlendirmek isterseniz, onlar için uygun içerikte hazırlanan, köpek maması  ile süreci devam ettirmelisiniz. Bu şekilde sağlıklı beslenmelerine destek olarak, olası problemlerin önüne geçmiş olursunuz.

Kiraz Köpeklere Zararlı mı?

Köpekler etobur canlılardır. Sindirim sistemleri proteinleri parçalamaya yönelik gelişmiştir. Farklı meyvelerin emilimi bu nedenle zor olabilir. Buna bağlı olarak sindirim problemleri baş gösterebilir. Tabii ki bazı meyvelerin içerdiği vitamin ve mineraller köpekler için sağlıklıdır. Burada dikkat etmeniz gereken konu, vermeyi planladığınız gıdanın köpeğiniz üzerindeki etkisidir. Bu nedenle, köpeğinize farklı gıda tadımları yaptırmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışınız.

Kirazın, köpekler için zararlı olduğunu yazımızda belirtmiştik. Köpek kiraz yerse ne olur? Kısaca bu konuya değinelim.

Köpek Kiraz Yerse Ne olur?

Kiraz meyvesi fruktoz (meyve şekeri) içerir. Köpeklerin beslenmesinde şekerli gıdaların olması sağlıklı değildir.

Tüm çekirdekli gıdalarda olduğu gibi, kiraz meyvesi de çekirdeği ile tüketilirse, köpeğinizin solunum yolunu tıkayabilir. İstenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Kiraz çekirdeği siyanür içerir. Köpeğiniz bu meyveyi çekirdeği ile tüketirse, siyanür maddesinin toksik etkisi ile zehirlenebilir.

Ayrıca kiraz çekirdeğinin sindirilmesi mümkün olmadığı için, köpeklerde buna bağlı olarak bağırsak problemlerine neden olabilir. Bağırsaklarını tıkayabilir ve cerrahi müdahale gerektirecek durumların oluşmasına neden olabilir.

Köpeklerin, bu meyve ile asla buluşmaması gerekir. Köpeğinizin, kiraz yediğinden şüpheleniyorsanız acilen tıbbı destek almalı ve köpeğinizi gözlemlemelisiniz.

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Köpekler için toksik etki yaratan bazı gıda ürünleri vardır. Sizler için bu gıdalara ve etkilerine kısaca değinmek istiyoruz.

* Üzüm, köpeklerin tüketmemesi gereken başka bir gıda ürünüdür. Üzümün her çeşidi patili dostlarınız için zararlıdır. Köpeklerin böbrek fonksiyonlarını bozarak, akut böbrek yetmezliğine sebep olur.

* Soğan ve sarımsak grubu da köpekleriniz için zararlıdır. Bu ürünlerin içeriğinde bulunan bir madde, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına sebep olarak, köpeklerde kansızlığa neden olur.

* Köpeklerinizin, tüketmemesi gereken bir diğer ürün de kafeindir. Kafein alımı, patili dostunuzda kalp ile alakalı sorunlara neden olabilir.

* Köpeklerin asla tüketmemesi gereken başka bir gıda türü avokadodur. Hem çekirdeği hem içeriği açısından köpekler için uygun bir besin değildir.

* Köpeklerin diyetinde olmaması gereken bir başka gıda maddesi de yapay tatlandırıcılardır. Yapay tatlandırıcılar, köpeğinizin kan şekerinin düşmesine neden olur. Uzun süre bu etkiye maruz kalan dostlarınızda, karaciğer enzimlerinde bozulmalar meydana gelebilir.

Sonuç

Köpekler bazı meyveleri küçük porsiyonlarda tüketebilir. Fakat siz her ihtimale karşı köpeğinize yeni ürün vermeden önce, mutlaka veteriner hekim onayı almalısınız.

Bazen basit bir kaçamak olarak gördüğünüz bir eyleminiz, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle köpeklerinizin beslenmesinde dikkatli ve titiz olmalısınız.

Yazımız da belirttiğimiz gibi, köpeğinize yeni bir ürün vermeden önce mutlaka uygunluk açısından veteriner hekim görüşü almanız gerekmektedir.

Paylaş:
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.